Kedi cinsleri

Californian Spangled Tüy Bakımı, Sağlığı

Zeki kedi ırklarından olan Californian Spangled aynı zamanda atletik yapısıyla hayatınıza renk katmak için iddialı bir ırktır. Özellikle günümüze kadar gelmeyi başaran en oyuncu kediler arasındadır. Evde yetişkinlerin ve çocukların ortak bir paydada buluşabileceği evcil hayvanlar arasında olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Tamamıyla içeride yaşama uygun olan formlarının yanında geniş tabanlı bir bakım ritüeline sahip olmadığını söyleyebiliriz. Bu durum ise sahiplenmelerde Californian Spangled cinsi kedilerin elindeki kozu güçlendiriyor. Birçok kişi kedinin sorumluluğunu bakım noktasında alıp almamayı düşünerek vazgeçebiliyor. Oysa böyle bir kediyle saatlerce oyun oynayıp onu dilediğiniz standartlarda eğitmeniz mümkündür. Üstelik bunu yaparken herhangi bir bakım için büyük bir zamanınızı ayırmanıza gerek kalmadan.

 

Kediler arasında yapılan araştırmada birçok ırktan daha zeki olduğu kanıtlanmıştır. Bu eğitim sürecinin daha kolay olmasını sağlayan bir faktördür. Çocuklu ailelerin hem çocukları için hem de evcil hayvan açısından tercih edebileceği bir cins kedidir.

 

Californian Spangled Karakter Özellikleri

Uyumlu bir yapıya sahip olan Californian Spangled zekasıyla büyüleyebilen bir türdür. Bunu hemen her uzman söylerken veterinerlerin en kolay eğitilen kediler arasında saydığını görebilirsiniz. Evde kedi bakmanın sorumlulukları ve ortaya çıkan problemler baz alındığında ise bunların hiçbiriyle karşılaşmayacağınızın teminatını vermek mümkündür. Yalnızca arada uygulayacağınız tüy bakımı onun için yeterli olacaktır. Aynı zamanda veteriner için rutin kontrol dışında ekstrem bir durum ortaya çıkmaz.

 

Atletik yapısından kaynaklanan hareketli halleri oyun ve aktivitelere canı gönülden katılımını sağlar. Doğal olarak sizinle birlikte vakit geçirmeye bayılan bir ırkla baş başa olacağınızı söyleyebiliriz. Kartonlardan yapacağınız bir parkuru tamamlaması için sadece bir ödül maması yeterli olacaktır. Sonra oturup onun zekasını size gösteriş biçimini izleyin.

 

Californian Spangled Vücut Yapısı

Son derece atletik bir vücut şekline sahip olması hareket kabiliyetini maksimum düzeye çıkarmaktadır. Bunun için ideal olan orta boyutlara sahip olan Californian Spangled vücudunu iyi bir biçimde kullanmaktadır. Vücudunun fit olması ise enerjisinin yüksek olmasına bağlıdır. Oldukça hareketli olması bu noktada avantaj sağlayan bir durumu temsil eder.

 

Vücuduyla orantılı olan kafası tamamıyla yuvarlaktır. Fizyolojik olarak karakteristik özellikleri arasında dik duran yuvarlak kulakları göze batar. Yuvarlak sevimli gözleri ise bazen oldukça keskin bakışların kaynağı olabilir. Hatta birçok kedi sever bu bakışlardan dönem dönem ürkmektedir. Çünkü zeki bir kedi ırkı olan Californian Spangled kedisi sizin düşünmediğiniz bazı detayları kurguluyor olabilir.

 

Californian Spangled Çıkış Yeri

Leopar ya da diğer benekli kürklü hayvanların soyuna dahil olmuş melez kedi ırkları arasından türediğini söyleyebiliriz. Bilhassa Amerika kökenli olmasına rağmen soy ağacında Güney Afrika ve Mısır kedisi olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Anne ve baba figürünün ise 6 farklı ırk ile karışık olduğu ve biyolojik anlamda yılların harmanıyla oluştuğu düşünülmektedir.

