Kedi cinsleri

American Bobtail Cinsinin Özellikleri, Bakımı

Evinizde bakmak için bir kedi ırkı arayışı içerisindeyseniz American Bobtail sizin için iyi bir seçim olabilir. Keza dost canlısı ve akıllı bir ırk olması sebebiyle kedi severlerin en çok tercih ettiği türlerdendir. Klasik olarak bir kedi tüm gün sizle oyun oynayabilir. En azından kedi sahiplenirken ilk bakılan noktalardan birisi budur.

 

American Bobtail kedileri oyunculuklarıyla nam salmışlardır. Ayrıca karakteristik özellikleri arasında ayırt edici çok sayıda detay vardır. Kısa kuyruklu bir kedi cinsi olmasına rağmen tüyleriyle ben buradayım diyebilen bir tür olduğunu fotoğraflarına baktığınızda bile anlayacaksınız. Fakat buna rağmen kendi özgürlüğüne fazlasıyla düşkün olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

 

American Bobtail Karakter Özellikleri

Bilhassa oyuncu bir kedi türü olmasından ötürü karakteristik özellikleri bu yönde gelişmiştir. Örneğin sevgi göstermeniz halinde kesinlikle karşılığını alacağınız bir türdür. Hareketli ve enerjisi tükenmeyen bir ırk olduğu için ev kedisi için en önemli favorilerdendir.

 

Evde temel oyuncaklarıyla bile saatlerce vakit geçirerek tüm enerjisini kusabilir. Aynı zamanda kedi eğitimleri esnasında sizi büyüleyecek bir zekaya sahip olduğunu gösterecektir. Günümüz şartlarında zekasıyla ve bu kadar hareketliliğiyle tek geçilebilecek bir ev kedisi ırkı olduğunun altını çizmek gerekiyor.

 

Kendisine sevgi ve şefkat gösteren herkese bunu bir ayna gibi yansıttığı için çocuklarla arası fazlasıyla iyidir. Farklı ev hayvanlarına sahipseniz bunlarla aynı ortamda yaşaması muhtemeldir. Yalnızca özgürlüğüne düşkün olduğunu burada tekrar yinelemek gerekiyor. Zira tanışma ve kaynaşma evrelerini kontrolünüz altında geçirmeniz gerekecek. Sevgi bölüşme konusuna sıcak bakıyor olsa da her gün ona özel bir ilgi beklentisi içerisine gireceğini unutmamalısınız.

 

American Bobtail Vücut Yapısı

Çok büyük ya da çok küçük bir kedi ırkı olmamakla beraber ortalama boyutlara sahip olduklarını söyleyebiliriz. En iri oldukları dönem yetişkinlik süreçleridir. Ortalama ise 10 ile 20 yıl boyunca yaşamlarını sürdürürler. Kulakları ortalamanın üzerinde bir genişliğe sahiptir. Bu da yuvarlak kafalarına daha da sevimli bir hava katmaktadır.

 

American Bobtail göz renkleri neredeyse tamamına yakınında mavidir. Safkan ırk bir American Bobtail bakacaksanız mavi gözlü bir kediye sahip oldunuz demektir. Ancak bunun genetik anlamda farklılık gösterdiği özel durumlar vardır. Bilhassa tüylerine bağlı olarak bazı kedilerde mavi dışında göz rengi gözlemlenebilir.

 

En dikkat çeken noktası ise kuyruğudur. Adeta kuyruğu yarım kesilmiş köpekler gibi bir hava yaratmaktadır. Ancak çok uzun olmayan kuyruğu orta boyut olarak nitelendirilebilecek bir ölçüttedir. Vücutlarının yere yakın olması, çenelerinin diğer ırklara göre daha güçlü olması, bacaklarının kemikli yapısını hissetmeniz yine fizyolojik anlamda farklılıklarını ortaya koymaktadır.

 

American Bobtail Çıkış Yeri

Kedi ırkları arasında birçok özel ırkın aslında sıradan kedilerin birleşmesinden doğduğunu biliyoruz. Örneğin American Bobtail kökenine baktığımızda annesinin Siyam, babasının ise gri bir tekir olduğu bilinir. En azından araştırmacılar bu sonuca varmış görünüyor.

