Kedi cinsleri

Bengal Cinsi Kedilerin Tüy Bakımı ve Sağlığı

Bengal kedisi sizle iyi anlaştığı sürece ilgisini ve sevgisini üzerinizden eksik etmeyecektir. Ancak aynı performansı sizden göremezse çok büyük bir sıkıntı doğabilir. Keza son derece uysal bir kedi türü olmasının yanında bazen sinirli hareketleri olabilir. Bu durum karşısındaki insana ya da diğer evcil hayvanlara olan tolere sınırını ise minimum seviyeye indiren bir detaydır.

 

Uslu ve sakin yapısına rağmen birçok evcil hayvanla anlaşamamaktadır. Bu durumdan ötürüde çocuk sahibi olan ailelerin evlerine kedi sahiplenirken Bengal kedisi düşünmemeleri gibi bir sonuç doğmuştur. Aslında bu ırkın çocuklara ya da diğer evcil hayvanlara zarar verme gibi bir alışkanlıkları yoktur. Yinede dikkatli davranmak isteyen ebeveynler bu karşılaşmayı uygun görmeyebilirler.

 

Baktığınız anda sıcak gözüken ve filmlerde dahi kullanılan sarı kedi motifini görebilirsiniz. Yanak yapısı diğer kedilerden fazlasıyla ayrıdır. Elmacık kemikleri daha belirgin ve yukarıdadır. Gözleri yuvarlak bir yapıyı andırsa da badem şeklinedir. Üstelik burnu vücuduna kıyasla iridir. Orta boy bir kediye göre kemik ve iri yapılıdır. Ancak kasları orta boy ideal bir kediyle aynı doğrultudadır.

Bengal Karakter Özellikleri

İşten döndüğünüz gibi size koşan, saatlerce oyun oynasa bile sizden sıkılmayan bir aktivite formuna sahiptir. Dolayısıyla Bengal kedisi karakter olarak sizi tatmin edecek bir evcil hayvandır. Günümüz şartlarında aktivite ve oyunculuk açısından tercih edilse de özgürlüğüne çok düşkün olması kedi severleri düşündürmüyor değil.

 

Sizden bağımsız hareket etme durumu tıpkı diğer evcil hayvanlara gösterdiği tavır gibi bazı dönemlerde gözlemlenebilir. İlgi ve sevgiyle doğru orantılı olarak çevresinde hiçbir şey onun dikkatini çekmeyecektir. Misafirlerinize karşı bir gün oldukça ilgili davranırken, bir diğer gün tam tersine onlar yokmuş gibi hareketler sergileyebilir.

 

Fakat bir nesneyi atarak oyun oynamak gibi bir düşünceniz varsa bunun çıkış noktası olan Bengal ırkıyla kesinlikle tanışmalısınız. İple, oyuncakları atmanız ve sonrasında getirmesiyle, tırmalama tahtası ve karton parkurlarla saatlerce vakit geçirebilir.

Bengal Vücut Yapısı

Bengal kedisi vücut yapısı olarak iri bir cins olarak tanımlanır. Kemiklerinin iri olması bunun başlıca sebepleridir. Şişman ve obezite riski bulunmayan bir cins olmasına rağmen iyi beslendiğinde çok ağır olabilmektedir. Orta boyutlarda bir kediye oranla daha aktif bir yaşam alanı benimser. Kulakları ise bu vücuda oranla kısadır. Fakat genişlik olarak birçok kedi ırkından daha geniş kulak biçimine sahiptir.

 

Kuyruğu uzun ya da kısa olarak tanımlanamayacak kadar ideal seviyededir. Ortalama bir kuyruk uzunluğuna sahip olması rengine göre şekillenen motifleri beraberinde getirir. Göz rengi olarak ise vücudu gibi çok dikkat çekici renkler ön plana çıkar. Çoğunlukla mavi olan gözler Vizyon motiflerine sahip tüylerle beraber hem mavi hem yeşil olabilir.

 

Bengal Çıkış Yeri

 

Bilimsel olarak anılan ismiyle de Leopardette bir nevi Bengal kedisinin ikincil ismidir. Jean Sudgen tarafından yeniden diriltilen bir tür olarak bilinir. Yok olmaya yüz tutmuş kedi ırklarından olan Leopar’lar için ormandan elde ettiği bir çifti normal kedi ırklarıyla birleştirerek Bengal kedisini ırk haline getirmiştir.

