Kedi cinsleri

Abyssinian Kedisinin Karakterleri ve Sağlığı

İlk görüşte kendisini ve türünü belli eden Abyssinian ırkı kediler arasında birçok farklı özelliğiyle ön plana çıkıyor. En eski kedi ırklarından birisi olmasının yanı sıra vücudu fizyolojik farklılıklarla birlikte dikkat çekmeyi başarmaktadır. İlk olarak sivri kulak türüne sahip olan bu kedinin kafasında kulakları kesinlikle dikkat çekmektedir.

 

Aynı şekilde burunları kedilerin genel burun yapısından uzaktır. İçeri doğru basık gibi görünen burun çukur bir vaziyete bürünmüştür. Ön bacaklarının daha uzun olması dik bir duruş sergilemesine olanak tanımaktadır. Kaslı yapısına rağmen iri olmaması güçlü bir duruşa mani olur. Orta boy kedi cinsleri arasında olan bu ev kedisi ırkının dışarıda yaşadığı pek görülmez.

 

Abyssinian Karakter Özellikleri

Fizyolojik olarak çok sayıda karakteristik özelliğe sahip olması onu özel kılmaktadır. Ancak mental açıdan da kedi ırkları arasında en zeki olanlar arasında görülebilir. En basitinden evde kullanabileceği tüm eşyaları kontrol eder. Oyun oynamak istediğinde mutlaka onlara erişir ve sorunsuz bir biçimde kendi kendine oyun oynamaya devam eder. Kedilerin sık sık yaşadığı sorunlara baktığımızda ilgi eksikliği dikkat çeken boyutlarda görülür.
Oysa zeki olduğu gibi istediği bir şeyi elde etmenin yolunu da en iyi şekilde bulan Abyssinian sorun yaratmaz. Aksine çözüm odaklı davranır. Bağlılığı ve sadakati ölçümlenemeyecek düzeydedir. Çoğunlukla ise sahibiyle arasında etkilenemez bir bağ vardır. İşten geldiğiniz gibi sizinle vakit geçirmeye hazır bir kedi arıyorsanız Abyssinian ırkı kediler doğru seçim olacaktır. Evde çocuğunuz varsa ve kedi alma konusunda tereddüt yaşıyorsanız buna gerek yoktur. Abyssinian çocuklarla en iyi anlaşan kedi grubundadır.

 

Abyssinian Vücut Yapısı

Büyük boy kediler kadar kaslı bir vücuda sahip olmasına rağmen bacakları son derece ince kemiklidir. Bunun yanı sıra bacaklarıyla orantılı olarak kas oranının tersine orta boy bir boyuttadır. Üçgeni andıran kafa şeklini ise güzel gözleri tamamlar. Adeta makyaj yapılmış gibi gözlerinin altında sürme izine benzer çizgiler bulunur. Safkan Abyssinian nasıl anlaşılır sorusunun cevaplarından biriside budur.

 

Kulakları vücuduna oranla daha büyük ve uçları sivridir. Kafa yapısını üçgen olduğu gibi kulak biçimi de üçgendir. Gözlerinin sürmesi dikkat çektiği kadar göz rengiyle de büyüleyebilir. Genelde yeşil ya da yeşil ile sarı arasındaki tonlarda bir göze sahip olurlar. Orta boylu kedilerle kıyaslandığında ise kuyruğu uzundur. Vücuduna oranla daha uzun bir kuyruk yapısı olduğunu fark edebilirsiniz.

 

Abyssinian Çıkış Yeri

Algerian Cat, Bunny Cat ve British Tick isimleriyle de anılabilen bir kedi ırkı olduğunu söylemeliyiz. Çünkü bu isimlerle birçok petshopta rastlamanıza rağmen onun bir Abyssinian olup olmadığını anlayamayabilirsiniz. Afrika’dan türeyen bu ırk aslında vahşi kedi ırklarından günümüze evcilleştiğini söyleyebiliriz. Hatta araştırmalar mumyalanmış Abyssinian ırkı kedilerin Mısır’da bulunduğunu raporlarında belirtiyor.

