Kedi cinsleri

Burmilla (Silver Burmese) Bakımı ve Özellikleri

Burmilla kedisi Asya kıtasından tüm dünyaya yayılmış bir cins olmakla beraber kısa tüylüler arasında son derece popülerdir. Oldukça hareketli ve oyun oynamaya bayılan bu kediyle aranızda sıkı bir bağ kurmanız sandığınızdan çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda aktivitelere katılımı yüksek olan bu zeki dostunuzun kucak düşkünü olması evde bakım için gereken tüm şartların sağlandığı anlamına geliyor.

 

Özgürlüğüne çok düşkün olmadığı için size ayak uydurarak yaşamınızın kriterlerine uygun bir yaşam biçimi benimseyecektir. Safkan bir cins olmasına rağmen iki ana türün birleşiminden doğmuştur. Persian ile Burmese çiftleşmesinden doğan Burmilla aynı zamanda Silver Burmese ismiyle de bu yüzden anılır.

 

Hatta karakteristik olarak enerjisi ve uysallığı iki ana motif olarak göze çarpar. Bunlar yine soyağacında bulunan atalarının eseridir. Genetik olarak enerjisini Burmese kedisinden, sakinliğini ise Persian tarafından almayı başarmıştır. Davranışları akılcı ve mantığa yatkındır.

 

Burmilla Karakter Özellikleri

Kendisi iki ayrı kedinin soyundan türediğinden olsa gerek tüm kedi cinsleriyle aynı ortamda yaşayabilir. İlk adaptasyon zor olsa dahi bir süre sonra birlikte oyun oynayacak kıvama gelir. Fakat bunu diğer evcil hayvanlarınız için söylemek neredeyse mümkün değildir. Köpek, kuş ya da aklınıza gelebilecek diğer hayvanlarla aynı frekansı bir türlü konuşamaz.

 

İnsanlara karşıysa ılımlı davrandığını söyleyebiliriz. Ancak sadakatini aile fertlerine her anlamda gösterir. Sahibine, sahibinin yakınındakilere fazlasıyla ilgilidir. Bu sebeple evde çocuğunuzla çok iyi anlaşabileceğini söylemek mümkündür. Tabi dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de burada ortaya çıkıyor. Zira enerjisiyle her an oyun oynamak isteyip bu noktada istekleri olacaktır. Önemli olan çocuğunuzun uysal yapıda olmaması diyebiliriz. Eğer ikisinin de enerji atmaya ihtiyaçları varsa bunu en iyi şekilde başaracaklarına emin olabilirsiniz.

 

Burmilla Vücut Yapısı

Büyük cinslerden olmayan Burmilla kedisi aslında tam olarak Burmese soyunun vücut yapısını andırmaktadır. Orta boy bir vücuda sahip olan bu kedi ırkının kafa şekli dikkatli bakıldığında üçgeni anımsatacak kadar kusursuzdur. Aslen dairesel bir kafa yapısına sahip olmasına karşılık burnunu tek nokta olarak alırsanız kulaklara doğru bir üçgen yakalamış olursunuz.

 

Bu şeklin size ince bir yüz yapısını andırdığını biliyoruz. Fakat bu geniş bir üçgen biçimi olup tüm yüz hatlarına yansımıştır. Ağzından burnuna, gözlerinden bıyıklarına kadar geniş bir alan kaplı denilebilir. Tüyleri kısadır ve farklı renklerde olabilir. En dikkat çeken nokta ise tüylerin durumuna ve rengine bağlı olarak göz renginin değişimidir. Yani birden fazla Silver Burmese kedisinin farklı tüy ve farklı göz rengine sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

Burmilla Çıkış Yeri

Asya ülkelerine dayanan kökenlerine rağmen Burmilla kedisinin doğuşu İngiltere’de gerçekleşmiştir. Buradan ise tüm dünyaya yayılmıştır. Britanya’da bir çiftin baktığı iki kedisinin birleşimiyle 1981 yılından beri bu isimle anılmaya başlamıştır.

 

Anne Burmese ile baba Persian birleşiminden doğan Burmilla beklentilerin tam aksine müthiş bir yavru olarak doğmuştur. Zira sahipleri bu çiftleşmeyi önlemek amacıyla birçok önlem almış, fakat başarısız olmuşlardır. O günden bu güne çiftleştirilerek üremesine katkı sağlanan Burmilla kedileri artık kayıtlı ve tescilli bir tür olarak dünyanın dört bir yanına yayılmıştır.

 

Burmilla Tüyleri ve Tüy Bakımı

Kısa tüylü kediler grubuna ait olan Burmilla tıpkı gözleri gibi tüyleriyle de büyüleyici bir parlaklığa sahiptir. Parlak olmasının yanı sıra oldukça dikkat çeken renk tonlarına rastlamak mümkündür. Herkesin merak ettiği tüy bakımı konusuna gelirsek sahibini uğraştıracak bir cins olmadığını vurgulamak gerekir.

