Kedi cinsleri

American Curl Kedisinin Sağlığı ve Bakımı

Genç bir kedi ırkı olup içeride bakılan kediler arasında yer alan orta boyutta bir cinsle karşı karşıyayız. American Curl başlı başına asalet sembolü olarak görülebilir. Keza oyun ve aktivitelere katılımı maksimum derecedeyken hareket edebilirliği çokta üst noktalarda değildir. Yani merak duygusunu bu hesaplamada kıstas olarak saymazsak kendi başına çok hareket eden bir tür olmadığını söyleyebiliriz.

 

Buna bağlı olarak American Curl kedileri vücut açısından çok gelişmiş bir kas yapısına sahip değildir. Aksine daha soluk ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bir vücuda sahipler. Ancak dost canlısı duruşları, insanlarla ve diğer hayvanlarla kısa sürede anlaşabilmeleri ve hastalıklara karşı direnciyle ev kedisi olmak için son derece uygundur.

 

American Curl Karakter Özellikleri

American Curl karakteri için yapacağınız araştırmalar sizi kedi dünyasının en pozitif canlılarıyla tanıştıracak. Genel anlamda bu tip ırkların bazı olaylara karşı son derece hassas olduklarını söyleyebiliriz. Sevgi konusunda limitsiz bir özveri içerisine gireceği gibi mantık dahilinde hareket edecektir.

 

Evin içinde mantığının kabul etmediği hiçbir hareketi yapmayacak olması ise gereksiz zayiatları minimal düzeye indirebilir. Dışa dönük, oynamaya hevesli, aktivitelere katılım sağlayan insanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Hatta bu karakteristik özelliklere sahip olmayan bir insanla aynı evde çokta mutlu olmayacaklarını söyleyebiliriz. Zira tam manasıyla asil bir kedi ırkı olduğu için kendisine uyumlu olan bir ortamda bulunmayı isteyecektir.

 

Eğitimlerde sizi zorlamayacak ve aklıyla büyüleyebilecek bir hava hissedeceksiniz. Duyarlı bir tür olduğundan aklıyla, mantığıyla ve size olan sadakatiyle dikkatinizi her zaman çekeceğine emin olabilirsiniz.

 

American Curl Vücut Yapısı

Kafaları klasik bir kedi kafasının aksine üçgeni andırmaktadır. Aslında buna birazda tüyleri sebep oluyor. Zira uzun tüylü bir ırk olmasından ötürü kafası adeta vücuduna sonradan eklenmiş gibi bir imaj yaratabiliyor. Vücut büyüklüğü orta boy olduğundan ev bakımı için ideal özelliklere sahip. Kulakları büyük ya da küçük olmamakla birlikte orta düzeydedir.

 

Kuyruğu kısa sayılmayacak düzeyde orta uzunlukta olmasına rağmen kendi vücut renklerini taşıdığı için oldukça uyumlu görünür. Dışarıdan bakıldığında dikkat çekmemesi imkânsız bir kedi ırkı arıyorsanız American Curl özellikleri sizin taleplerinizi karşılayacaktır. Gözlerinin saf ve parlak bir biçimde mavi olması ise en karakteristik özellikleri arasındadır. Hatta American Curl kedilerinin kimliği olarak değerlendirilebilecek bir parlak renkten bahsetmek mümkündür.

 

Kaslarının gelişiminin belirli bir düzeyin altında olduğunu söylemiştik. Buna bağlı olarak ağırlıklarının 5 kilonun üzerine çıkmadığını belirtmek istiyoruz. Gözlerinin büyük olmasından ötürü size ilgiyle bakan bir çift göz her an dikkatinizi ona vermenize olanak tanıyacaktır.

 

American Curl Çıkış Yeri

Kökeni Amerika’ya dayanan American Curl kedilerin soy ağacı Shulamit ırkına dayanıyor. Amerikalı bir çiftin Shulamit kedilerinin yavrularında bir anormallik görmeleri sonucunda American Curl ırkı doğmuş oldu. Günümüzde çiftin 1981 yılında fark ettiği bu ırkın 1986 yılında resmi olarak kabul edilerek halen daha bulunduğunu söylemek gerekiyor.

