Kedi cinsleri

American Shorthair Cinsinin Karakterleri ve Bakımı

Son derece iri bir kedi türü olan American Shorthair kısa tüyleriyle ve şişkin yanaklarıyla kendisini belli etmektedir. Her an her yerde tanıyabileceğiniz bir kedi türü olması bu özelliklere bağlıdır. Ancak bazı özel etkenlerin yine American Shorthair kediler için üzerlerine yapışmış bir karakteristik özellik olduğunu söylemeliyiz.

 

Bunların başında zekaları geliyor. Son derece mantıklı hareket eden ve bunu hareketleriyle gösteren atik bir cinstir. Evin neşesi olabilecek kadar düzeyli bir oyun kabiliyetine sahiptir. Yeni tanıştığı insanlarla ya da hayvanlarla dahi iyi anlaşabilen bu tür içeride yaşayabildiği gibi sokak hayvanı olarak yaşayabilecek kapasiteye sahiptir.

 

Yani dış ortam kedileri arasında gösterilebilen ırkın aslında gördüğünüz genel geçer kedi portresiyle birçok benzerliği bulunur. Kısa tüylerinin yanı sıra ince tüy yapısı gereğince dökülmeler sık görülebilir. Ancak uzun tüylü kediler kadar yoğun bir tüy dökmeden söz etmek mümkün değil.

 

American Shorthair Karakter Özellikleri

Aslında avcılık yönü yüksek bir kedidir ve evinizde böcek ya da fare barındırmaz. Çok hareketli olmalarından ötürü evin her noktasını kontrol etme içgüdüsüne sahiptirler. Bilhassa bir ava yaklaşırken sergilediği tavırlar adeta bir vahşi hayvanmış hissi verir. Dolayısıyla sahipleri için izlemesi hoş manzaralara sık sık sahne olur.

 

Yalnızca av üzerindeyken değil uyurken yaptığı garip hareketler, bir anda dikkatini çeken bir nesneyle oynarken komik hareketler görülebilir. Ancak mantıklı hareketlerin dışına bu kıstaslar dışında çıkmaz. Ondan beklenmedik hareketler yapmayacağına emin olabilirsiniz. American Shorthair kediler çoğu zaman ilgi delisi gibi davranırlar.

 

Eğer onun mutlu olmasını istiyor ve huzurlu bir ortamda büyümesine olanak tanımayı düşünüyorsanız her gün ilgi göstermeniz gerekir. Aynı şekilde dikkat çekmek için zekasını kullanarak eve gelen misafirlerin ya da yaşayan diğer hayvanların odak noktasında yer alabilir.

 

American Shorthair Vücut Yapısı

Büyük ve iri bir kedi türü olmasının yanı sıra birçoğunun obez olduğunu söylemek gerekiyor. Bu bir genetik kalıtımsal hastalık olarak yerleşmiş durumdadır. Dikkatli bir beslenme programından uzaklaştığınız an obeziteye doğru ilerleyen hastalık başlangıcına rastlarsınız. American Shorthair vücut şekli açısından bu sebeplerden dolayı kalıplıdır.

 

Ancak buna karşılık oval bir kafa yapısına sahip olduğundan son derece sevimli bir imaj çizer. Kuyruğu yine kısa tüylüdür ve vücuduna orantılıdır. Orta uzunlukta ve kilosuna bağlı olarak kalınlaşabilir. Çoğunlukla kamçı kuyruk gibi gözlemlendiği dönemler yoğunluktadır. Göz renkleri vücuduna bağlı olarak tüy rengi ve diğer alternatif seçeneklere bağlı olarak değişkendir. Irkın sabit olarak tanımlanabilen bir göz rengi olmadığı biliniyor.

 

American Shorthair Çıkış Yeri

Diğer American ırklarının aksine American Shorthair kökeni Amerika’nın kuzey kesimlerine dayanır. Ancak diğerlerine kıyasla çok daha eski bir ırktır. 1900’lü yılların başlarından bu yana görülmektedir. Tarihin bilinen ilk evcil kedisi olan Buster Brown ile aynı soy ağacına sahiptir.