Tüylerinde vaşak ve Vizon desenlerin oluşu birazda bundan kaynaklanır. 1970’li yıllara kadar varan ve ortalama olarak türün kurtarılmasına harcanan 20 yılın ardından günümüz seviyesine ulaşmıştır.

 

Bengal Tüyleri ve Tüy Bakımı

Hem sık olan hem de yumuşak dokusunu koruyan tüyleriyle Bengal kedisi en kısa tüylü ırklar arasındadır. Bazı ırklarda kısa tüyler son derece seyrek olmasına karşılık bu cins için bu durumun tam tersi geçerlidir. Olabildiğince sık olan tüyler dökülmeyi minimal düzeye indirir. Zaten kısa olan tüylerin dökülme durumu ise nadir olarak gözlemlenir.

 

Fakat kısa tüylü kedi ırklarının bakıma gerek duymaması gibi bir düşünceye sahipseniz yanılıyorsunuz. Bengal kedisi tüy bakımı için sizden her gün beklenti içerisine girecektir. Aynı zamanda tüylerinin sağlığı içinde bu önemli bir etkendir. Fırçalayarak tımarladığınız Bengal kedisi yumuşak ve parlak tüyleriyle size minnettar olduğunu gösterecektir.

Bengal Renk Skalası

Bir Leopar desenine sahip olabilecek kadar atalarının izlerini taşıyan Bengal kedisi renk çeşitliliği açısından zengin bir skalaya sahip. Örneğin kahverengi ve sarı tonların yoğunlukta olduğu Vaşak ve Vizon desenleri sık sık gözlemlemek mümkün. Sarı ve sarıdan turuncuya kaçan tonlar ise yine oldukça meşhur olduğu bir renk olarak tanımlanır.

 

Altın rengi ya da doğrudan turuncu olduğunu görebileceğiniz kedilere anne ve babanın genetiğine bağlı olarak ulaşabiliyorsunuz. Tüyleri kısa olduğundan her rengin ayrıca bir duruşu olduğunu söylemek gerekiyor. Uzun tüylüler kadar göz önünde durabilecek kadar canlı ve parlak tüy biçimine sahipler.

 

Bengal Beslenme

Beslenmesi için özel formlar kullanan çok sayıda kedi bakıcısı vardır. Atalarına bakıldığında soy ağacı için Leopar görmenin mümkün olduğu bir ırktan bahsediyoruz. Bu nedenle taze et ve kurutulmuş et odaklı mamaları afiyetle yemektedir.

 

Diğer besin standartlarına ayak uydurması sorun olmazken, bu tip özel besinleri ödül maması olarak kullanmanız eğitimini tamamlamak için en etkin yoldur. Hali hazırda hareketli ve enerjik bir yapıda olması bunu daha da kolay bir hale getirmektedir. Çünkü enerjisini attıkça beslenmeye olan ihtiyacı artar. Dolayısıyla beslenme konusunda sorun çıkaran ve mama ayıran bir kedi türü olarak görünmez.

 

Bengal Bakımı ve Sağlık Durumu

Bilinen tek Bengal kedisi rahatsızlığı Entropium olarak teşhis edilmiştir. Fakat bunun haricinde çok sayıda bakteriye ve dış yaşamdan kapabileceği enfeksiyona dayanıksızdır. Aslında Asya kıtasından evcilleştirilmiş olması buna daha dayanıklı bir bünyeye sahip olmasını sağlamıştır. Zira dışarıda kendi imkânlarıyla hayatta kalabilecek özellikleri barındırır.

 

Ancak sağlıklı olması ya da hastalıklardan korunması için ciddi bir bakıma muhtaçtır. Birçok kedi gibi sizin ilginiz kadar ona sağlayacağınız yaşam koşullarına ayak uydurmak isteyecektir. Sağlıklı bir Bengal kedisi 14 yıl yaşayabildiği gibi çoğunlukla bu süreçten önce hayatını kaybettiği pek gözlemlenmemiştir.

This Post Has 2 Comments

  1. özge elitas Reply

    Küçük kaplan 😍

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.