Kedi cinsleri

Brazilian Shorthair Kedilerinin Bakımı, Sağlığı

Klasik olarak sokakta gördüğümüz kedilerin özelliklerini net olarak taşıyan Brazilian Shorthair kedisi bir süre önceye kadar sokak kedileri arasındaydı. Brezilya’da 1985’e kadar uzanan süreçte ırkının tescillenmediğini söyleyebiliriz. Fakat farklı ülkelerin bu tarz bir tescille ülkelerinde sık olan kediyi tescillemeleri Brezilya’lı yetkilileri harekete geçirmiş.

 

Şu sıralar Brazilian Shorthair cinsi kediler gerek geniş renk skalaları, gerek büyüleyici zekalarıyla sevimli dostlarımız olarak hayatımızın bir parçası olmayı sürdürüyor. Vücudu orta boy bir kediye göre en ideal ölçütlere sahiptir. Herhangi bir şişmanlığı ya da zayıflığı söz konusu olmadığı gibi en orantılı vücut yapılarından birisine rastlamaktayız.

 

Durum böyle olduğundan atletik yapısından söz etmek mümkün hale geliyor. Ki dışarıda yaşayabilen bir kedi olması avcılık ruhunu ona kazandırıyor. Bir bakıma evde bakmaya karar verdiğinizde de böceklere ve farelere karşı iyi bir anti olacağından emin olabilirsiniz.

 

Brazilian Shorthair Karakter Özellikleri

Öncelikle bir Brazilian Shorthair sahibi olmak istiyorsanız bu işin çokta kolay olmayacağını söylemeliyiz. Çünkü ilgi ve sevgi konusunda maksimum sınırları zorlayan bu minik dostumuzu seçip evinize götürmeniz herhangi bir anlam taşımayacaktır. Siz onu değil, o sizi seçeceği için bir süre sahiplenmeden evvel vakit geçirmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Eğer frekansınız tutmazsa asla ve asla size standart olan ilgisini göstermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Brazilian Shorthair kedi ırkı sevecen ve sıcak kanlı görünümünün yanında sahip dışında diğer çevresel faktörlerde de seçicidir. Örneğin evde farklı evcil hayvanlarınız varsa onlarla anlaşma süreci oldukça uzun sürecektir. Yine çocuklu ailelerde çocukla ne kadar anlaşıp anlaşamadığını gözlemlemek önemlidir.

 

Brazilian Shorthair Vücut Yapısı

Gitgide incelen ve orta boyutu aşmayan bir kuyruğa sahiptir. Zaten genel anlamda tüm vücut özelliklerini incelediğimizde orta boyutları aşabilen herhangi bir noktaya rastlamak mümkün değildir. Yuvarlaktan ziyade aşağı doğru uzanan bir yüz yapısı vardır. Bunu ise ortaya çıkaran en önemli detay iri gözleridir.
Gözleri de ovalden ziyade badem formundadır. Gözlerinin rengiyle tüylerinin rengi arasında bir ahenk olduğunda bakmaya doyulamayacak kadar güzel olduğunu fark edebilirsiniz. Birçok kedi cinsiyle kıyaslandığında Brazilian Shorthair ırkının kaslarının gelişmiş olarak kabul edilebileceğini söylemek mümkündür.

 

Brazilian Shorthair Çıkış Yeri

İkincil ismi Keltic olan Brazilian Shorthair isminden de anlayabileceğiniz üzere Brezilya çıkışlıdır. Kökeni oldukça eskiye dayanmasına rağmen sokak kedisi olarak anıldığı dönemlerin net olarak tarih aralığı bilinmemektedir. İlk olarak Amerika ve İngiltere’nin başladığı kendi kedi ırkını tescilleme olaylarının ardından 1985 yılında Brezilya ortak kararla Brazilian Shorthair kökeni hakkında bilgileri doğrulayıp kabul etmiştir.

 

Sonrasında ise 1994 yılında Uluslararası olarak kabul edilen kedi cemiyetince onaylı bir ırka dönüşmüştür. Şu sıralar dünyanın içeride ve dışarıda yaşayabilen alacalı ırkları arasında yerini aldığını görebilirsiniz. Brezilya’nın resmi kedi ırkı olarak ilk kabul gören kedisi olması ise ayrıca bir özelliktir.

