Kedi cinsleri

Birman Cinsi Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Yalnızca evcil bir kedi türü değil aynı zamanda doğada bulunan bir cinstir. Bu noktada Birman kedisi büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Çoğumuzun merakla baktığı ve tüylerinde meydana gelen efsanevi uyumu çözmeye çalıştığı dalgalı ırklar arasındadır. Bilhassa yüzünün üzerinde çoğunlukla açık tonların aksine koyu tonlardan oluşan bir desen barındırır.

 

Böylece sevimli ve son derece güzel bir görüntü ortaya çıkmış olur. Birman kedisi bakacak olanlara öncelikli olarak diğer türlere kıyasla çok daha duygusal olduğundan söz etmek istiyoruz. Alıştığınız kedilerle karşılaştırdığınızda son derece farklı bir ikili ilişkiye rastlayabilirsiniz. Sizinle olduğu süre boyunca mutluluğunu yüz ifadelerinden görmeniz dahi mümkün olacaktır.

 

Üstelik bu duygusallık onu durağan yapmak yerine daha da enerjik bir hale getirmektedir. Birman kedisi oyun oynamayı ve diğer evcil hayvanlarla ilişki içerisinde olmayı fazlasıyla sever. Çocuklarla anlaşabilen kedi ırkları arasında yer alması ise ailelerin tercihleri arasında olmasını sağlar.

 

Birman Karakter Özellikleri

Enerjisi yüksek olduğu kadar sadakatiyle de ön plana çıkan bir kedi cinsidir. Üstelik duygusal yönü bu bağlılığın temelini oluşturur. Kedinizin sizle her zaman için yakın bir ilişki içerisinde olması beklentileriniz arasındaysa mutlaka seveceğiniz bir ırk olacaktır. Enerjisiyle yalnızca kendisine oyun ortamı yaratmakla kalmaz.

 

Sizi oyunlarına dahil eder, çocuğunuzu gün boyunca oyalayabilecek kadar hareketli olur. Bebeklerle bile müthiş bir ilişki içerisine girerek onlara zarar vermeden oyunlar oynayabilecek kapasiteye sahiptir. Eğitim süreci kısa süren Birman kedileri tıpkı doğada yaşama adapte oldukları gibi kısa sürede ev kurallarına ayak uydururlar. Aynı zamanda sıkı bir kucak kedisi olduğunu eklemeden geçmeyelim.

 

Birman Vücut Yapısı

Kusursuz bir yuvarlağı andıran kafasını birbiriyle bağımsız gibi gözüken iki iri kulak takip eder. Boyut olarak orta boy kediler arasında yer aldığını görebilirsiniz. Ki tüm vücudu boyutuna göre idealdir. Orta boy bir kuyruğun yanı sıra bacak boyu, kemikleri ve kafası tamamıyla birbiriyle uyumludur.

 

Kulakları kafasında bulunan tüy desenlerinin haricinde en dikkat çekici özelliğidir. Ayrık duruşlarının haricinde geriye doğru yatık gibi iri kulak yapısına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu vücut orantılarıyla uyumsuz bir görüntü sağlamıyor. Tüyleri çoğunlukla belirli standartların dışına çıkmıyor. Doğal olarak göz rengi için mora çalan bir mavi tonundan bahsetmek mümkün. Haliyle gözleriyle büyüleyebilen kedi ırklarından biriside Birman diyebiliyoruz.

 

Birman Çıkış Yeri

 

Kökeni Fransa ve Burma olarak geçen Birman kedisi aynı zamanda orijinal olarak Burma ismiyle anılabiliyor. Yurtdışında bu şekilde anılmasına karşılık Türkiye’de Birman ismi hakim. En eski ırkına kadar inen soy ağacında Budist tapınakları ortaya çıkış noktası olarak görülmektedir. Ancak dönemin şartlarıyla Fransızlar ırkın çoğalmasını Avrupa’da sağlayarak menşei olarak Fransa’yı göstermeyi başarmıştır.

 

Fakat birçok araştırmanın sonucu etnik olarak Burma’ya dayandığını gösteriyor. Hatta Çin, Hindistan ve birçok Uzakdoğu ülkesinde Birman kedisi halen daha son derece meşhur bir ırk diyebiliriz.

