Kedi cinsleri

British Shorthair Cinsinin Bakımı ve Karakterleri

Tıpkı Amerika ve Brezilya gibi Birleşik Krallık yani İngiltere’nin resmi kedisi olarak 1900’lü yıllarda resmi olarak kabul edilmiştir. British Shorthair genel anlamda asaletini her açıdan göstermeyi başaran bir kedi ırkıdır. Taşıdığı özellikler, karakteristik yapısı ve vücudunda bazı özle detaylarla bakışlarıyla bile İngiliz asili gibi davranabilmektedir. Dışarıdan görünen bu iken sahipleriyle aralarındaki bağ ise bazen farklı noktalara ulaşabiliyor.

 

Öncelikle çok ilgi ve sevgi düşkünü bir kedi olmadığını söylemek gerekiyor. Sahibiyle arasında kuracağı özel bağda bazı istisnalar olabilir. Ancak herkese kendisini sevdiren ya da sevdirmeye çalışan bir kedi ırkı bekliyorsanız yanılacaksınız. British Shorthair duruşuyla herkesi kendine hayran bırakabilecek, fakat bunun ötesinde herhangi bir ilgi şımarıklığına müsaade etmeyecektir.

 

Dayanıklılığına rağmen sokakta yaşamaya uygun şartlar barındırmaz. Ancak güçlü bir vücuda ve kas yapısına sahiptir. Ek olarak duygusal yönü ağır basan, aklıyla sizi büyüleyebilecek ve zaman zaman depresif tavırlara bürünebilecek bir kedi cinsidir.

 

British Shorthair Karakter Özellikleri

British Shorthair karakteristik özellikleri arasında göreceğiniz en önemli etken uyumluluğudur. Her ne kadar kendisini insanlara sevdirmek için çaba sarf etmese de uyumlu bir yapısı vardır. Haliyle çocukları için kedi almayı düşünen aileler için önemli bir alternatife dönüşür. Ek olarak ise evcil hayvan konusunda farklı alternatiflere yönelmişseniz yine sorunsuz bir süreç yaşamanıza olanak tanır.

 

Çünkü diğer evcil hayvanlarınızla ve çocuklarınızla sorun yaşamadan kolektif bir yaşam sürdürebilir. Şehir asili diyebileceğimiz bir ırktır. Hareketli yapısını çoğu zaman sinirlendiğinde görürsünüz. Bu süreçte biraz depresifliğin verdiği tutumla British Shorthair saldırganlaşabilir. Ancak bu zamanları son derece nadir gözlemlersiniz.

 

British Shorthair Vücut Yapısı

Diğer kedilerden en çok ayrılan yanı yüz yapısıdır. Açıkçası British Shorthair yüzüne baktığınızda ırk olarak ayırmanız oldukça kolaydır. Çene, burun ve ağız yapısı gereğinden fazla uyumludur. Diğer kedilerin aksine ekstradan bir gelişmişlik görmek mümkündür.

 

Kendisine has bıyıklarıyla ve bıyıklarının ardından oluşmuş boşlukla tüm cinslerden daha farklı bir görüntü ortaya çıkmıştır. Orta boy olarak nitelendirilecek vücudunda kulakları ve kuyruğu vücuduyla orantılıdır. Alışılmışın aksine kuyruğun dibine doğru genişlemeye başlaması ise en ilginç yönleri arasında sayılmaktadır. Yetişkinlik döneminde orta boy bir kedi olmasına rağmen irileşerek büyük boy kediler arasında gösterilebilir.

 

British Shorthair Çıkış Yeri

Bir döneme damga vurmuş olan British Shorthair ırkı kediler şovlar için kullanılırmış. Özellikle de 19.yüzyılda şov için tercih edilen İran Kedisi ile beraber iki kedi ırkından biriyken günümüzde o kadar popüler olmadığını hatırlatalım. Hatta günümüzde dahi ana vatanı olarak anılan İngiltere’de safkan British Shorthair kedisi farklı alt ırklara ayrılmıştır. Yani bir bakıma yıllardır süre gelen zaman safkan olan ırkı farklı seçeneklere bölmüştür.

