Kedi cinsleri

Ankara Kedisinin Özellikleri, Tüyleri ve Bakımı

Türkiye’de sık sık görebileceğiniz kedi türleri arasında yer alan Ankara kedisi bembeyaz tüyleriyle son derece tatlıdır. Aynı zamanda beyaz tüylerini tamamlayıcı bir unsur olarak rengarenk gözleri dikkatleri üzerine çeker. Angora ya da Turkish Angora olarak anılabilen bir tür olarak globalleşmiştir. En belirgin özelliği ise beyaz tüylerinin yanında mavi, yeşil, sarı ve kehribar renklerini barındırabilen gözleridir.

Karakteristik olarak baktığımızda bu özelliklerle karşımıza çıkarken vücut yapısından zeki oluşuna, oyun oynamaya bayılan bir tür olmasından çocukların en yakın dostları olabilmesine uzanan nitelikler karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca içerde bakılmaya uygun olan bu kedi ırkının Türkiye’de çok fazla olması evlerde bakılan kediler için büyük bir potansiyele dönüşmesine olanak tanımıştır.

Ankara Kedisi Karakter Özellikleri

İlgi konusunda son derece istekli olan, aradığı ilgiyi ise mutlak suretle sizden koparıp alan bir kedi türüdür. Ankara kedisi karakter olarak oyuncu ve atiktir. Bir iple oynamaya başladığınızda saatlerin nasıl geçtiğini ne siz ne de o fark etmeyecektir. Diğer türlerle kıyaslandığında doğrudan ev kedisi olarak türediğinden ötürü avcılık ruhuna sahip değildir.

Her ne kadar evde böcek ve sinekleri yakalamaya çalışsa da bu onun doğasına dahi aykırıdır. Fakat her türlü parkur ve aktiviteye katılım sağlar ve bunu başarıyla sonuca ulaştırır. Ödül mamaları bu noktada ciddi bir koz olarak elinizde olacaktır. Eğitimini verirken, onunla oynarken ya da vaktini kendi yeteneklerini geliştirmesi için harcamaya yöneltirken işinize yarayacaktır.

Ankara Kedisi Vücut Yapısı

Eğer beyaz tüyleri ve renkli gözlerine rağmen Ankara kedisi vücut yapısından nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız bazı ayrıntıların altını çizelim. Orta büyüklükte bir kedi olmasının yanında son derece ince bir kafası vardır. Hatta bu sebeple uzun ve ince bir forma bürünmüş gibi durur. Kafasında bu şekli tamamlayıcı unsur ise göz bebekleridir.

Normalde yayvan olan badem şeklinde gözlere alışığız. Ancak Ankara kedisinin gözleri yuvarlak olmasına rağmen iri gözün çeperinde dik duran bir badem gözlemleyebilirsiniz. Göz bebeği kafasıyla uyumlu bir şekle sahip olduğundan ötürü sevimli ve tatlı bir görünüm ortaya çıkmıştır. Kulakları vücuduna kıyasla gerçek anlamda büyüktür. Paralel yapısı gereği güzelliğine sebep olan etkenler arasında görülebilir. Dışarıya taşan burnu ve en zarif kedi ırkları arasında olması ise ev kedisi tanımına fazlasıyla uymasına sebep olur.

Ankara Kedisi Çıkış Yeri

Aslen 16.yüzyıla dayanan kökeniyle Ankara kedisi tamamıyla Türkiye’ye has bir kedidir. Ankara’nın bulunduğu İç Anadolu bölgesinden çıkarak tüm dünyaya yayılmış bir değer olarak görülür. 1700’lü yıllarda Avrupa’ya götürülen birkaç Ankara kedisi ise İtalya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde İran kedisinin bir ırkı olarak kabul görmüştür.

Oysa belirli bir süre sonra Angora kedisi olarak tescillenmiş ve Ankara kedisi ırkı resmi olarak kulüpleriyle yurtdışında varlığını sürdürmüştür. Halen aktif olan Club Angora Turco Pietro Della Vale derneği Ankara kedilerinin üremesi, geliştirilmesi ve ırkın sağlığı açısından çalışmalarına devam etmektedir. Tarihte en önemli isimler ve hükümdarlar tarafından asil duruşu sayesinde sevilen ve bakılan bir kedi ırkı olmuştur.