 

Brazilian Shorthair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Çok ağır bakım gerektiren bir kedi türü olmadığını tüy şeklinden anlayabiliyoruz. Zira tüyleri kısa olduğundan ötürü net olarak ağır bir bakım gerektirmemektedir. Doğal olarak Brazilian Shorthair kedilerinin tüy bakımı haftadan haftaya ya da daha uzun aralıklarla yapıldığında yeterli olmaktadır.

 

Yalnızca parazit konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bilhassa dışarıda da yaşayabilen bu kedi ırkının olası parazitlere karşın bağışıklığı olduğunu düşünüp rahat davranmamak gerekir. Kısa tüylerinin dökülme gibi bir durumu çok sık görülen bir hadise değildir. Fakat bazı dönemlerde bu sorunla yüzleşmek durumunda kalabilirsiniz.

 

Brazilian Shorthair Renk Skalası

Aslında renk skalasına bakıldığında en geniş içeriklerden birisine sahip olduğunu söylemeden geçmemeliyiz. Genel anlamda Beyaz ve Gümüş tonları en çok görülen ve birbiriyle en çok kombin olan tonlardır. Çoğunlukla beyaz ana renk olarak vücudun her yerindeyken gir kafasında, boynunda ve kuyruğunda gözlemlenir. Tabi yalnızca bu iki renk değil resmi olarak tüm renk çeşitleri kabul edilen bir türdür.

 

Brazilian Shorthair renkleri arasında çok sık görebileceğiniz özel bir ayrıntı ise göz rengidir. Zira tüyleriyle orantılı bir göze sahip olduğu için skalaya gözlerini de dahil etmek gerektiğini düşünüyoruz. Küçük bir ayrım yapmak gerekirse genel kanı olarak şuna varabiliriz. Beyaz tüylü Brazilian Shorthair kedilerin göz renkleri için çok büyük oranda mavi gözlemlenir.

 

Bir o kadar yaygın olan Gümüş rengini andıran tüyleri ise ya yeşil ya da sarı tonlarda parlak bir göz rengi eşlik eder. Doğal olarak son derece müthiş bir görsellik sunan bu ırkın diğer tüy renklerine oranla genel göz rengi ise sarı tonlarıdır. Fakat bakır rengine kadar uzanan bir ton yelpazesini bu ırkta görmek mümkündür.

 

Brazilian Shorthair Beslenme

Brazilian Shorthair beslemek düzenli olduğunuz sürece çokta zor olmayacaktır. Zira kediler sahipleri tarafından düzenli olarak beslenmek ve temiz bir biçimde yaşam alanlarında vakit geçirmek ister. Bu isteklere sahip olan ırkta beslenme modu olarak özel bir uygulama bilinmemektedir.

 

Dışarıda yaşayabilen bir kedi olduğundan ötürü hazır kedi mamaları tercih edebilirsiniz. Taze et ya da balık gibi alternatifler yine kediniz için doğru tercihler arasında olabilir. Sağlık durumuna bağlı olarak veterinerinizden beslenme listesi temin edebileceğinizi unutmayın.

 

Brazilian Shorthair Bakımı ve Sağlık Durumu

Brazilian Shorthair hastalık açısından yapılan incelemelerde ırkından ötürü taşıdığı hiçbir rahatsızlıkla karşılaşılmamıştır. Bu durumda kalıtsal bir rahatsızlığı olmadığını söyleyebiliriz. Ek olarak ise uzun ömürlü bir ırk olduğundan parazitlere karşı tüm önlemlerin alınması gerektiğini söylemek zorundayız.

 

Eğer kedinizin ömrünü tamamlayana kadar, yani 20 yıl yaşamasını istiyorsanız gerek içerde gerekse dışarıda Brazilian Shorthair kedisinin isteklerini belirli doğrultularda yerine getirmelisiniz. Zeki oldukları kadar duygusal bir cinstir. Dolayısıyla hissettiklerini önemseyerek davranışlarınızı buna göre şekillendirmeniz gerekebilir. Özgürlüğüne düşkün olmadığı için sürekli olarak yanınızda vakit geçirmek istemesini normal karşılayın. Unutmayın siz onu değil, Brazilian Shorthair kedisi sizi seçti.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

  2. özge elitas Reply

    Bildiğimiz tekir ayol bu 😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.