Köpekler

Yavru Köpeklerde Sinir, Beslenme, Mutluluk

Yavru köpek eğitimi tıpkı diğer eğitim kuramları gibi belirli kaidelerden meydana gelir. Eğer siz belirli bir düzenin dışına çıkarsanız düzenli bir biçimde öğrenebileceği pek bir şey kalmayacaktır. Keza en çok rastlanan sorunların başında sahipleri tarafından şımartılan köpeklere rastlanır. Eğer ona eğitim kisvesi altında bazı şeylerden feragat ettiğinizi gösterirseniz aklıyla size karşı bunu her zaman kullanabilir.

Yavru Köpeğinizin İstekleri

Köpeklerin bazen istekleri karşısında yaptıkları oyunlar bizi cezbeden altın noktalar arasına girmektedir. Fakat yavru köpeğimizin ileride eğitimini sorunsuz biçimde tamamlaması ve gerçekten yeterli bir kritere ulaşabilmesi için bazı noktalarda ağırlığınızı koymanız gerekir. Köpeğiniz her mama istediğinde onu beslemek zorunda değilsiniz. Aynı şekilde o günün her saati oyun oynamak isteyecektir.

Buna cevap vermek zorundasınız. Fakat bunu günün her saati olarak algılamak yanlıştır. Onun kendi başına bir şeyler yapabilmesine müsaade etmek doğrudan eğitimle olacaktır. Her istediğinde kalkıp onunla oyun oynamanız onun için bir açık kapı anlamına gelir.

Bunu örneklerle çoğalttığımızda yatağınıza yatmak istemesi, sizinle sürekli dışarıya çıkmak istemesi ya da siz evde yokken sürekli yapmaması gereken bazı şeyleri yapması akla gelen alternatiflerdir. ‘Hayır’ demeyi yavru köpeğinize empoze etmediğiniz sürece bu durumlarla yaşamaya devam edeceksiniz.

Yavru Köpeklerin Mama Yerken Yaşadığı Agresiflik

Yavru köpekler sahiplenici rolünü mama yerken gösterebilir. En basitinden onun mama yediği bölge ona ait olarak hissedilir. Haliyle siz onun sevgi ve ilgi konusunda en büyük ortağı olmanıza rağmen sizin o mama yerken yaklaşmanızdan rahatsızlık duyar. Hatta onun mama yediği ya da su içtiği sırada ona sürekli gözünüzü dikip bakmanız güven eksikliği, özgüven kırılması gibi karakteristik sorunlara yol açabilir.

Bunu aşabilmek için azar azar mama metodunu uygulayabilirsiniz. Besin miktarı olarak yarım kap mama yemesi gereken öğünde yarım kabın çeyreği kadar mama koyun ve yanından uzaklaşın. Aradan birkaç dakika geçtiğinde yavru köpeğiniz mamasını bitirmiş olacaktır. Normalde sizi yaklaştırmadığı bölgeye sizin gelmenizden hoşnut olacağına emin olabilirsiniz. Çünkü geri kalan çeyreklik kısımları vereceğinize emindir.

Mutluluk Belirtisi Kuyruğu Görün

Köpeklerin kuyruğunu birisini gördüğünde sallaması sevdiği birini gördüğünde duyduğu heyecanı sembolize ediyor. Haliyle sizin için temel faktör bu olmalıdır. Köpeğinizin sizi görünce duyduğu mutluluk sallanan kuyruğundan ölçüldüğü için bunu mama yerken ciddi biçimde göstermesi için uğraşın.

Artık onun mama ve su kabının olduğu bölgeye dilediğiniz zaman ulaşabiliyor olmanız gerekiyor. Bunu başardığınızda onunla aranızdaki bağın kat ve kat artmış olacağına emin olabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Sorunsuz Besleme Dönemi

İlk dönemler sırf sizi tehdit unsuru olarak algılayabileceğinden ya da sahiplendiği bölgeden uzak tutmak istemesinden ötürü mama kabına yanaşamıyordunuz. Bunun için azar azar mama verme tekniğini uyguladınız ve sizin ona zarar vermeyeceğine karşı önyargıları kırdınız.

Bu süreçte en belirgin detay yukarıda belirttiğimiz kuyruk sallama hadisesidir. Bunu siz mamanın çeyreğini ikinci ya da üçüncü sefer koymaya giderken tekrarlıyorsa kesinlikle doğru adımları izliyorsunuz demektir. Artık deneme yaparak mamayı tamamıyla koyup onun yanına yaklaşabilmeyi denememin vakti gelmiştir.

Süreci çok uzun tutmadan bu evreye varmak fazlasıyla önemlidir. Çünkü hiçbir şekilde bu sürecin uzaması yarar sağlamayacaktır. Aksine köpeğinizde sürekli olarak tekrar tekrar mama koyacağınız algısını yaratacaktır. Tabi ki burada beslenme modülü olarak hangi yöntemi seçeceğiniz önemli bir hadisedir.

Agresifliği Bitirmek İçin Ekstra Çaba Gerekir

Agresif davranışlardan arındırılması ve yavru köpeğinizin sizden gelen her şeyin olumlu yönde olacağını kavraması için yemek yerken onunla daha fazla ilgilenin. Örneğin haftada farklı günler belirleyerek ona ödül maması takdim edin. Fakat bunu doğrudan vermeyin. İzleyeceğiniz yol sırasıyla şöyle olmalıdır.

  • Öncelikle mama öğününü tam olarak yerine koyun ve oradan uzaklaşın.

  • Sonrasında mamasını yemeye başladığında bir ödül maması alarak yanına gelin.

  • Elinizde bulunan oyuncağı farklı bir noktaya atın ve onun ilgisi oraya kaydığı anda elinizi mama kabına doğru indirin ve ödül mamasını içine bırakın.

  • Bazı uzmanlar burada uzaktan ona doğru yuvarlayacağınız hafif bir top ya da benzeri oyuncakları kullanabileceğinizi söylemektedir.

  • Dolayısıyla hiçbir tepki vermemesi ya da agresif bir davranış göstermemesi halinde ödül mamasının önüne geleceğinin bilincine varacaktır.

 

Bu davranışın tekrarlanması halinde mama yerken dahi onunla sağlıklı iletişim kurabilmeniz mümkün olur.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.