 

Kendi temizliğini kendisi üstlenebilen Burmilla tüy bakımı konusunda yalnızca fırçalanmak için sizi rahatsız eder. Genel geçer olarak haftalık periyotlar düzenleyerek kısa sürenizi kapsayacak tüy toplamaları yapabilirsiniz. Kısa tüylü olmasına rağmen ölü tüyler dökülmeye yüz tutmaya başlayıp üzerinde dururlar.

 

Eğer bunları fırçalayarak kedinizin üzerinden alırsanız çok daha sağlıklı olacaktır. Hatta Burmilla kedisi tüyleri için özel bazı köpükler ve aparatlarla temizlenebilmektedir. Bu durum onun daha sağlıklı olmasını kolaylaştırır. Silver Burmese bakan insanların hemen hepsi parlak ve göz alıcı göz ve tüy uyumundan ötürü dostlarını oldukça severler.

 

Burmilla Renk Skalası

Aslında tek bir renge aitmiş gibi görünebilir. Ancak Burmilla renkleri arasında farklı tonlamalar dikkatli baktığınızda gözünüze çarpacaktır. Günümüzde gümüş ve altın renklerinin hakim olduğu bir kedi cinsi olduğunu zaten biliyoruz. Fakat samur renginin sık görüldüğünü eklemekte fayda var.

 

Çiftleşme niteliklerine bağlı olarak Çikolata, kırmızı, mavi, lila ve krem renklerinin bazı tonları kedinin üzerinde yer alabilir. Hatta tamamıyla beyaz olup farklı bir rengin tonlarını kuyruk ve arka bölümlerinde gösterebilir.

 

Burmilla kedisi göz rengi konusunda tamamıyla göz alıcı tüylerinden esinlenir. Genetik olarak yeşil göz renginin en sık görüldüğü kedi cinsidir. Ayrıca sabit bir yeşil tonundan çok tüm tonlarını barındıran bir skaladan söz edebilmekteyiz. Eğer tüylerinde krem, beyaz, kırmızı ya da kaplumbağa kabuğunu andıran bir desen görüyorsanız gözünün kehribar rengi olacağından emin olun.

 

Burmilla Beslenme

Kısa tüylü Burmilla kedisi ev ortamında bakılmak için son derece uygundur. Beslenebileceği mama türlerinin arasında kuru ve yaş hazır mamalar vardır. Alternatif olarak farklı mama türlerine ihtiyaç duymadan diğer evcil kedilerinizle birlikte bakabilirsiniz. Fakat tür olarak fazlalık kilo alımına son derece müsaittir. Doğal olarak kedinizin fit ve sağlıklı olarak ideal kilosunda olması için dikkat etmeniz gerekir.

 

Mamayı önüne bırakarak beslenebilecek kedi türleri arasında değildir. Her öğünde belirlenen miktarda mamayı sizden almak isteyecektir. Aynı şekilde temizliğe bu ölçekte önem göstereceğinden şüpheniz olmasın. Gerek suyu gerekse maması belirli temizlik kıstaslarına uymalıdır. Bu yemek yediği yerler içinde geçerlidir.

 

Burmilla Bakımı ve Sağlık Durumu

Zeki olmasının yanında Burmilla kedisi bakımı bazı konularda özen gerektirir. Aynı temizlik hassasiyetini yattığı yer ve kumu içinde gösterecektir. Eğitimini aldığında hiçbir şekilde belirli kuralların dışına çıkmaz. Fakat temiz olmayan bir kum tuvalet sonrası temizlenmesinin önüne geçecektir. Bu durum ise onun alternatif çözümler bulmasına sebep olacaktır.

 

Obeziteye yatkın bir tür olduğundan ötürü 13 yıl ile 19 yıl arasında olan ömrünü sağlıklı geçirmesi birazda sahibinin elinedir. Beslenme formlarına uyması ve düzenli bir hayat yaşaması ömrünü tamamlaması için minik dostunuzun beklentileri arasında olacaktır.

This Post Has 5 Comments

 1. Pelin Çakır Reply

  Çok cana yakın sürekli oyun isteyen güzel kedi

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok güzel bir yazı olmuş

 3. özge elitas Reply

  Hiç görmedim böyle kedi

 4. Hatice Reply

  Bnmde kedim var burmilla 4 aylık erkek.satmak istiyorum.isteyen var ise haberleşelim.tuvalet eğitimi+aşıları tam

 5. Burmilla cins Reply

  Bnmde kedim var burmilla 4 aylık erkek.satmak istiyorum.isteyen var ise haberleşelim.tuvalet eğitimi+aşıları tam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.