Kedi cinsleri

Balinese Kedilerinin Bakımı, Özelliği, Sağlığı

Uzun tüylü olmasa da yarı uzun tüylü kediler sınıfına dahil olan Balinese kedi ırkları arasında oldukça asil bir görüntüye sahiptir. Kafasına baktığınızda büyük ölçekte kulakları ilk dikkatinizi çekecek noktadır. Çünkü hem geniş hem de sivri kulaklara sahiptir. Bu durumu tamamlayan bazı unsurlar ise yine karakteristik olarak dikkat çekmektedir. Örneğin gözleri aşağıya doğrudur ve burnuna yakındır.

 

Bu durumun görüldüğü bazı kedi ırklarıyla benzerlikleri buna bağlanmaktadır. Orta büyüklükte bir kedi olmasının yanı sıra oldukça derin mavi gözleri vardır. Baktığınızda sizi etkileyebilecek düzeyde olan bu renkli gözler doğrudan ırkın belirleyici özellikleri arasına girmiştir.

 

Son derece ince ve zarif bir vücut yapıları olmasına rağmen kasları oldukça gelişmiştir. Bu yüzden güçlü kedilerdir. Arkadaş edinme konusunda sorun yaşamazlar ve çocuklarla ya da diğer evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Haliyle Balinese kedisi çocuklu ailelerin kediden beklentilerini karşılayabilecek bir türdür.

 

Balinese Karakter Özellikleri

İlgiden şımaracak kadar hareketli bir kedi olmasının yanı sıra hisleri oldukça kuvvetlidir. Size olan sevgisini her fırsatta göstermeyi amaçlar. Bunu başardığını ise farklı insanların size vereceği tepkilerden anlayabilirsiniz. Zira bir rutin haline dönüştürdüğü bu ilgi ve şefkat göstergesini size standart olarak verecektir.

 

Kedilerle konuşabilmek birçok ırk için oldukça zordur. Zeki olmasının yanı sıra mantık çerçevesinde davranması ise Balinese ırkı kedilerle konuşabilmeyi mümkün kılar. Üstelik oyun oynarken bunu yapmak adeta bir eğitime dönüşebilir.

 

Bu tip karakteristik özelliklerinin yanın da aktivite yoğunluğu göze çarpar. Enerjisini günün her saatinde atabilecek bir forma sahiptir. Ayrıca özgürlük gibi bir takıntısı olmadığı gibi sahibinden kopmayı asla düşünmez. Ömrünün sonuna kadar size sadık bir evcil hayvan olarak evinizin neşe kaynağı olacağından emin olabilirsiniz.

 

Balinese Vücut Yapısı

Vücudunun orta boy olmasından ötürü ev için ideal bir hayvandır. Yalnızca içeride bakılabilmesini sağlayan çok önemli vücut özellikleri vardır. Ufak patileri son derece ovaldir ve dışarısı için çokta uygun olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla uzun bir yüz yapısıyla çok ince bir görünüme sahip olduğunu kendinizde fark edeceksiniz.

 

Genel itibariyle gözlerinin mavisi diğer hayvanların dahi dikkatini çeker. Çünkü son derece derindir. Kuyruk yapıları ise ayırt edici bir özellik olarak gereğinden fazla uzundur. Takoz olarak tanımlanan kafa yapısını iri kulaklar tamamlar. İnce kafa yapısına göre daha geniş kulak yapıları ise genetik olarak ırkın özellikleri arasındadır.

 

Balinese Çıkış Yeri

Bir noktada Siyam kedisiyle aynı topraklara ait bir soy ağacına sahip olduğunu vurgulayalım. Ancak bölgenin yaşam standartlarının hayvanların gelişimi üzerinde ne kadar etkin bir rol oynadığını bir kez daha görme fırsatı yaşıyoruz. Siyam kedilerinde yer alan asalete kıyasla Balinese zarifliğiyle ön plandadır. Fakat asil bir duruş sergilemesi pek mümkün gözükmez.

