Köpekler

Köpeklerde Ayrılık Korkusu, Kaygısı, Anksiyetesi

Köpeklerde ayrılık en temel mutsuzluk sebeplerindendir. Bunu hayatları boyunca en az bir kez yaşadıkları için kesinlikle psikolojilerinde önemli bir yara olarak tanımlanır. Köpeğiniz doğduktan sonra ilk 6 hafta mutlak suretle anne sütü emmek zorundadır. Hali hazırda ilk aşılarının bu periyoda denk geliyor olmasıyla beraber anneden 7-9 hafta aralığında ayrılarak sahibine gidebilir. Bundan erken sütten kesmek ise onun için psikolojik anlamda çok zor bir hayatın temellerini atmak anlamına geliyor.

Genellikle yavru köpeklerde ayrılık korkusu çok daha net bir biçimde görülür. Baktığımız zaman ayrılık kaygısının getirisi olarak en ufak bir zaman geçişinde reaksiyonlar gözünüze batmaya başlayacaktır. Örneğin köpekler alışverişe giden sahiplerini beklerken bile yaramazlık yapabilirler. Tuvalet eğitimi olan bir köpeğin evin muhtelif bölgelerine ihtiyacını karşılaması, bir eşyayı parçalaması ve benzeri durumlar bunun göstergesidir. Yani minik dostunuz onu bırakmanızdan çok korkuyor.

Köpeklerde Sadakat ve Bağlılık

Bildiğiniz gibi en sadık hayvanlar olarak adlandırılan köpeklerin çoğunluğunda benzer durumlar gözlenir. Köpeklerin sahiplerine karşı duyduğu sevgi ve saygının tükenmez bir limiti vardır. Bu noktada bağlılığın ölçümlenmesi en net şekilde ayrılıklarla karşımıza çıkar. Köpeklerde sadakat ve bağlılık konusunda yaşanan tüm sorunlar ise olası kaygıların endişeyle buluştuğu anlara tekabül eder.

Bu psikolojik olarak geçmişte yaşadığı annesinden ayrılma periyoduna, bir önceki sahibinin onu terk etmesine ya da kardeşlerinden ayrılmasına kadar dayanabilen bir sebep sonuç ilişkisidir. Genellikle veteriner hekimler bu durumun tedavisinin sevgi ve ilgiyle mümkün olduğunu söylerler. Sonrasında ise ciddi bir düzelmeyle köpeklerin ayrılı korkusunu üzerlerinden attığı gözlemlenmiş bir tedavi sonucudur.

Köpeklerde Ceza Sistemi

Köpeklerin olumlu davranışlarını ödül maması ya da alternatif besinlerle sürekli olarak ödüllendiririz. Peki ya köpeğin cezalandırılması nasıl olmalı? Bu sorunun cevabı doğrudan cezalandırmanın olmaması yönündedir. Çünkü cezai sistemlerle uygulanan bir eğitimin kalıcı ve pozitif yönde olması imkânsızdır.

Bu noktada köpeğinize vereceğiniz cezalar başlı başına sorun olarak size geri dönecektir. Mevcut ayrılık endişesi köpeğinize varsa bu noktada yaşayacağınız problemlerin iki katına çıkacağına emin olabilirsiniz. Zira hem ayrılık endişesinin tetiklenmesi hem de ona kötü davrandığınıza ilişkin cezai yaptırımlar duyguların daha da hareketlenmesini sağlayacaktır.

Köpeklerde Ayrılık Korkusunun En Temel Belirtileri

Köpeğiniz onu terk edeceğiniz günden ötürü korku içinde olabilir. Bunu anlamak için en ufak ayrılıklarda reaksiyonlarını izlemeniz yeterli olacaktır. Uzun süre arkanızdan bakması ve siz evin görüş açısından çıkmadan yerinden ayrılmaması bu aşamada ilk belirtidir. Sonrasında ise eve geri döndüğünüzde karşılaştığınız manzaralar belirleyici olabilmektedir.

Yani bir bakıma eve döndüğünüzde çok uzun süre sizle ilgilenen ve sizi gördüğü için adeta her şeyi unutan bir köpeğiniz varsa muhtemelen sizin bir gün hiç gelmeyeceğinizden endişe duyuyordur. Aynı şekilde evde olmadığınız zamanlar yaptığı yaramazlıklar şımarıklıktan değil. Aksine siz yoksunuz ve sizin gelip gelmeyeceğiniz ona göre büyük bir muamma. Doğal olarak çöpleri karıştırması, yorganları yere atması, yastıkları yataktan alıp farklı yerlere taşıması, suları dökmesi, mama kabını dağıtması, kumunu kazıp bırakması, kumu haricinde farklı noktalara idrarını ya da dışkısını yapması ayrılık kaygısı belirtileri olarak adlandırılabilir.

Köpeğinizin Ayrılığa Alışması

Köpeğimizden ayrılmak tabi ki kötü bir tecrübedir. Ancak buradaki ayrılık süreci bazen 20 dakika ile sınırlı olabiliyor. Yani sizin markete gitmeniz onda terk edilmiş çağrışımı yaptığı için sorun yaşanıyor. Eğer köpeğinizle ayrılık korkusu problemini gidermek istiyorsanız kesinlikle ilk durağınız alışkanlıkları baştan geçirmek olacaktır. Örneğin giyinerek evden yalnızca 5 dakikalığına çıkın ve sonra geri dönün. Bunu yaklaşık 10 gün kadar uygulayın. Bu sürenin ardından tepkileri ölçün.

Genelde köpeklerin bu süreye alışarak tepkisizleştiği saptanmıştır. Daha sonra bu süreci 10 dakikaya ve zamanla yarım saat gibi katlanarak artan sürelere ulaştırın. İster istemez ayrılık kaygısı köpeğinizde annesinden ayrıldığı için miras bir karakteristik özellik olarak kalabilir. Ancak bu şekilde kademeli alıştırmalar onun için rahatlatıcı etki anlamına gelecektir.

Sosyalleşmesinin burada önemi gerçekten büyüktür. Evinize gelen insanlar kadar gittiklerini görmesi, sonrasında yeniden geliyor olmaları avantaj sağlayacak bir eğitim periyodudur.

Yine 5 dakikalık çıkışlarda bazen onu yanınıza almanız, imkânınız varsa işinize giderken bir gün onu götürmeniz kafasında bazı soru işaretlerinin giderilmesine destek olacaktır.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.