 

Kuzey Amerika çıkışlı bir kedi ırkı olmasına rağmen köklerinin Avrupa’ya dayandığı kanıtlanmıştır. Amerika’da ortaya çıkması ise Avrupa ile Amerika arasında yapılan gemi seferlerinden kaynaklanıyor. Kargo gemilerinle Amerika’ya ulaşan kedinin burada çoğalması ve ırkının kabul görmesi sonucunda American Shorthair ismiyle anıldığı vurgulanıyor.

 

American Shorthair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Adından da anlaşılacağı üzere American Shorthair kedilerin tüy bakımı çok zorlayacak bir cins değil. Ancak dikkat edilmesi gereken ciddiyette ince ve kopmaya müsait tüylere sahiptir. Kedinin tüylerinin kısa olması bu aşamada büyük bir avantajdır. Çünkü bu kadar ince yapıdaki tüylerin topaklanarak dökülme ihtimali çok yüksek olurdu.

 

Tüylerini haftada bir kez tımarlamak, bunun için özel ince dişli taraklar kullanmak önemlidir. Cilt sağlığı en az tüyleri kadar önemlidir. Hatta cildine zarar vermemek için banyo konusunda çok sık uygulamalar yapmamak gerekir.

 

Tüy renkleri tıpkı kedinin kendisi gibi değişkendir. Siyah ve krem renklerin hakim olduğu bu türde çok fazla renk seçeneği vardır. Ancak tüyler anne ve babaya bağlı olarak değişir. Kahve tonlarında ciddi bir sayıya ulaşılmıştır. Dolayısıyla bu üç ana rengin haricinde tüm tonların açıklarını görmeniz mümkündür.

 

American Shorthair Renk Skalası

Aslında temel olan üç ana rengin haricinde tüm tonlara sahiptir. Kahverengi, Siyah ve Krem renklerinin etrafında dönen ilk yıllara kıyasla şu sıralar tür zenginliğiyle beraber renk yelpazesi açılmıştır. Örnek olarak şu şekilde bir sınıflandırma yapılabilir.

 

Tabby olarak adlandırılan genel ırkın kelebek desenlerine benzer şekilde motifler içerdiğini görebilirsiniz. Uskumru Tabby ise hem açık hem koyu renklerin alacasından oluşan bir tüy sarmalına sahiptir. Benekliler olarak kabul gören diğer cinste mavi ve gümüş renklerin yoğun olarak dikkat çektiği görünüyor. Tüylerin çoğunlukla renklerin en parlak tonlarıyla örtüştüğü görülür.

 

American Shorthair Beslenme

Mama beslenmesiyle bakabileceğiniz American Shorthair beslenme tercihlerini kemirebileceği türlerden yapacaktır. Yani kuru mama ile karışık bir kemik koyduğunuzda doğrudan kemiğe yönelir. Aynı zamanda beslenme şartlarını taze etle daha iyi bir noktaya getirebilirsiniz.

 

Irkın besin tercihinin dişlerini aktif olarak kullanabileceği besinlerden yana olması avcılık konusunda yoğun bir içgüdüye sahip olmasına borçludur. Çoğunlukla American Shorthair kediler nasıl beslenir sorusunun karşılığı bu minvalde verilecektir. Hatta veterinerinizin tavsiye ettiği ödül kemikleri ve mamalarıyla ona uygun bir ödül ya da parkur ortamı yaratabilirsiniz.

 

American Shorthair Bakımı ve Sağlık Durumu

American Shorthair obezite konusunda oluşmuş yatkınlık haricinde bir sağlık problemine sahip değildir. Bu sağlıklı kedi ırkının ömrü haliyle 15-20 yıl arasında değişkenlik gösteriyor. Hali hazırda iri bir cins olduğundan ötürü American Shorthair kilo kontrolü veteriner denetiminde belirlenecek beslenme standartlarıyla ölçümlenebilir.

 

American Shorthair kediler Türkiye’de genel ırka benzerliklerinden ötürü çok fazla ayırt edilemezler. Fakat bolca bulmak mümkündür. Özellikle irileştikçe yanaklarının şişkinliği sizi kendisine çekecektir. Tüm gün oyun oynayabileceğiniz aktif kediler arasında yer alır. Fakat obeziteyle beraber hareket kabiliyetinde çeşitli kısıtlamalar görmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.