Köpekler

Aşılı, Aşısız Köpeklerde Görülen Hastalıklar

Aşılar insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da etkilerini gösterir ve bağışıklığı o yönde güçlendirir. Fakat her hastalık ya da enfeksiyon için bu mümkün olmayabilir. Hatta bazen aşısı yaptırılsa dahi güçlü bir enfeksiyon bu bağışıklık duvarını aşabilir. Bu noktada aşısını yaptıramayacağınız sağlık sorunları ile karşılaşmanız mümkün olur.

 

Çok sıradan ve bir o kadar yüzeysel rahatsızlıkların bu şekilde karşınıza çıkabileceğini söyleyebiliriz. Çoğunlukla insanlarda da aynı semptomlar görülür ve bunların çözümü için çoğu zaman bir aşıdan söz etmek bile mümkün değildir. Örneğin vücut ısısında ani düşüşler ya da yükselmeler, gözlerin kararması ya da dengeyi sağlayamama gibi sorunların çözümü aşı olmamaktadır.

  • Köpeklerde Kusma

Köpeklerde kusma sendromunun farklı çeşitleri vardır. Bu aşamada sizin başınıza gelen kusmanın şiddetini doğrudan veterinerinize iletmeniz önemlidir. Genellikle bu aşamada karşılaşılan kusmalar normal sıfatıyla tamamlandığı için müdahale edilmeden geçilir. Pek tabii birçok kusma herhangi bir hastalığı sembolize etmeyebilir. Yediği bir yiyecekten ya da çok yemekten kusabilir. Yemek yemediğinden ötürü safra kusabilir.

 

Fakat Projektil kusma olarak adlandırılan püskürterek kusma iç basınçla alakalı bir soruna delalettir. Aynı şekilde kanlı kusma iç kanama riski gibi önemli rahatsızlıkların habercisi olabilir. En belirgin noktalardan birisi ise kusmanın süresidir. Eğer 24 saatten daha uzun süre devam eden kusmalar söz konusuysa bu aşamada kesinlikle bir veterinere başvurmanız gerekecektir.

  • Köpeklerde İshal

Belki de en doğal karşılanacak detaylardan birisi olarak görülen köpeklerde ishal kısa sürede geçmektedir. Çoğunlukla mama ve su dengesizliğinden kaynaklanan ishalin çözümü net olarak yoktur. Fakat kendiliğinden geçen bir rahatsızlık olarak kendi haline bırakıldığına şahit olabiliriz.

 

Oysa vücudun su oranını hızla aşağıya çeken ishal ile beraber 24 saati aşan ve ölümle sonuçlanan vakalara denk gelmek mümkündür. Yine kanlı ishal ya da farklı belirtilerle devam eden bir durum gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden veterinerinize başvurun. Psikolojik olma ihtimali yüksek olan ishal köpeklerde heyecan, korku, stres, sinir gibi heyecan değişimlerinde sıkça gözlenmektedir.

  • Köpeklerde Kulak İltihabı

Kulak enfeksiyonlarının baş kaynağı kirdir. Fakat ne kadar temizlerseniz temizleyin köpeğinizin kulak akıntıları olabilir ve bunlar zaman içerisinde enfeksiyona dönüşebilir. Maalesef birçok köpek bakıcısının yaşadığı ortak kader kulak akarları sebebiyle yaşanan iltihaplanmadır. Bunun önüne geçebilmek için ne kadar titiz davranırsanız davranın net bir çözüme ulaşamayabiliyorsunuz. Ancak kulak akıntısı, iltihabı ya da enfeksiyon tutan bir kulak içi gördüğünüz anda mutlak suretle veterinere başvurmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.