Kedi cinsleri

American Keuda Cinsinin Özellikleri, Bakımı

İsmini Amerika’da bulunan Kitten Evaluation Under Direct Assessment organizasyonunun baş harflerinden alan American Keuda cinsi uzun yıllardır kabul edilen bir ırktır. Güney Amerika menşei olan bu kediler ilk bakışta siyam kedisini andıracak bir görüntüye sahiptirler. Fakat renk skalaları son derece geniştir.

 

Karakteristik olarak avcı bir türe aittir. Bu nedenle koşma becerileri fazlasıyla gelişmiştir. Esnek bacakları ise bu bağlamda büyük bir avantaj sağlamaktadır. American Keuda kedilerinin özellikleri arasında hareket kabiliyeti olan her detay vardır. Bir bakıma avcılık bunlardan birisi olarak değerlendirilirken yaratacağınız aktivitelerde ve oyunlarda başrol olmaya bayılacaktır.

 

Türkiye’de var olan ve sık sık bakılan bir ırk olarak tanınmasının haricinde orta boyutlu ev kedileri arasında yerini alır. Çok soğuk coğrafyalara kökeninin çıkış noktası olan Güney Amerika ikliminden ötürü ayak uyduramaz. Hastalık bakımından da genellikle soğuktan kaynaklanan rahatsızlıklara yakalanır.

 

American Keuda Karakter Özellikleri

Çocuklarla anlaşabilen American Keuda kedisi onun için iyi bir dost olabilir. Çoğunlukla ikincil bir kediniz varsa ya da köpek gibi farklı evcil hayvanlara sahipseniz sorun yaşamayacağınız bir ırk olarak tanımlanır.  İlgi isteyen yapısının altında zekası yatar. Sizle oyun oynamak istediğinde bir şekilde bunun yolunu bulacaktır.
Hızlı hareket edebilen atletik yapısından ötürü ev ortamında neşe kaynağı olabilir. Karakteristik özelliklerinde en dikkat çeken noktalardan birisi ise özgürlüğüne olan düşkünlüğüdür. Gereken standartları her an görmek ve yaşamak ister. Eğer bir şekilde onu kendinize alıştırıp sürekli olarak aktivite yapmaya başlarsanız bunu düzenli olarak yapmak durumundasınız. Yapmayı bıraktığınız an American Keuda kedilerin bakımı daha güç bir hal alacaktır. Çünkü bu zeki kedi ırkı birçok anıyı hafızasında tutabilecek yeteneğe sahiptir.

 

American Keuda Vücut Yapısı

Standart bir kafa yapısına sahip olan American Keuda vücut özellikleri açısından çok büyük farklılıklar göstermiyor. Yuvarlak göz yapılarına sahip American ırklarının aksine bademi andırabilecek kadar yayvan bir göze sahiptir. Bu durum sevimli olduğu kadar dikkat çeken bir tür haline getirmiştir.

 

Orta boyutta bir kuyruğa sahip olan kedinin genel vücut ölçülerinin de bununla orantılı olduğunu söylemek mümkün. Takoz olarak tanımlanan baş yapısı ise standart bir kedi görünümüne sahip olmasında ana faktörler arasındadır.

 

Vücudunun atletik olmasından ötürü suda yüzmeyi en çok seven kedi ırkıdır. Genelde kedilerin sudan hoşlanmadığını varsayarsak bu özelliğiyle de özel bir ırk olduğunu kanıtlamaktadır. Rahatlıkla duş alabilen cinsin sahipleri bu noktada zorlanmamaktadır.

 

American Keuda Çıkış Yeri

Kendiliğinden türeyen bir ırk olan American Keuda sonradan kontrol altına alınarak kabul görmüştür. Texas, Oklahoma, New Mexico gibi eyaletlerde sıklıkla karşılaşılabilecek bir kedi türüdür. Atalarına bakıldığında ise soy ağacının en önemli dönüm noktası Egyptian Mau olarak görünür. Bu ırktan doğan yavruların zamanla American Keuda olarak adlandırıldıkları tahmin edilir.

 

Güney Amerika gibi sıcak bir iklimde yetişen ırkın günümüzde de sıcak ortamları sevdiği bilinir. Dışarıda yaşayacak olsa dahi soğuk bir ortamda çok uzun süre hayatta kalamaz. İçeride bakılmaya uygun bir kedi ırkıdır.

 

American Keuda Tüyleri ve Tüy Bakımı

American Keuda tüy bakımı için çok uğraştıran bir cins değildir. Aksine kısa tüyleri sayesinde kolayca bakımı tamamlanacaktır. Yalnızca periyodik olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyan tüylerini düzenli olarak aksatmadan tımarlarsanız ondan mutlusu olmayacaktır. Tüy dökme sorununun az olması yine tüylerin kısa olmasıyla bağdaştırılabilir.

 

Beyaz ve krem renklerinin ağırlıklı olarak görüldüğü American Keude tüylerinde aslında renkler için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Anne ve baba tüylerine göre şekillenen yavruların genetiği tüm renklerin kabul edilmesine olanak tanımıştır.

 

American Keuda Renk Skalası

Siyam kedisine benzemesini mümkün kılan krem, sarı, beyaz ve siyah tonlarının sık sık karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Bunun haricinde ise çikolata, kızıl ve mavi tüylere rastlamak mümkün oluyor. Son derece alacalı bir renk yelpazesine sahip olduğu için sıcak bir görünüm elde etmek mümkündür. Safkan beyaz American Keuda kedileri ise en çok tercih edilen renkleri arasında yer alır.

 

American Keuda Beslenme

Çok özel bir beslenme düzenine ihtiyaç duymayan American Keuda çoğunlukla kuru mama ya da hazır mamalarla gününü geçirebilir. Ödül mamalarına fazlasıyla ilgi duyan ve bunun için her türlü aktiviteye tamah edebilecek bir yapısı vardır. Mental açıdan mantıksal hareket edebilme benliğine sahiptir.

 

Bu onu diğer kedi ırklarından ayıran en önemli özelliklerden birisi olmakla beraber beslenmesine destek olarak taze et ödül olarak verilebilir. Beslenme formlarının düzenli olması atletik yapısını koruyabilmesi ve bunu sürdürebilmesi için çok önemlidir.

 

American Keuda Bakımı ve Sağlık Durumu

Eğer Güney Amerika çıkışlı bir kedi olduğunu hesaba dahil edersek soğuk havalara olan dirençsizliğin sebebini anlayabiliriz. Bu yönüyle Türkiye’de dışarıda yaşamasına olanak olmayan bir kedi ırkı olduğunu söylemek istiyoruz. Fakat ev ortamında bakılabilecek son derece hareketli bir minik dost edinmek için değerlendirilebilir.

 

Sağlık açısından American Keuda hastalıkları standart kedi rahatsızlıklarıyla paraleldir. Ancak soğuk algınlığına ya da soğuktan kaynaklanabilecek ciddi hastalıklara karşı direnci ciddi oranda düşüktür. Kış aylarında hasta olmaması için özel bazı önlemler almak gerekebilir. Bu noktada veterinerinizden destek almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.