 

Birman Tüyleri ve Tüy Bakımı

 

Kısa tüylü olmayan bir ırk olmasına karşılık çok uzun tüy yapısına sahip değildir. Tabi buna kafasının altında boyun bölgesi dahil değil. Vücuduna oranla tüy seviyesine baktığımızda bu bölgede yeleye benzer bir fazlalık görebilmekteyiz. Dolayısıyla Birman tüyleri bakım açısından uğraştırabilir.

 

Minimum haftada bir kez olmak kaydıyla taranması ve tımarlanması gerekir. Bu kedinizin duygusallık oranının yüksek olmasından mütevellit çok daha sık yapılabilir. Çünkü taranmak fazlasıyla hoşuna gidecektir. Eğer tüyleri gözünüze hoş gelen bir renge sahipse bakmaya doyamayacağınız kadar sevimli bir minik dostla karşı karşıya kaldınız demektir.

 

Tüylerinin sık oluşundan ötürü çok büyük bir dökülme sorunu yaşanmaz. Orta boyutta tüylere sahip olan Birman kedisi tüy dökme gibi durumlara son derece uzaktır. Fakat belirli reaksiyonlar buna sebebiyet verebilir. Eğer tüy bakımını aksatırsanız ve düzenli olarak tüyleriyle ilgilenmezseniz bu sağlığını kaybedebilir.

 

Birman Renk Skalası

 

Birman kedisi hangi renk olur diye süren tartışmalar tıpkı kökeni gibi gündemden düşmemektedir. Çünkü farklı dört çeşidi şu ana kadar resmi olarak kabul edilmiştir. Tüylerin rengi ne olursa olsun nokta şeklinde kafasında, ayaklarında ya da vücudunun belirgin bir bölümünde mühre rastlayabilirsiniz.

 

Mühür noktalı renk sık sık karşılaşabileceğiniz bir Birman kedisi türüdür. Ek olarak ise Çikolata noktalı Birman kedisi Türkiye’de hemen her şehirde karşınıza çıkabilir. Leylak noktalı ve mavi noktalı renkler ise diğer kabul görmüş renk seçenekleri olarak biliniyor .

 

Birman Beslenme

 

Bakımı oldukça özen isteyen bir tür olmasına rağmen Birman kedisi beslemek o kadar zor değildir. Hatta beslenme formlarına baktığınızda özel ihtiyaçları son derece azdır. İlk bakışta son derece asil bir görünüme sahip olduğundan beslenme ve bakım masrafları kafanızı kurcalayabilir.

 

Bu noktada gerek rutin kontrolleri gerekse tüy bakımı sizin için ciddi bir seferberlik anlamına geliyor. Fakat beslenme noktasında taze veya kurutulmuş et, hazır kuru veya yaş mama tercihiniz Birman beslenmesi için yeterli olacaktır. Veterinerinizin yaş ve cinsiyetin yanı sıra sağlık durumuna göre önereceği beslenme listesinden çıkmamanız ise ekstradan tavsiye edilir.

 

Birman Bakımı ve Sağlık Durumu

 

Birman kedisinin bakımı tüy bakımı olarak genellenebilir. Sık taranması gereken orta boydan uzun tüyler bu aşamada dikkat çekmektedir. Fakat içeride yaşayabilen bir kedi ırkı olmasının yanında doğada bulunan vahşi ırklar arasında da yer alır. 15 yıla kadar ömürlerinin olması ve doğada bulunmalarına karşın avcılık yönleri pek gelişmemiştir.

 

Tehlikesiz, oyun oynamayı seven, enerjik ve sevgi dolu bir kedi ırkı olarak evinize pozitif bir hava katabilir. Hatta çocuğunuza ya da evdeki diğer evcil hayvanınıza arkadaş olabilir. Size ise müthiş bir can yoldaşı olarak iyi bakıldığı takdirde 15 yıl eşlik edebilir. Kalıtsal bir sağlık sorununu kronik olarak taşımadığından ötürü sağlıklı ırklardandır.

This Post Has 2 Comments

  1. özge elitas Reply

    Yummuş 😍😍😍😍

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.