Köpekler

Köpeklerin Beslenmesi ve Gerekli Besin Değerleri

Köpeklerin beslenme konusunda sağlıklı standartları yakalayabilmeleri için önemli olan bazı unsurlardan söz etmek gerekiyor. Günümüzde birçok köpek bakıcısının net olarak bildiği şeyler çoğunlukla yanlış olabiliyor. Başında gelen konu ise ev yemekleri ve artıklar oluyor. İçerisine farklı besin ve besin sıvıları eklenerek köpeklere uygun biçimde hazırlandığına dikkat çekilen bu besinler maalesef yetişkin köpeklerin beslenme konusunda gereksinimlerini karşılamıyor.

 

Aksine bir yetişkin köpek beslenirken birçok minerale ve vitamine daha fazla ihtiyaç duyar. Artık daha büyük bir vücuda, daha aktif bir metabolizmaya sahiptir. Tüm bunların dengede tutulduğu bir beslenme programında köpeklerin gerekli enerjiye ve ihtiyaç duyulan her besin enzimine sahip olabileceği aşikârdır.

 

Eğer yetişkin köpeklerin besin gereksinimleri konusunda fikir sahibi olmak istiyorsanız önceliğinizi şu programlamaya vermelisiniz.

  • Köpeğinizin düzenli olarak tartılarak kilosunu saptamalısınız.
  • Köpeğin düzenli kontrollerine gidip veterinerinizden vücut gelişim endeksi hakkında bilgi almalısınız.
  • Köpeğinizin beslenme programını her kilo artışı ve büyüme oranıyla eşdeğer olarak düzenlemelisiniz.
  • Yetişkin köpeklerde besin gereksinimleri belirli aralıklarla artacağından öğün miktarı buna paralel olarak artmak zorundadır.

 

Yetişkin Köpeklerin Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yetişkin köpeklerde beslenme gereksinimi insana oranla fazlasıyla değişken olabilir. Zaten artık yemeklerin ve evde pişirilen ve insanlara hitap eden yiyeceklerin bu sebeple onlar için yeterli gelmeyeceğini söylemek mümkündür. Maalesef tam kuru mamanın vereceği hiçbir sonucu ev yemekleriyle alamazsınız. Hatta araştırmalarla bunu kanıtlayan uzmanlar %90 oranında yararının olmadığı sonucuna varmışlar.

 

Yani köpeğinizin ihtiyaç duyduğu gereksinimlerin yalnızca %10’u verdiğiniz ev yemeği ve yemek artığında bulunuyor. Haliyle biz nasıl ki beslenme konusunda hassas davranıp ihtiyacımız dahilinde bazı ürünleri tüketiyorsak köpeğimiz için aynı hassasiyeti göstermek zorundayız.

  • Köpeğinize Verdiğiniz Ev Yemekleri, Çiğ Et ve Kemikler

Köpeğiniz size oldukça bağlı ve mümkün olduğunca hayatını size endeksleyecek olan minik dostunuzdur. Yetişkinliğe eriştiğinde yavruyken olduğu gibi sağlığına dikkat etmek ise sizin yükümlülüğünüzdür. Ona kemik vermeniz halen daha sakıncalıdır. Boğazına, midesine, bağırsağına zarar verebilir. Aynı şekilde ev yemeğiyle doymayacağı için onu yalnızca kendi mamasıyla beslemeniz gerekecek.

 

Çiğ et ise tıpkı insanlarda olduğu gibi çok ciddi bir parazitin ana sebebi olabilir. Hatta insanların köpeklerde oluşmuş iç parazitlerin %70’ine kendilerinin sebep olduğu konusunda araştırmalar sabittir. Yani köpeğimizde teşhis edilmiş parazit oluşumları maalesef bizim eserimiz olarak nitelendiriliyor.