 

İngilizler Afrika’dan aldıkları Abyssinian ırkı vahşi kediler olan Felis Libyca ile yaptıkları deneyler sonucunda evcilleşme sürecini başlatmış oldular. Dolayısıyla Afrika kökenli olduğu kadar British Tick yani İngiliz kedisi olarak geçtiği dönemlere rastlayabilirsiniz. 1919 yılında kurulan Abyssinian Kedi Kulübü ise bu aşamada özel bir ırk olduğunu hepimize gösteriyor.

 

Abyssinian Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tamamıyla uzun tüylere sahip olan Abyssinian tüylerinin sağlıklı şekilde uzamasına özen gösterir. Kedinin tüylerine bu kadar düşkün olmasının ana sebebi ise evcilleştikten sonra en dikkat çeken özelliği bu olmasıdır. Çok sık olmasa da tüylerin sağlığı için bakımının aksatılmaması gerekiyor.

 

Renk açısından doygun renklere sahip olan Abyssinian tüyleri ile ilgi odağı olabiliyor. Evde tüy dökme sorunu yaşamayan uzun tüylü kedi cinsleri arasında gösterilebilir. Ölü deriyi ve dökülmeye yüz tutmuş olan tüyleri tarakla belirli aralıklarla alarak onu rahatlatabilirsiniz. Bu az miktarda gözlemlenecek olan tüy dökülmesinin önüne geçecek olan metot olarak görülebilir.

 

Abyssinian Renk Skalası

Genel renklerine baktığımızda Kızıl ve yanık kahverengi tonlarının yoğun olarak karşımıza çıktığı aşikâr. Ancak renk seçeneklerinde uzun yıllardır süren evcilleşmenin verdiği seçenekler bununla sınırlı değil. Mavi, çikolata ve siyah gümüş tonlarının yine diğerleri kadar yoğun görüldüğünü belirtmek gerekiyor. Aynı şekilde Abyssinian hangi renk olur diye merak edenlere Türkiye’de açık kahverengi tonlarının görülebileceğini söylemeliyiz.

 

Abyssinian Beslenme

Kediler için uygun olan tüm mamalara ayak uydurabilen bir metabolizmaya sahiptir. Ancak taze et ile beslenmekten ayrıca keyif alacaktır. Bunun için kurutulmuş etler ve bu etleri barındıran yaş mamalar kullanılabilir. Hem sağlıklı hem de dengeli beslenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Veterinerler bu noktada uygun diyet ve beslenme programlarıyla Abyssinian beslenme koşullarını ideal seviyeye getirebilir. Enerjik yapılarından ötürü çok sık yemek yemesi ya da fazla tüketmesine rağmen kilo alımı kontrol altındadır. Birçok kedi ırkına kıyasla çok daha fit ve atletik bir yapıya sahiptir. Uzun tüyleriyle bu atletik yapısı ise görünüm açısından dikkat çekmesini kolaylaştırır.

 

Abyssinian Bakımı ve Sağlık Durumu

Abyssinian sağlık sorunları açısından dikkat etmediğiniz takdirde başınızı ağrıtabilecek bir kedi ırkıdır. Renal Amiloidosis hastalığına olan yatkınlıkları ırk için özel bir uyarının yapılmasına sebep olmuştur. Abyssinian kedi bakımı için hastalıklardan korunmasını sağlamak temel görevleriniz arasında olacak.

 

Ortalama 10 ile 20 yıl arasında değişen ömürleri bu hastalıklara göre belirlenir. Hatta bakterilerden ve enfeksiyonlardan ne kadar uzak tutarsanız 20 yaşına kadar yaşayabilme ihtimali o kadar güçlenecektir. Retinal Atrophy, Patellar Luxation ve Gingivitis gibi bakterilere karşı bağışıklığı son derece zayıftır. Genetik olarak bu hastalıklara yatkınlığı yüksek olduğundan rutin veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Hatta aksine daha sık bir yoğunlukla bu kontrollerin sağlanması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.