Ankara Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Aslında uzun tüylü kedi ırkı olmamasına rağmen pekte kısa olmayan tüylere sahiptir. Tek katmanlı tüylere sahip oluşu ise dermatolojik olarak tüylerin dökülmesine, birbiriyle karışmasına sebep olabilir. Bunu önlemenin tek yolu ise kedinizi düzenli olarak taramaktan geçer. Haliyle tüy bakımı Ankara kedileri için olmazsa olmazlar arasındadır.

Her hafta taradığınız tüyleriyle sağlıklı bir form yakalamanız mümkün olur. Ek olarak ipeksi bir tüy dokusu oluşması için tüylerin birbirine karışmaması gerektiğini unutmayın. Eğer bunu sağlayabilmeyi amaçlıyorsanız yapmanız gereken tek şey ince uçlu bir tarakla her gün 10 dakika kadar taramanız ve tımarlamanızdır. Tüylerinin yoğunluğunu anlamak için kulaklarının uçlarına bakabilirsiniz. Uzun tüyler göremeseniz bile sık tüylü bir kedi cinsidir.

Ankara Kedisi Renk Skalası

Safkan Ankara kedisi tamamıyla beyaz olur ve tüylerinde farklı hiçbir alacaya rastlanmaz. Doğal olarak beyaz tüylerini belirleyen en önemli unsurlardan birisi ise Ankara kedilerinin göz renkleri olur. Çünkü genellikle mavi renk çok sayıda kedi ırkında gözlemlense de Angora cinsi kadar ilgi görmez. Bembeyaz yapısının yanında göz renkleri büyük ölçekte ilgi çekici olur.

Mavi, yeşil, sarı tonları ve kehribar gibi renk seçeneklerine Türkiye’de de sık sık rastlanmaktadır. Orijinal Ankara kedisi sahibi olan çok sayıda insan olması ise soyunun yüzyıllardır devam etmesini sağlamıştır. Genellikle bu şartlar altında Avrupa’da da devam eden sağlıklı üreme ve soyunu devam ettirme programları sürmektedir.

Ankara Kedisi Beslenme

Klasik beslenme formlarıyla hayatını idame ettiren Ankara kedileri için taze et, karışık tatlara sahip kemikler, ödül mamaları, kuru ve yaş mama tercih edilebilir. Bunların tamamı için bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ancak Ankara kedisi yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak farklı beslenme modüllerine sahip olabilir.

Yine veterinerinizle ortak bir beslenme programı düzenleyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Titiz bir cins olmasından ötürü mama ve su kabının temizliğine, yiyeceği ya da içeceğinin saf olmasına dikkat edin. Bilhassa yerden beslemek yerine mutlaka kabını kullanmanız eğitimi açısından işinize yarayacaktır.

Ankara Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Oyunculuğuyla, hareketleriyle ve çıtkırıldım halleriyle sizi mutlu edecek Ankara kedisi sağlık bakımından tek bir kronik rahatsızlıkla dikkat çekiyor. 15 yıla kadar hayatta kalabilen Ankara kedileri sağırlık konusunda genetik bir yatkınlığa sahiptir. Bu durum veteriner kontrolünde hem geç hem de daha düşük standartlara indirgenebilir.

Fakat sağlıklı bir Ankara kedisi sahibi olmak istiyorsanız sizinde dikkat etmeniz gereken hususlar oldukça yoğundur.

Bakımının asla aksatılmaması gereken asil bir ırk olmasından ötürü Türkiye’de belirli bir zümrenin tercihi olmaktadır. Taranma ihtiyaçları sağlığını etkilemese de tüylerinin birbiriyle topaklanmasını önleyen unsurdur. Aksatılmaması şart olduğu gibi hareket edebileceği geniş bir alana ihtiyaç duyar. Birçok kişi İran kedisi gibi daha hareketsiz bir cins olduğunu zanneder. Fakat aksine Ankara kedisi sahibi olanlar evlerinin her noktasını keşfeden zeki bir ırkla karşı karşıya kaldıklarını söyler.

This Post Has 3 Comments

  1. özge elitas Reply

    En güzeli bunlar

  2. zeynep Reply

    20 yıla kadar yaşadıklarını duymuştum

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.