Kedi cinsleri

American Wirehair Kedilerinin Beslenmesi, Bakımı

Yine ırkının diğer türü olan American Shorthair ile benzerlikler gösteren American Wirehair iri yapısıyla dikkat çekmektedir. Genel tarzı kilolu bir cüsse iken beslenme fonksiyonlarıyla bunu iyi bir standarda indirebilirsiniz. Genel özellikleri ise fırça tüylü olmasından ötürü bu noktaya yoğunlaşmıştır. Bakıldığı zaman anında ayırt edilebilecek özelliği budur.

Kuyruğu, bacakları ve kulakları orta büyüklüğe sahiptir. Bu ideal vücut şekline sahip olmasını sağlamıştır. Çenesi ve ağzı geliştiği için güçlü bir çene yapısına sahiptir. Günümüz şartlarında American Wirehair kedi türü için yapılan incelemelerin tamamı dikdörtgeni andıran kafa yapıları üzerinedir. Keza kendi ırkına ait türlerle bile ayrılmasını sağlayan karakteristik bir yapısal özelliktir.

American Wirehair Karakter Özellikleri

İlk görüşte bademi andıran yayvanlıkta gözleriyle sinirli bir duruş sergileyebilir. Bu size alışana kadar olan süreçte sık sık başınıza gelebilecek bir durumdur. Fakat daha ötesine geçtiğinizde sıkı bir dostluğu sembolize edeceğini temin edebiliriz. American Wirehair karakteri ile alakalı yapılan tespitlerde çoğunlukla oyuncu olması ve hareketli yapısı odak noktası olarak görülür.

Ancak kiloyla bağlantılı olarak bu oyunculuğun belirli sınırları oluşabiliyor. Kaslı bacak yapılarına kıyasla güçlü bir kedi ırkı olmasından ötürü oyunlarda ana unsur haline dönüşebiliyor. Bu durum başlı başına ufak çocuğunuz ya da bebeğinizle oyun oynamasına olanak tanıyor. Tabi evinizde baktığınız köpek ve kedilerle iyi anlaşacağı anlamına geldiğini de belirtelim.

 

Enerjisini pozitif olarak etrafına yansıtan American Wirehair kediler, özellikleri bakımından zeki olarak tanımlanır. Yetenekli oldukları yönde kendilerini geliştirirler. Bu ödül parkurları ve oyunlarını çok seveceği anlamına geliyor. Doğal olarak evde hiç sıkılmayacağınız ve sizle her an oyun oynamaya müsait olan bir dostunuz olacak diyebiliriz.

American Wirehair Vücut Yapısı

Büyük boy olarak geçen American Wirehair kediler vücutları iri olduğundan dolayı gözünüze yavaş gelebilir. Ancak enerjileri çok yüksek olduğundan ötürü son derece hareketlidirler. Tamamıyla vücuduyla orantılı bir şekle sahiptir. Vücuduna kıyasla daha küçük ya da büyük kulaklar ya da kuyruk görmezsiniz. Aksine vücut yapısı genel itibariyle en orantılı türler arasındadır.

 

American Shorthair kadar obeziteye yatkınlık söz konusu değildir. İri bir tür olmasından mütevellit beslenmesine yinede dikkat etmekte fayda görüyoruz. Enerjisini atmayı başarırsa hem gece boyunca hem de gün ortasında şekerleme yapabilecek kadar uykucudur.

American Wirehair Çıkış Yeri

Amerika kökenli bir diğer tür olan American Wirehair aslında Amerika’da çokta tutulmaz. Nedeni bilinmeyen bir biçimde ABD halkının Wirehair yani fırça tüylü kedi modelini çok beğenmediği bilinir. Fakat tüyleriyle ilgi odağı olabilen bir tür olduğu için global anlamda üne sahiptir. 1960’larda başlayan ırkın 1970’lerin sonuna kadar American Shorthair ile aynı tür olarak kabul edildiğini belirtmek gerekiyor.

