Kedi cinsleri

Australian Mist Özellikleri ve Sağlık Durumları

Kucak kedisi olarak tanımlanabilecek bir ırk olan Australian Mist son derece ufak boyutlarda olabiliyor. Yavru döneminin ardından erişkin olduktan sonra ise enerjisinde ciddi bir artış gözlemleniyor. Genelde tam tersi bir durum söz konusuyken Australian Mist kedi ırkında erişkinlik dönemi hareketliyken yavru iken gayet sakin ve cool bir duruş gözlemleyebilirsiniz.

Australian Mist vücudu kaslı ve kasları da gayet doygun olan bir kedi türüdür. Sizi hipnotize edebilecek kadar güzel olan parlak gözlerinin yanı sıra kısacık tüyleri bakım ritüellerinden kurtulmanıza olanak tanır. Böylelikle kedinizle doğrudan oyun oynayabileceğiniz zaman artış gösterir.

Fakat oyun oynamak kadar sevdiği eylemlerin başında yatmak geldiğinden televizyon izlerken kucağınıza alıp sevebileceğiniz en ideal kedi türüdür. Zeka ve öğrenme kabiliyeti bakımından çok büyük bir yeteneği olduğu söylenemez. Yinede öğrenim açısından vereceğiniz eğitimle doğru orantılı olarak kendisini geliştirebilecek öz niteliğe sahiptir.

Australian Mist Karakter Özellikleri

Genelde farklı evcil hayvanlara bakan insanların evlerinde tercih ettiği bir kedi ırkı olduğu biliniyor. Evcil köpeklerle ve kedilerle anlaşabilmesi bunun en temel sebepleri arasındadır. Aynı şekilde evinizde çocuğunuz varsa bu aşamada dikkat çeken bir dostluğa şahit olabilirsiniz. Günümüzde Australian Mist karakteri hakkında çok oyuncu ve çok miskin olarak iki zıt gruptan söz etmek mümkündür.

Bu enerjisiyle doğru orantılı olarak gözlemlenebilen bir durum iken sahibine olan bağlılığı herkesin gözüne batacaktır. Eğer bir ortamda başka insanlar varsa size özel hissetmenizi sağlayacak şekilde yaklaşır. Ona olan ilginizi ve sevginizi fark ettiği için aynı şeyi size gösterir. Böylece karşılıklı olarak kuvvetli bir bağ kurulmuş olur.

Evde ona hazırlayacağınız tırmalama tahtası ya da parkurlar onun için eğlenceli bir aktivite olacaktır. Bunların sonunda ödül mamasıyla eğitimini tamamlama evresi ise tavsiye edilir. Aksi halde eğitim sürecinin uzun süreleri kapsayabileceğini söylemek gerekiyor.

Australian Mist Vücut Yapısı

Küçük gözleri ve küçük burnuyla aynı oranda bir kafa yapısına sahiptir. Australian Mist vücut özellikleri arasında en dikkat çeken detay ise gözlerinin aşağıya yönelmiş olmasıdır. Zaten birbirine yakın olan parlak gözleri son derece dikkat çekerken vücut karakteristiğinde böyle bir ayrıntı olması onu özel kılmaktadır.

Kısa tüylü kedi ırklarından oluşu vücudunun fazla yer kaplamamasını sağlıyor. Hali hazırda orta boy bir cins olarak anılmasına rağmen birçok kedi sahibinin gözünde küçük bir boyuta sahiptir. Yüz ifadelerini ve mimiklerini net olarak görebileceğiniz kadar sivri hatlar sizinde dikkatinizi çekecektir.

Bazı kedi türlerinde görmeye alışık olduğumuz gibi ön ayakları daha uzun olup patileri ise tam tersine ufaktır. Bu onu daha sevimli yapan bir detay iken kucağınızdan indirmeyeceğiniz bir minik dost olarak görmenizi sağlayacaktır.

