Kedi cinsleri

Burmese Kedisinin Özellikleri, Bakımı, Sağlığı

En meraklı kedi ırklarından birisi olmasının yanı sıra son derece oyuncu ve zekidir. Burmese ırkı şimdiye kadar keşfedilip onaylanmış yaramaz kediler arasında sıralama yapılsa ilk sıraları zorlayabilir. Evinizde hiçbir şekilde yaramazlık yapmaktan çekinmeyeceği gibi herhangi bir sorunla baş etmekten kaçmayacaktır. Bu bağlamda eşyalara zarar verme gibi bir huyu zamanla oturabilir.

 

İster istemez kedi sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu gibi alışkanlıklar ve özellikler gündeme gelir. Doğal olarak minik dostlarımızın hayatımıza adaptasyon sürecini hızlandırmak seçimimizle doğrudan alakalıdır. Burmese cinsi kediler dost canlısı olmalarına rağmen bu tip olumsuz yönleri olabileceğini hatırlatalım.

 

Fakat hayvanlarla ve çocuklarla çok sıkı bir bağ kurma potansiyelleri vardır. Bilhassa zeki olmalarından ötürü oyunlara ve aktivitelere kendilerini tamamıyla verebilirler. Ucunda ödül olan tüm parkurlarda sizi şaşırtacak bir performansla kendilerini gösterirler.

 

Burmese Karakter Özellikleri

Bir kedi oyuncağıyla harikalar yaratabilecek bir seviyededir Burmese kedisi. Zira oyunlara ve problemli parkurlara bayılır. Eğer aynı renkte olan, aynı şekle sahip oyuncakları seçmesini isteyip onu düzenli olarak başardıkça ödüllendirirseniz eğitim süresinin ne kadar kısa süreceğini kendinizde görebilirsiniz.

 

Fakat yaramazlıklarına göz yummak zorundasınız. Buna ek olarak Burmese ırkının belirgin olan safkan özellikleri arasında çıkardığı sesler vardır. Ağzıyla çıkardığı bir takım sesler diğer hiçbir kedi cinsi tarafından taklit dahi edilemez. Dolayısıyla gerçek cinsin anlaşılma yollarından birisi bu sesler olmuştur. Hemen herkes Burmese kedisinin çıkardığı sesleri bilir.

 

Burmese Vücut Yapısı

Aslında sınıfsal olarak orta boy kediler arasında yer almaktadır. Fakat bunun aksine Burmese kedisi çok daha ufak görünebilir. Vücut yapısı diğerlerine göre çok daha ince ve daha minyon olduğundan ufak tefek bir görünüme sahiptir. Kafası vücuduyla orantılı olup ince ve narin bir görüntüye sahiptir. Gözleri ise yuvarlak ve sevgi dolu bakan türdendir.

 

Size baktığında ona hayran olabilme ihtimaliniz son derece yüksektir. Kulakları kepçe kulak gibi öne eğimlidir. Fakat bu durum onu daha da sevimli hale getirmiştir. Parlak tüylerini ortanca bir kuyruk izler. Kuyruğun bitimine doğru inceldiği ise gözlemlenmiştir. Safkan cinslerde tüylerin parıltısı son derece fazladır.

 

Burmese Çıkış Yeri

Burmese Atlantik coğrafyasında yetiştiği ve 1930’lardan bu yana var olduğu bilinmektedir. Burmese köken olarak özel bir program olan Mutasyon yetiştirmesi kapsamında günümüze kadar getirilmiştir. Çok ciddi araştırmalar sonucunda safkan yavruların bulunarak birleştirilmesiyle ırkın sağlıklı bir biçimde üreyerek çoğalması sağlanmıştır.

 

Burmese kedisinin soy ağacında birçok farklı ırka ait kedi olduğu tahmin edilirken araştırmaları yürüten bilim insanları yavrularla mutasyon programına başlamadan önce çok karışık bir aile yapısı olduğunu dile getiriyorlar. Genelde Türkiye’de de duyabileceğiniz Burma ismi en çok anılan ikincil ismidir. Farklı ülkelerde ve Avrupa’da ise Yangon ya da Rangoon gibi farklı isimlerle anıldıkları görülebilir.