 

Yıllar 1970’i gösterdiğinde Californian Spangled kedisi kürkü için avlanan kediler arasında yer alıyordu. Bu aşamada soylarına kıran getiren bu tehlikeli avcılık modülü büyük bir başarıyla sonuçlanan Mavi Proje kapsamında engellenmeye başlandı. Halen daha kaçak olarak av hayvanı olmayan kürklüler avlanmaya devam ediliyor.
Ancak büyük ölçekte önüne geçildiği için soyunun tükenme tehlikesi bulunmuyor. Benekli kürkü ve kısa tüyleriyle parlak olduğu kadar göz alıcı olan bir dokuya sahiptir.

 

Californian Spangled Tüyleri ve Tüy Bakımı

Kısa tüylerinden ziyade üzerindeki şekillerle gündeme gelen Californian Spangled kedisi leoparı andıran bir görünüme sahiptir. Kadife gibi bir hissiyat bırakan tüyleri zaman zaman farklı renklere bürünmektedir. Safkan olarak altın ve siyah beneklerle tanıdığımız ırk sonradan renk skalasını arttırmıştır.

 

Tüyleri genelde vücudunun altı hariç tutulursa tüm vücut orantısına uygun şekilde dağınıktır. Kafası, orta uzunluktaki kuyruğu, ayakları ve gövdesi bu beneklerle kaplıdır. Benek renkleri çoğu zaman anne ve babaya bağlı olarak şekillenir. Aynı zamanda tüy renklerine göre şekillenen bir diğer unsur göz renkleridir.

 

Californian Spangled Renk Skalası

Californian Spangled gözleri ya kahverengi ya da kehribar olur. Bu genel anlamda belirli bir renk tonuna uygun şekilde kategorize edilemez. Fakat tüy renklerine baktığımızda karşımıza altın, siyah, beyaz, bronz, kahve, mavi ve kırmızı gibi tonlar çıkmaktadır.

 

Bazı özel türlerde kömür karası olup farklı beneklere sahip olan türler ortaya çıkmıştır. Bunlar tescillenmiş renkleri olduğu gibi melez olması durumunda çok daha farklı desenlere bürünebildiği açıklanmıştır. Fakat safkan Californian Spangled kedisi bilhassa tüy renklerinde belirgin olan geni çocuklarına da aktarabilen bir yapıya sahiptir.

 

Californian Spangled Beslenme

Bazı markalarda özel olarak Californian Spangled kedi maması üretildiği biliniyor. Aynı zamanda veterineriniz tarafından önerilebilecek özel besinler ırkının melezliğinden ötürü uygulanması iyi olacak tavsiyelerdir. Fakat bakımı esnasında hazır kedi mamalarını kullanabilmeniz yine mümkündür.

 

Bunun için cinsiyetine ve yaşına orantılı olarak bazı kıstasları elde tutarak bazı miktarlar belirlenmesi gerekir. Dolayısıyla veterinerinizden bütçenizle doğru orantılı olarak bir beslenme programı isteyebilirsiniz. Kedinizin sağlıklı bir biçimde büyümesini sağlayacak olan besin formunu size sunacağından emin olabilirsiniz.

 

Californian Spangled Bakımı ve Sağlık Durumu

Californian Spangled kedisinin sağlıklı bir şekilde yaşaması için bazı etkenler büyük önem teşkil ediyor. 15 yıla kadar yaşayan bu kedilerin en kötü ihtimalle 12 yıl hayatta kalmaları mümkün. Herhangi bir kalıtsal rahatsızlıklarının olmaması ise hayati risk taşıyan faktörleri ortadan kaldırıyor.

 

Tüy bakımı ve gereken bakımlara bakıldığında sahibini çok fazla zorlamayacak bir ev kedisi olduğu sonucuna varabiliyoruz. Aynı zamanda Californian Spangled kedisi oyunculuğu ve zekasıyla sizi kendisine hayran bırakacaktır.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Çok hoş bir kedi

  2. zeynep Reply

    harika !

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.