  • Yetişkin Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu Besin Değerleri

İnsanların pH derecesi ile köpeklerin pH derecesi aynı değildir. Bu durum onlarla aynı şampuanı kullanmamızı önler. Haliyle beslenme şartlarına da bu minvalde bakmamız mümkündür. Köpeklerde göz ve kalp sağlığı için taurin en önemli unsurdur. Yedikleri mamadan bunu temin etmek durumundalar. Yoksa ortalama 15 yıl olan ömürlerinde bu hastalıklarla boğuşmak zorunda kalabilirler. İnsanların ise taurin içeren besinler tüketmemesi en bariz örneğidir.

 

Bir diğer örnek olarak kalsiyum ve fosfor dengesini gösterebiliriz. Siz kalsiyum oranı yüksek olduğu için ona çeşitli gıdalar veriyor olabilirsiniz. Fakat bir köpeğin vücudunda kalsiyum seviyesi fosfordan yüksek olmazsa kemik gelişimi bile sağlıklı biçimde tamamlanamaz. Bu sebeple yetişkin köpekler için tam kuru köpek maması birinci tercihiniz olmalıdır.

 

Yaşlı Köpekler

Köpeklerin besin gereksinimleri yaşlı, yetişkin ya da yavru olduğuna bakılmaksızın insanlardan farklı olarak değerlendirilmelidir. Zira kendilerine ait bir vücut düzeni, metabolizma hızı ya da iç yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bazı mineraller ve vitaminler insan vücudunun aksine aşırı düzeyde gereklidir.

 

Aynı şekilde insan için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bazı enzimler ise yarardan ziyade köpekler için zararlı besin grupları arasında yer alır. Şimdi yaşlı köpeklerin besin gereksinimleri ile ilgili bilgiler arasında en çarpıcı detaya vurgu yapmak istiyoruz. Birçok yaşlı köpek ortalama ömrü olan 15 seneyi aynı evde aynı aileyle tamamlar. Yani kısacası ailenin bir parçası haline gelir.

 

Bu samimiyet ve oluşan güçlü bağ ise son derece tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Örnek vermek gerekirse yaşlı köpeklerin beslenmesinde ev yemekleri ve yemek artıkları menünün büyük bir kısmını kapsar. Oysa bunların tamamına baktığımızda köpeğinizin besin gereksinimlerinin yalnızca %10’unu karşıladığını görürüz.

 

Fakat bu durum yalnızca yaşlı köpeklere özel bir durum olarak değerlendirilmemelidir. Aksine diğer evrelerde de ev yemekleriyle beslemek doğru hamle olmayacaktır. Yaşlı köpeklerin beslenme için ihtiyaç duydukları besin gereksinimlerine ve enzimlerine sahip olan mamalar özel olarak satılmaktadır. Çok sayıda mama markasının yaşlı mamaları kategorisinde farklı lezzette ve miktarda mama türleri bulunabilir.

 

Yaşlı köpeklere çiğ et yedirmek, ev yemekleri ve sebzeleri vermek, insanlara özel olarak üretilmiş abur cubur cipslerden sunmak başlı başına bir hatadır. Şekerlemeler, tatlılar ve çikolatalar ciddi zehirlenmelere sebep olabiliyorken yaşlılığın etkisiyle atlatılamayan nöbetlerle karşılaşılmasına olanak tanıyabilir.

 

Yaşlı köpeklerin besin gereksinimleri arasında yine köpekler arasında yaygın olan bir enzim örneğini vermek gerektiğini düşünüyoruz. Fosfor ile kalsiyum bir arada olmak zorunda olmalarına rağmen kalsiyum oran olarak daha fazla olmalıdır. Bu durum yaşlı köpeklerde çok daha önemli kabul edilir. Tıpkı kalp başta olmak üzere birçok rahatsızlığın kaynağı olarak görülen Taurin miktarında olduğu gibi.
Pişmeyen ya da pişen ev yemeklerinin tamamının insanlara uygun olduğunu, farklı bakterilerin oluşmasıyla çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebileceğini unutmamalısınız. Bu konuda yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki mama seçiminde evrelerin dikkate alınması çok önemlidir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Faydalı bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.