 

Sonrasında ise kısa tüylü olan ırkla American Wirehair ayrıştırılarak farklı iki ırk haline dönüşmüştür. Fakat soy ağaçlarında aynı ataların yer aldığı aşikâr.

 

American Wirehair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Bu kedi ırkının en önemli özelliği fırça tüyleridir. Doğal olarak fırça tüylü American Wirehair kedilerin tüyleri her şeyleridir. Uzun tüy yapısından ötürü sık sık taramanız gerekecektir. Zira sürekli olarak kıvrılan tüyleri hem sağlıklı olan tüy yapısını bozar hem de topaklanarak dökülmelere olanak tanır.

Özel tarağıyla haftalık tarama metotları yapabilir, her gün dahi belirli bir süreyi aşmamak kaydıyla onu tarayabilirsiniz. Eğer aranızda enerji uyumu olmasını istiyor ve sağlıklı bir bağ kurmayı amaçlıyorsanız bu önemli bir adım olabilir. Sık tüylere sahip olduğu için kolay kolay tüylerinin dökülmesi mümkün olmamaktadır.

 

American Wirehair tüy renkleri oldukça farklı şekillere bürünebilir. Genelde tekil renklerden ziyade çift renk olarak karşınıza çıkma olasılığı yüksektir. Hatta Amerika’da safkan olarak üç ana renk taşıyan American Wirehair kedi görmeniz dahi mümkündür.

American Wirehair Renk Skalası

American Wirehair renkleri arasında en çok görüleni Sarı ve beyaz karmasıdır. İki rengin vücudunun her noktasına aynı düzeyde yayılmasından ötürü sempatik bir görünüme sahiptir. Daha ciddi ve saldırgan olabilecekmiş gibi durmasına sebep olan tüy renkleri ise siyah ile beraber sarı ve beyazın karmasıdır.

 

Gümüş rengine sahip cinsleri görüldüğü gibi krem, gri, koyu duman, çikolata ve lila gibi renk seçeneklerine rastlayabilirsiniz. Bu renkler genelde tek renk olarak gözlemlenir. Siyah, sarı ve beyaz renkler ise hem tek hem de birbirleriyle karmaşık olarak karşımıza çıkabiliyorlar.

 

American Wirehair Beslenme

 

American Wirehair beslemeye karar verdiğinizde zorlanacağınızı söylemek imkânsızdır. Zira kuru mama ve hazır yaş mamalar ideal besin kaynaklarıdır. Ödül mamalarına ise asla hayır demezler. Zaten çok sevdikleri oyunları oynamanın sonucunda kemik ya da benzeri ödüllere kavuşmak onlar için çok önemlidir.

Eğer ona bunu sağlayabilecek bir fırsat tanırsanız eğitimi boyunca hiçbir zorluk çekmezsiniz. Çünkü bir kez ödül aldıktan sonra tüm eğitimlerde ödül alacağını hatırlayacak kadar zekidir. Böylelikle size uyumu ve ev ortamına alışması son derece rahat olacaktır. Beslenmesi için günde tek öğün yeterli olmayan iri bir cinstir. Veterinerler belirlenen öğünlerin üçe bölünerek azar azar verilmesinin kilo kontrolü için önemli olduğunu söylemektedir.

 

American Wirehair Bakımı ve Sağlık Durumu

 

Herhangi bir hastalık hassasiyetinden söz edilmemektedir. Bu durum American Wirehair kedilerin sağlıklı şekilde 15 yıla yakın ömürleri olduğunu gösteriyor. Bakımı esnasında enerjisini atmak zorunda olan ırklardan olduğu için oyun ve aktivitelerin ağırlıklı olarak hayatınızda yer edineceğini söylemek zorundayız. Dolayısıyla sağlık ve bakım açısından American Wirehair kediler bukleli saçlarıyla ev kedisi olarak hayatlarına devam edebilirler.

This Post Has 3 Comments

  1. özge elitas Reply

    Tipini yerim

  2. zeynep Reply

    çok şeker

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok tatlılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.