Kedi cinsleri

Bombay Cinsinin Karakterleri, Bakımı, Sağlığı

Çoğunlukla simsiyah bir renge sahip olmalarına rağmen Bombay kedi cinsinin ortak özelliklerinden birisi mat oluşudur. Renkler insanların ilgisini matlığıyla çektiğinde ise daha az dikkat çekici bir tablo ortaya çıkıyor. Bunu Bombay kedisi sonuna kadar yansıtıyor. Aynı zamanda orta boy bir kedi ırkı olmasına karşın küçük boy olarak nitelendirildiği geniş bir alan var. Doğrusu cinsin erkeği bile orta boy kedilerden daha minimal görünüyor.

 

Tüm bunlara karşılık ırk olarak kaslı bir vücuda sahip olmaları, atletik yapıları ve orantılı vücutlarıyla güçlü kediler olduklarını söylemek gerekiyor. Dişileri yine aynı şekilde gelişmiş kaslarıyla ön plana çıkabilirler. Oval bir yapıyla bezenmiş vücut özelliklerinin karakterini yansıtmaya başladığını göreceksiniz. Hatta Bombay kedisi nasıl tanınır sorusunun cevabını veren bazı vücut özellikleri mevcut.

 

Bilhassa kafasının kedi ırklarına oranla ciddi anlamda yassı olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Bu kafatası yapısıyla alakalı bir durum iken mat renklerden ötürü dikkatli baktığınızda daha belirginleşen bir özelliktir. Gözlerinin yapısı tam yuvarlak iken en karakteristik özelliklerinden birisi burnundadır. Tüm ovalliğe karşın keskin çizgilere sahip burnu ise yüzünde gözünüze çarpmaz bile.

 

Bombay Karakter Özellikleri

Eğer yabancı bir Bombay kedisinin karakterini ele alıyorsak bu noktada kapanık ve soğuk bir kediyle karşılaşabiliyoruz. Fakat kedi sizinse ve belli bir süreyi beraber geçirdiyseniz bunlara yabancı olmanız an meselesi. Çünkü dışarıdan baktığınızda içine kapanık ve soğuk olan bu ırkın bizzat sahibiyle, evdeki diğer hayvanlarla ve çocuklarla anlaşabilen oyuncu bir ırk olduğu bilinir.

 

Yalnızca onunla belirli bir dozajda sevgi ve şefkat alışverişi yapmanız gerekecek. Eğer bunu başarırsanız Bombay kedileri sizi her an sayacaktır. Aktivitelere katılımı ve çevreye duyarlılığı oldukça fazladır. Bu nedenle evde bakılabilecek kedi önerileri arasında ciddi bir alternatife dönüşmüştür.

 

Bombay Vücut Yapısı

Orta boyutlarda bir kedi olup birçok kedi ırkına göre daha küçük görünmektedir. Bombay vücut özellikleriyle kaslı bir kedi olduğunu içten içe göstermesine rağmen dışarıdan bunu yansıtmaz. Yassı kafası bu görüntünün daha minimal görünmesinin önündeki en büyük sebeptir. Üstelik göz yapısı, silik bir burna sahip olması, orta boy kuyruğu ve bacak boyları yanıltıcı olabilmektedir.

 

Tüm mat renklerine karşılık Bombay kedisinin gözleri bakır rengi ya da sapsarı olabiliyor. Bu noktada siyah bir tüy renginin yanına böyle sıcak renkler son derece yakışıyor. Kedilerin kulaklarının ırkları ayırırken son derece önemli olduğundan söz etmiştik. Bombaylar oval yapılı bir kulak türüne sahip olan canlılardır. Kafadan dışarıya doğru boyut küçülmesine karşın ovallikten bir şey kaybetmez.

 

Bombay Çıkış Yeri

Melez bir ırk olduğu bilinen Bombay kedisi 1970 yılından bu yana var. Yani aslında çokta eski bir ırk olmadığını söylemek mümkün. Soyağacına baktığımızda ise karşımıza çıkan türlerin American Shorthair ve Burmese olduğunu görüyoruz. Bir takım karakteristik özellikleri ve vücut orantılarıyla Burmese’yi andırmıyor değil.