 

Uluslararası kedi örgütlerinin American Curl ırkını ilk olarak safkan siyah olarak tanımlamasının ardından uzunca bir süre ırk üretkenliği diğer dallara ayrıldı. Yani farklı anne ve babalardan ortaya çıkan kedilerde renk skalası gelişti. Tüyler ise yıllar boyunca orta uzunlukta ve uzun tüylü olarak iki şekilde karşımıza çıktı. Kıvrık kulaklı kedi cinsi olarak anılan American Curl safkan olarak Amerika’da halen daha bulunan bir ırktır. Türkiye’de ise yaygın değildir.

 

American Curl Tüyleri ve Tüy Bakımı

American Curl tüy bakımı çok sık olmamakla beraber belirli dönemlerde yapılmalıdır. Hatta uzun tüylerinin ilk gördüğünüzde dikkatinizi çekecek düzeyde parlak ve ipeksi bir dokuya sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Bu durumda bunu koruyabilmek adına düzenli olarak tüylerinin traş edilmesi gerektiğini söylememize gerek yok.

 

Parlak tüy renkleri için herhangi bir kısıtlama olmayan ırkta ilk çıktığı yıllarda siyah renk hakimdi. Tamamıyla siyah bir kedi ırkı gerçekten oldukça karakteristik bir havaya bürünüyordu. Sonrasında tüy renkleri genişleyerek bir anlamda her rengi kapsamaya başladı. Çok uzayan tüylerinden doğabilecek rahatsızlığı engellemek için tüylerini düzenli aralıkla kesmek en doğrusu olacaktır. Böylelikle aynı ipeksi dokunuşu tekrardan elde etmeniz mümkün olacaktır.

 

American Curl Renk Skalası

Siyah American Curl kedisi artık çok daha az görünmesine rağmen ırkın onaylandığı tarihlerde oldukça modaydı. Son dönemler ise tüm renklerde görmek mümkün hale geldi. Soy ağacında bulunan farklı türlerin bunda etkisi oldukça büyük. Aynı zamanda kuyruk renklerinin vücut renkleriyle birebir olarak orantılı çizgiler taşıyor olması görüntü açısından önem addediyor.

 

American Curl Beslenme

Kedilerin birçok farklı türünde alternatif beslenme metotlarına yer verilebilir. Ancak American Curl sanılanın aksine çok daha ılımlı bir beslenme şemasına sahiptir. Özellikle günümüzde sık tüketilen kuru mama, taze et ve hazır yaş mamalarla beslenebilen cinsler arasındadır. Günde minimum iki kez karnını doyurmak isteyecektir.

 

Su konusunda ise son derece titizdir. Bu noktada suyunu düzenli aralıklarla temizleyip tazelemek zorunda kalacaksınız. Mamasını belirli döngüye göre programlayıp oyun aktiviteleriyle eğitimini tamamlayabilirsiniz. Mantıksal hareket döngüsü bundan keyif almasını sağlayacaktır.

 

American Curl Bakımı ve Sağlık Durumu

American Curl bakımı iyi yapıldığında 15 yıl kadar yaşayabiliyor. İçeride oluşturabileceğiniz yaşam alanına adapte olabilen bu canlının kalıtsal rahatsızlıkları bulunmuyor. Yani kendi ırkına ait bir hastalığı söz konusu değil. Ancak ev kedisi olmasından ötürü dışarıdan alabileceği mikrop ve bakteriler büyük bir sorun teşkil edebilir. Genel anlamda arkadaş canlısı ve evde bulunan çocuklarla iyi geçinebilecek bir ırktır. Oyuncu yönü sayesinde çocuğunuzla iyi bir dostluk kurabilir.

 

Mantık ve zeka çerçevesinden uzak hareket etmemesi ise çevresine, çocuğunuza ya da diğer evcil hayvanlarınıza zarar verme ihtimalini ortadan kaldırıyor. Sizin sunacağınız her aktivite için her an hazır olan bu ırkla evinizde müthiş zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Kumunun pis olmasını sevmeyen American Curl tuvalet eğitimi aldıktan sonra her zaman temiz bir kedi tuvaleti arzular. Bunu sağlamanız ise onun sağlığı için oldukça önemlidir. Diğer taraftan sağlık açısından rutin veteriner kontrolleri ve dışarıya çıkmasını kontrol altında tutarak yaşamını uzun vadeye yayabiliyorsunuz. Böylelikle American Curl kediniz sizle birlikte hayatının son anlarına kadar evin neşe kaynağı olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.