 

Burmese Tüyleri ve Tüy Bakımı

Saten dokusuna benzeyen oldukça narin bir tüy yapısına sahip olan Burmese kedisi tüy bakımı için size gelmez. Kendi bakımını kendi yaparken tüylerinin ekstradan bir bakım ritüeline ihtiyaç duymaması ciddi bir tercih sebebi haline dönüşmüştür. Günümüz şartlarında ince tüy yapısına sahip olup bu kadar parlak bir kürke sahip olan bir başka cins görmek son derece zordur.

 

Tüylerinin her zaman ideal formda olmasını sağlamak adına bazı önlemler alabilirsiniz. Örnek olarak kediler için özel üretilen temizlik eldivenleri bu aşamada son derece işe yarar. Eldivenle beraber kediyi güzelce ovalayın ve temizlenmesine yardımcı olun. Bunun haricinde ise herhangi bir tüy bakımı gerektirmez. Taranması ya da tımarlanması kısa tüylerinden ötürü söz konusu değildir.

 

Burmese Renk Skalası

Farklı renklerinin sonradan ortaya çıktığı araştırmalar sonucunda netleşmiştir. Burmese kedisi siyah olup safkan ırkta doğrudan bu renkle türemiştir. Ancak sonradan farklı renklerle bezenen bir ırk haline gelirken günümüzde çok daha geniş bir skalaya ulaşmış durumda. Aralarında alaca renklere rastlanmamasına karşılık tekil renklerde dört farklı rengi tescillenmiş durumda.

 

Geneli Samur rengi olurken şampanya rengi Burmese kedisi son derece sık gözlemlenir. Özellikle Asya’da bu renkte olan yavrulara rastlamak mümkündür. Mavi ve Platin renkler ise son yıllarda çok daha sık görülmeye başlanmıştır. Yavruların birleşmesiyle beraber çok daha fazla ön plana çıkacak renklerin türemesi bekleniyor.

 

Burmese Beslenme

Burmese beslenme standartları sağlığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Günümüz şartlarında Burmese beslenme programları veterinerler tarafından özenle belirlenmektedir. Genellikle sağlıklı olan cinslerden olduğu için herhangi bir hazır mama ya da taze et tüketiminde sorun yaşanmamaktadır.

 

Yinede her ihtimali göz önünde bulundurarak Burmese kedisi nasıl beslenir sorusuna kedinizin standartlarıyla cevap aramanız en doğrusu olacaktır. Veterinerin kontrolüyle beraber cinsiyet, kilo, sağlık ve belirgin kıstaslara göre diyet programı uygulanır. Beslenme ona göre şekillenebilir. Olası hastalıklar ise beslenme formlarıyla bertaraf edilebilir.

 

Burmese Bakımı ve Sağlık Durumu

Şu sıralar bilinen Burmese hastalığı olarak yalnızca göz rahatsızlıkları kanıtlanmıştır. Kalıtsal olarak göz ve görme rahatsızlıklarının çok sık ortaya çıkabilmesi söz konusudur. Günümüzde Burmese bakımı noktasında sahiplerini en çok düşündüren detayda budur. Sık sık veteriner kontrollerine gitmek gerekebilir. Tüy bakımı gerektirmeyen bu kedinin rutin kontrolleri bu açığı kapatmaktadır.

 

Ortalama ömürleri içeride yaratılacak yaşam koşullarıyla 15 yıl civarındadır. Görme engelinin bu süreci doğrudan etkileyen bir faktör olmadığını söylemek gerekir. Fakat ilerlemiş bir görme kaybının yaşamsal kalitesine müdahil olacağı konusunda tüm uzmanlar hemfikir. Bu sebeple yavruyken başlayan veteriner kontrollerini aksatmadan sürekli yapmak zorunlu bir hal alır.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

  2. özge elitas Reply

    Çok tatlı keşke benim olsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.