Australian Mist Çıkış Yeri

Avustralya çıkışlı bir kedi ırkı olduğunu isminden anlamak mümkün olurken ırk yaşının şaşırtıcı olduğunu söyleyebiliriz. Resmi olarak 1998 yılından bu yana kabul gören bu genç kedi cinsinin Sidney’de çok daha yoğun olarak görüldüğünü belirtmeliyiz.

Resmi olarak kabul edilmeden önce Spotted Mist ismiyle çağırılan bu ırkın resmiyetle beraber isminin netleştiğini söyleyebiliriz. Fakat dünya çapında bir tanınırlığa ulaşmasında Avustralya’dan ziyade Yeni Zelanda ve Amerika rol oynamıştır. Halen daha bu ülkelerde en az Avustralya kadar çoğalan ve türünü devam ettiren bir üreme şemasına sahiptir.

Atalarına baktığımız zaman Australian Mist soy ağacında Abyssinian ile Burmese cinslerini görüyoruz. İki ırkın birleşiminden doğan bu kısa tüylü Australian Mist cinsi kedi ise şu sıralar kucak kedisi olarak oldukça popüler.

Australian Mist Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tamamıyla bakıma muhtaç olmayan bir tüy şekline sahip olan Australian Mist bakımı en kolay kedi türlerindendir. Bu nedenle insanların hayatındaki koşturmaya ekstra çıkarmamak için tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Evde baktığınızda son derece stabil bir hayatı sıkılmadan yaşayabilecek karaktere sahiptir.

Parlak ve esnek tüylerini nadirde olsa banyo yaptırarak temizlemeniz önerilir. Ancak sudan pek hoşlandıkları söylenemez. Zaten çok kirlenmeyen tüyleri kısa olduğundan dolayı taramaya ve kurutmaya ihtiyaç duymadığınızdan anında temizlenir. Kendi temizliğini dahi kendisi tüylerini yalayarak yapabilmektedir.

Australian Mist Renk Skalası

Anne ve baba genlerini renk açısından tamamıyla taşıyabilen bir tür olduğu için Australian Mist kedisi renk açısından Çikolata, Şeftali, Lila, Altın rengi, Mavi ve Kahverengi tonlarına sahip olabilir. Tümünün dünyada görülmüş ve onaylanmış renkler olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa Avustralya’da ve Amerika’da tüm renklerini görmeniz mümkündür.

Kontrollü bir biçimde üremeye devam eden Australian Mist isimli genç ırkın ileriki dönemde daha alternatif tüy renklerine sahip olup olmayacağı araştırılıyor. Araştırmalarda benzer değişimlerin daha evvel yaşandığını, Mist türü içinde bunun geçerli olabileceği belirtiliyor.

Australian Mist Beslenme

Kuru mama, yaş mama, hazır kedi besinleri, taze et ve farklı lezzetlere sahip kemikler. Bunların tamamına baktığımızda Australian Mist nasıl beslenir sorusuna alternatif olduklarını görüyoruz. Çok ayırt eden ve bazı noktalarda seçici davranan bir tür olmaması avantaj olarak düşünülebilir. Beslenme şatları ağır olmadığı ve bakımı için büyük bir çaba ya da zaman istemediği için insanların evde baktıkları kediler arasında oldukça popülerdir.

Australian Mist Bakımı ve Sağlık Durumu

Kronik olarak bir rahatsızlıkla anılmayan Australian Mist sağlıklı bir ırktır. En azından henüz 20 yıldır resmi olarak kabul edilmesi genç olduğunu gösteriyor. Maksimum 15 yıllık ömürleri olan bu kedi ırkının sağlıklı bir hayata sahip olması için ev ortamında bakılması öneriliyor. Dış şartlara çokta ayak uydurabilen bir cins olmadığının altını çizelim.

This Post Has 3 Comments

  1. özge elitas Reply

    Tam kucak kedisi bunlar

  2. zeynep Reply

    harika

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.