 

Amerika kökenli Balinese kedisi ismini de Bali denizinden alır. Buna ek olarak yetiştiği ve gözlemlendiği bölge Asion kenti olarak saptanmıştır. Günümüze kadar evcilleşerek gelen bu kedi türünün uysal ve hareketli tavırları ise tercih sebebi olmasını sağlar.

 

Balinese Tüyleri ve Tüy Bakımı

Balinese tüyleri uzamaya müsait olan bir ırktır. Siyam kedisiyle ayrılan noktalardan birisi olan bu tüy uzunluğunda sahiplerin genelde uzatma taraftarı olduğunu belirtmek gerekir. Kaldı ki görsel anlamda tüyleri kısa olan Balinese kedisi göze hoş gelmeyecektir. Aksine yarı uzun tüy formunun korumak, hatta biraz daha ötesinde bir uzunluğa geçmek çok daha yüksek bir görsel standart yaratacaktır.

 

Balinese kedisinin tüylerinin bakımı için düzenli fırçalama ve tımarlama önemlidir. Bu kedinizin hoşuna gidecek bir eylem olmasının dışında tüylerinin sağlığı içinde son derece mühimdir. Doğal olarak tüy bakımını aksatmamak önem teşkil eder.

 

Balinese Renk Skalası

Tüy renklerinde üreme formlarının önemi son derece baskındır. Özellikle tek bir renge sahip olmayan, farklı renklerle alacalanmış Balinese kedi renkleri görülmeye başlanmıştır. Mühür mavisi olarak geçen ton son dönemlerde sıkça görülmektedir.

 

Lila mührü ve çikolata tonlarını kapsayan alaca renklerin ise Balinese kedisi için kimlik gibi olduğunu söylemek mümkün. Ara ara siyah şeritlerle kaplı vücudunda bunu tamamlayan boyun ve kuyruk yapısı dikkat çeker. Böylelikle tüylerinin çok uzun olmamasına rağmen ilgi odağı olabilecek bir kediden söz etmek mümkün hale gelir.

 

Balinese Beslenme

Özel beslenme şartlarına ihtiyaç duymadığından ötürü Balinese kedisi Türkiye’de bakılabiliyor. Kuru mama, hazır besinler ve vitaminli kemiklerin ödül maması olarak kullanılabilmesi büyük kolaylık sağlıyor. Eğitimi için beslenme şartlarının iyi olması son derece önemli diyebiliriz. Size bağlı yaşayan, kendi başına hareket etmekten hoşlanmayan Balinese ırkı eğitimini tamamlamak için beslenmesini kısıtlayabilecek bir sahip isteyebilir.

 

Tabi ki bunu sizden talep etmesi mümkün değil. Ancak kedinizin veteriner kontrollerinde uygun beslenme diyetleriyle eğitimini sürdürmenin ne kadar yararlı olacağını uzman hekim bizzat söyleyecektir. Ödül mamalarını aksatmadığınız sürece her aktivitede yüksek performans görebileceksiniz.

 

Balinese Bakımı ve Sağlık Durumu

Birçok kedi ırkında kalıtsal rahatsızlıklar dikkat çeker. Genellikle Amerika üzerinde türeyen kedi ırkları ise bu aşamada en yoğun yelpazeye sahiptir. Balinese kedi hastalıkları arasında ırkla bir arada görülenler ise genetik formlardan kaynaklanmaktadır. Doğum anında ortaya çıkan ve hayatı boyunca taşıyacağı kalp rahatsızlığı en sık görülenidir. İstatistik vermek mümkün olmasa da çok sayıda yavru bu kalp rahatsızlıklarıyla hayata merhaba der.

 

Gözünü açar açmaz teşhisi konulamasa da Nystagmus ve kalıtımsal olarak şaşılık teşhisini veterinerler sık sık koymaktadır. Balinese kedisi denildiğinde bu hastalıklarla ve sağlık formlarıyla son derece etkin olan bir bakım süreci ortaya çıkar.

This Post Has 3 Comments

  1. özge elitas Reply

    Mavi mavi ne güzel

  2. zeynep Reply

    özellikleri hoşuma gitti. geveze ve sevilmeyi seviyor.

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.