 

Amerika’da türeyen bu melez ırkın zamanla gözlerinin parlaklığı ve tüylerinin matlığı insanların dikkatini çekmeye başlamış. Bu açıdan hemen herkes için ev kedisi literatürüne dahil olan Bombaylar günümüzde dahi bu sıcaklığı sürdürüyor.

 

Bombay Tüyleri ve Tüy Bakımı

Bombay tüy bakımı için ilk bilmeniz şey son derece saf ve ince tüylere sahip olduğudur. Bunun ne anlama geldiğini az çok bilmeniz gerek. İnce tüylü bu kadar ipeksi dokuların aynı formu koruyabilmeleri için üstün bir bakım ritüeline ihtiyaçları vardır. Doğal olarak tüy bakımını haftalık periyotlarla tekrarlamalı ve kedinizi suya alıştırmalısınız.

 

Veterinerlerin bu aşamada önerileri belirli aralıklarla sık sık duş aldırıp tüylerini tımarlamak yönündedir. Her gün Bombay kedisinin tüylerini taramak zorunda değilsiniz. Fakat yıkanması ve tımarlanması haftalık periyot için ideal bir aktivite olacaktır.

 

Bombay Renk Skalası

Bombay hangi renk olur sorusunun cevabını herkes mat olarak bilir. Ancak mat bir renk değil tondur. Buna istinaden bu ırkta yalnızca siyah rengin hakim olduğu kanıtlanmıştır. Yani safkan Bombay kedisi mat siyah rengiyle karşınıza çıkar. Gözleri ise parıldayan bakır ya da sarı tonlarını taşır.

 

Farklı melez ırklarda, yani iki Bombay birleşmesinden değil, atalarından bazı ırklarla birleştirilmesinden farklı renkler elde edilmiştir. Ancak onlar Bombay kedisi olarak adlandırılmadığından renk skalasında sadece siyahı saymak en doğrusu olacaktır.

 

Bombay Beslenme

Herhangi bir beslenme sorunu yaşamaması için mutlaka veterinerinize giderek kedinize özel bir beslenme programı yapmasını talep edin. Böylelikle uzman bir hekim tarafından size sunulan programla kedinizin sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. Yinede Bombay kedisi beslemek için özel besinlere ihtiyaç duyulmadığını söylemek gerekiyor. En basitinden hazır mama takviyeleriyle bu sorunu çözmeniz muhtemel.

 

Oyuncu bir kedi olduğu kadar eğitimlerin tamamlarken ödül mamalarına aşina olacaktır. Yani zekasını kullanarak sizi etkilediği sürece onu ödüllendirmeniz bunu her zaman yapmasına olanak tanır. Kedi eğitiminde ödül sistemi son derece önemlidir.

 

Bombay Bakımı ve Sağlık Durumu

Eğer doğru beslenme şartları yakalanamazsa Bombay kedisinin Obezite olma riski ciddi oranda yüksektir. Bunu zaten veterineriniz size söyleyecektir. Obez olmaya yatkın kedi ırkları arasında olan Bombay cinsi için herhangi bir kalıtsal hastalık saptanmamıştır. Yinede içerde yaşamaya uygun bir kedi olduğundan ötürü parazitlere ve bakterilere karşı önleminizi alınız.

 

Ortalama 15 yıla varan ömürleriyle Bombay kedisi uzun soluklu bir beraberlik için idealdir. Evinize neşe katacak, aktivite ve oyunlara katılım gösterirken evi siz yokken dağıtmayacak bir kedi ırkıdır. Aklıyla sizi büyüleyen, aynı zamanda birçok kişiyi kendisine hayran bırakan bir duruşa sahiptir.

This Post Has 2 Comments

  1. özge elitas Reply

    Çok asil bir ırk bence

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.