 

Resmi olarak halen daha varlığını sürdüren ve düzeyli şekilde üreyerek ırkını devam ettiren cinse Türkiye’de rastlamanız mümkündür. Ancak tüm dünyada bir döneme damga vurmasına karşılık eskisi kadar tercih edilen bir kedi türü değildir.

 

British Shorthair Tüyleri ve Tüy Bakımı

British Shorthair tüyleri kısadır. Bu nedenle tüylerinin bakımını sahibine yaptırmaktan pek hoşlanmaz. Asaletini kendi bakımını kendi yaparak bir kez daha gösterir. Tüm gün tüyleriyle ilgilenerek sıkı ve sağlıklı olan tüylerini temizler. Dolayısıyla sizin yapmanız gereken pekte bir şey kalmaz.

 

British Shorthair tüy bakımı için yinede veterinerinize danışarak belirli aralıklarla ona destek olabilirsiniz. Duş konusunda ve genel temizliğinde yardımcı olmanıza ihtiyaç duyacaktır. Ancak bu durumdan pek hoşlanan bir kedi ırkı olmadığından söz etmek gerekiyor. Kesinlikle tımarlanmamalı ve kadife hissi veren tüylerine zarar verecek her etkenden kaçınılmalıdır.

 

British Shorthair Renk Skalası

Eskiden daha net olarak sadece belirli renk seçenekleriyle karşımıza çıkan British Shorthair günümüz koşullarında çok daha geniş bir renk yelpazesine hitap edebiliyor. Öncelikle tek ya da çift renk olarak iki ana gruba ayırabileceğimiz bir seçenekle karşılaşıyoruz. Bunun yanı sıra Tekir gibi desenli ya da belirli parça desenlere sahip olarak iki rengi barındırabildiğine şahit olabilirsiniz.

 

Sık görülen renk tonlarına baktığımızda ise British Shorthair türleri olarak şu sıralar İngiltere’de neden ayrıldıklarını bir kez daha anlayabiliyoruz. Siyah, Krem, Duman, Beyaz, Mavi, Lila, Kızıl, Çikolata, Tekir renklerini sık sık taşırlar. Diğer renk seçeneklerini taşıma ihtimali ise genetik olarak vardır.

 

British Shorthair gözleri ise tüylerle orantılı bir biçimde farklı renklerde olabilir. Mavi, altın rengi, bakır tonları, yeşil ve turuncuya çalan renk tonlarını gözlerinde görmeniz mümkün. Tüylerle büyük oranda benzerlik gösteren bir renk türüne sahip olurlar.

 

British Shorthair Beslenme

İçerde bakılmaya uygun olan British Shorthair kedisi önceleri yalnızca şovlarda kullanılan son derece zeki bir ırk olduğundan özel beslenirlerdi. Fakat günümüzde hem popüler olarak tercih edilmemesi hem de farklı türlere bölünmüş olması klasik beslenme formlarına dönmesine olanak tanıdı.

 

Kuru mama, yaş mama, hazır kedi gıdalarıyla beslenerek uzun yıllar yaşayabilir. Ancak beslenme şartlarını kedinizin kilosuna, yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak kesinlikle düzen içerisinde tutmalısınız. Bunu başaramazsanız net olarak sağlıklı bir süreçten söz etmek mümkün değildir.

 

British Shorthair Bakımı ve Sağlık Durumu

Bazı kedilerde genetik olarak soyağacından geçen hastalıklara rastlanabilir. Bunlardan biriside British Shorthair Hemofili B olarak nitelendirilebilir. Ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi bir rahatsızlık olduğundan dolayı mutlaka testleri sık sık yaptırmalı ve veteriner ziyaretlerini aksatmamalısınız.

 

Hepsinde bu hastalığa rastlanacak diye bir durum olmadığı gibi yatkınlık derecesinin ciddi oranlara ulaştığını söylemek istiyoruz. Bu nedenle hareketli ve sevecen dönemlerinin devamlılığını istiyorsanız dikkatli olmanız şart. Bakım kıstaslarını ele aldığımızda gerek beslenme gerekse tüy bakımı gibi sorunlarla karşılaşmanız mümkün değil. Ona temiz bir yaşam alanı, düzenli olarak besin ve sevginizi verdiğiniz sürece minimum 14 yıl yaşayabilir. 20 yıla kadar yaşayan British Shorthair kedisi görmek ise mümkündür.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.