Kediler

Beslenme Kaynaklı 5 Kedi Rahatsızlığı

Kedilerin beslenme alışkanlıkları sizle doğrudan alakalıdır. Kaliteli besinler temin etmeniz, kedinize verdiğiniz gıdaları kontrol ederek almanız önemlidir. Bilhassa ona zarar verecek gıdalar ya da araçlar kullanmanız sağlığı açısından büyük bir risk oluşturmaktadır.

Günümüzde kedilerde beslenme sorunları başlığında oldukça büyük problemlere rastlamak mümkündür. Hatta kedi obezitesi buna örnek olarak gösterilebilir. Fakat tek risk obezite değildir. Bunun yanında kalp hastalıklarından tutunda kedinizin genel sağlık durumunu riske atan büyük eksiklikler gözlemlenebilir.

Kedilerde Beslenmeden Kaynaklanan Hastalıklar

Her kedinin düzenli olarak beslenmesi gerekir. Fakat bu düzenli beslenme şartları mama kabını doldurarak onun istediği süreçlerde yemesini sağlamaktan ileri bir noktayı kastediyor. Bir nevi kedinizi kendiniz gibi bir sisteme sokmanız gerektiği aşikâr.

 • Kedi Obezitesi

Yiyeceklerde bulunan yağ miktarı arttıkça obezite riski artar. Bu tüm canlılar için böyledir. Amerika Birleşik Devletlerinde yağ oranı tüm gıda ürünlerinde yüksektir. Bu kedi mamalarının dahil olduğu geniş bir yelpazeyi kapsar. Haliyle insanlarında yaşanılan obezite sıkıntısının kedilerde gözlenmeye başladığını söyleyebiliriz. %50 oranında bir obezite sendromu söz konusu.

İşin daha korkunç kısmı ise kediler üzerinde bir salgın gibi hızla yayılan obezite sorunlarıdır. Çoğunlukla katkı maddesi içeren ve yağ oranı dengesiz olan mamalardan kaynaklanan bu problem çok sayıda sağlık probleminin habercisidir. Listelenmiş bir beslenme programı ya da diyete uygun yapacağınız alışkanlıkla kedinizin obezite sorununu çözebilirsiniz.

Kedilerde ideal kilo kontrolü için bu makaleyi mutlaka okuyun

 • Kedilerin İshal Olması

Beslenmeye dayalı sorunlardan bir diğer ise ishaldir. Sık sık ince bağırsak ishali olan kedilerde bu gayet doğal karşılanabilir. Fakat sıvı dışkı gördüğünüzde durumun bundan ibaret olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bunu anlamanın çok kolay olmadığını söyleyelim. Eğer kalın bağırsak ishaline yakalandıysa ve bunun sebebi beslenme şartlarıysa gerçekten ciddi bir sorunla karşı karşıyasınız.

Birçok kedinin gün içerisinde ikinin üzerinde yaptığı sıvı dışkılamaya aynı teşhis konulmaktadır. Eğer bu problemi yaşıyorsanız tamamıyla  veteriner kontrolünde bir beslenme programına başlamanızın vakti gelmiş demektir.

ishal oldugunda yapmanız gerekenler ve de tuvalet sorunları için bu makeleri okuyun lütfen…

 • FLUTD

Flutd açılımı ve Türkçe karşılığıyla alt üriner sistemi rahatsızlığı olarak tanımlanıyor. Veterinerler bu durumun sebep sonuç ilişkilerinin büyük problem yaratabileceğinin üzerinde durdukları biliniyor. Özellikle psikolojik olarak etkilenebilecek kediler fiziksel şartlarda da bu problemle yüzleşebilirler. Evde yapılan değişiklikler ve onun yaşam alanının kısıtlanması bile FLUTD sebebi olabiliyor.

Kedinizin tuvalet eğitimini hiçe sayarak dışkı ve idrar yapma konusunda bağımsız davranması ilk belirtilerdendir. Aynı zamanda psikolojik anlamda stres ve sıkıntı, ilgisizlik, kanlı idrar ya da dışkı ve bu süreçlerin sancılı olması diğer bariz belirtiler arasındadır. Bu durumlarla karşılaştığınız vakit hemen veteriner kontrolüne girilmelidir. Aksi halde daha ciddi problemlere yol açabilir.

 • Pankreatit

Tamamıyla pankreas organının salgıladığı bu enzimin kedinin tüm iç organlarına bulaşması üzerine kuruludur. Rahatsızlığın sonucunda yalnızca yağlar değil proteinler ve diğer yararlı enzimlerde nasibini alacaktır. Tehlikeli bir hastalık olması ise diğer organlarda yaratabileceği işlev bozukluklarından ötürüdür. Çoğu kedi sahibinin korkulu rüyası haline gelen hastalığın rutin veteriner kontrollerinde teşhis edilebilmesi en sevindirici yanıdır.

 • Kalp Hastalıkları

Eğer kedinize verdiğiniz gıdalar ve mamalar sodyum yönünden doygunsa kediniz potansiyel bir kalp hastasıdır. İnsanlarda olduğu gibi sodyum oranının kan basıncıyla, kan basıncının ise direkt olarak kalp ve damar sağlığıyla bağlantısı vardır. Yüksek dozda sodyum içeren besin tüketen kedilerde kalp krizi ve kapakçık rahatsızlıkları görünmeye başlanıyor.

Kedilerde Kalp Krizi sorunları ve de Mama ile ilgili bilgiler şu bu makaleyi okumalısınız Ayrınca Kediler için zararlı Besinler Hakkında buradan bilgi alabilirsiniz

Kaynaklar :

http://www.animalplanet.com/pets/5-most-dangerous-cat-diseases/
http://www.petmd.com/cat/conditions
http://www.care2.com/greenliving/5-most-dangerous-cat-diseases.html

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN BESLENME KAYNAKLI HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

 1. Beyza özdoğan Reply

  Peki az diskilamasi sorun mudur?

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok bilgilendirici bir yazı.teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.