 

Fakat 1960’lı yıllar itibariyle ortaya çıkan American Bobtail ırkı günümüze kadar gelebilmeyi başarsa da yaygınlığını koruyamamış. Aslında bir dönem çok popüler olmasından kaynaklanan farklı ırklarla türünün devamlılığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Himalayan ve Siyam çiftleşmesi, Birman ve Himalayan ya da Birman ve Siyam gibi çiftleşmelerden American Bobtail kedi ırkı türediği biliniyor.

 

Şu sıralar menşei olan Amerika’da büyük bir titizlikle türemesi ve neslinin devam etmesi için uğraş veriliyor. Türkiye’de safkan bulmanın bir hayli zor olmasına karşılık kırma ya da Amerika’dan getirilebilir olduğunu belirtelim. Ekstradan American Bobtail diğer isimleri olarak anılan Desert Lynx, Highland Lynx, American Lynx adlarını söylemek istiyoruz. Arayışınız esnasında karşınıza çıkabilecek muhtemel alternatif adlarıdır.

 

American Bobtail Tüyleri ve Tüy Bakımı

American Bobtail tüyleri için aslında söylenebilecek pek fazla şey yok. Çift tabakalı bir tüy genetiği olmasından ötürü oldukça hoş bir görüntüye sahiptir. Ek olarak ise alıştığınız tekir görüntüsüne sahip olmasına rağmen kısa tüylere sahip değildir. Uzun tüylü kedi ırkları arasında bulunur.

 

Tüyleri için her gün düzenli bakım isteyen bir ırk değildir. Ancak haftada bir ya da iki haftada bir gibi periyotlarla tararsanız onun için en doğrusunu yapmış olursunuz. Ev kedisi olup dışarıda var olan dünyaya pekte ayak uyduramayan bu türün yıkanma ihtiyacı çokta sık değildir. Dolayısıyla American Bobtail tüy bakımı için dikkatli olunması gereken noktalar var.

 

Bunların başında yağ oranı düşük bir şampuan kullanmak, sadece ince dişli tüylerini yormayacak bir tarak kullanmak zorunludur. Bu gibi özel detaylarla hayatınıza dahil olacak olmasına rağmen sizi yoracak bir cins olmadığını anlamışsınızdır.

 

American Bobtail Renk Skalası

Aslında belirgin bir renk odağında olmayan American Bobtail kedi renkleri baba kuşağından tekir genetiğini taşıdığı için aladır. Yani somut olarak her rengi içeren geniş bir skalaya rastlamak mümkündür. Bu sebeple bu kedilerde belirgin olan detay tüy renklerinden ziyade masmavi göz rengi olmuştur.

 

American Bobtail Beslenme

American Bobtail beslenme programı için özel bir menüye ihtiyaç duymayan ırklardandır. Kuru mama, yaş mama, kemikler ve taze et ile gayet doğal bir yaşam sürer. Haliyle avladığı böcekler ve alternatif besinleri yemeye ihtiyaç dahi duymaz. Sürekli olarak mamasını ve suyunu yenilediğiniz sürece bu aşamada sorun yaşamazsınız.

 

American Bobtail Bakımı ve Sağlık Durumu

Avcılık ve oyunculuk açısından hareketli bir hayvan olmasına rağmen American Bobtail bakımı için en çok zorlayan detay özgürlükçü yapısı olmaktadır. Genelde bu ırkı besleyen insanların yaşadıkları sorunlar ilgi isteği yönünde oluyor. Hatta evde başka evcil hayvanlarınız varsa ona özel bir vakit ayırmamanız ciddi sorunlara dönüşebiliyor.

 

Fakat ev ortamının dışına çıkmadığı sürece eve adapte olan bir kedi ırkı olduğunu söylemeliyiz. Kalıtsal bir hastalığı olmadığı gibi dışarıya çıkıp bakteri kapmadıkça herhangi bir hastalıktan başınız ağrımayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.