Kedi cinsleri

Chartreux Kedisinin Özellikleri, Bakımı, Sağlığı

Kendine olan özgüveni sayesinde hemen her ortamda ya da hemen herkese kendisini sevdirebilecek olan Chartreux kedisi ev ortamına da kısa sürede ayak uydurmaktadır. Kedi bakmanın sorumluluğunu almaya karar verdiğinizde özel bir cins olan Chartreux sizin için doğru seçim olabilir.
Gerek vücut yapısıyla gerekse karakteristik özellikleriyle kendisini ayıran birçok yanı vardır. Kararlı tavırlarının yanında ani çıkışlar yapabilecek bir potansiyeli ise içinde barındırır. Birçok kedi ırkında bu ani tepkimeler sık sık görülür. Ancak bunun reaksiyon olarak gereğinden fazla görülmesi çocuklarla aynı evde kalmasında büyük bir sorun haline dönüşebilir.

Tüm bunların dışında incelersek çocuklarla sorunsuz anlaşabilecek bir yapıya da sahiptir. Yalnızca bazen istemediği şeyler olduğunda, bir takım olumsuzluklarla karşılaştığında bu yönü baskın olmaya başlar.

 

Chartreux Karakter Özellikleri

Chartreux cana yakın bir tavra sahip olan hareketleriyle yalnızca sahibinin değil aynı zamanda eve gelen herkesin ilgi odağı olur. Kendisini sevdirmekten çekinmez. Dikkat edilmesi gereken bazı huyları olmasına rağmen sevecen bir görünüme sahiptir. Zarar verme niyetinde olmayan Chartreux kedisinin dışarıda yaşam koşullarına ayak uydurabilen yapısı gereği bu reaksiyonları göstermesi doğal karşılanmaktadır.

 

Öğrenme becerisi oyunlarla ve parkurlarla arttırılabilen, mantıksal harekete açık olan bir cinstir. Bu sayede evde tuvalet eğitimi gibi düzen formlarını oldukça kolay kavrayarak uygular. Diğer taraftan ise avcılık yönünün ağır bastığını söylemeden geçmeyelim. Ev ortamında bu durum bir dezavantajdan handikaba dönüşmektedir. Böcek, fare ya da benzeri haşereleri barındırmadığı gibi onları avlarken enerjisini büyük ölçüde boşaltır.
Bu durum en çok gece uyanmalarının önüne geçer. Böylelikle birçok kedi sahibinin uyku probleminden şikâyetçi olması sorunuyla karşılaşmazsınız. Hem bebekler hem de çocuklarla oyun oynamak onun için adeta bir ödül olurken çocuklarla yalnız bırakılarak oyun oynaması sakıncalı görülebilir. Özellikle bazı türlerde ve dönemlerde bu durumu veterinerinize danışmanızda fayda vardır.

 

Chartreux Vücut Yapısı

Klasik olarak ortanca kedi familyalarıyla aynı vücut yapısına sahiptir. Tüm vücudu oval olarak nitelendirilebilir. Dik ve keskin bir yapıya uzak olmasına karşılık kilo aldıklarında çok daha ton ton olduklarını söylemek gerekiyor. Fakat kilo kontrolü her kedide olduğu gibi Chartreux kedisinde de önem teşkil ediyor.

 

Kedi obezitesi olmaması için düzenli olarak beslenmesi kontrol altında tutulmalıdır. Üstelik bu özel ırkın beslenme ihtiyaçlarını tam manasıyla karşılamak için bazı özel noktalara değinmek gerekiyor. Bu bağlamda zaten veterineriniz size hangi aralıklarla ve hangi şekilde et ile beslemeniz gerektiğini vurgulayacaktır.

 

Ancak vücudunun hantallaşarak hareket kabiliyetini önleyecek düzeye ulaşmaması için Chartreux kedisinin fit bir vücuda sahip olması zorunludur. Parkurlar, aktiviteler, oyunlar, ona ayıracağınız vakit ve beslenme ise bunun en temel kriterlerini oluşturur.

 

Chartreux Çıkış Yeri

1970 yılında resmi olarak kabul edilen Chartreux ırkı kediler Paris’te ortaya çıkan bir türdür. Bunun yanı sıra Fransa kökeni araştırmalarla kanıtlanmış ve aynı araştırmalar deniz mürettebatı tarafından o yıllarda buraya ulaştıklarını doğrulamıştır. Charthusian gezisi bu kedilerin ilk görüldüğü an olduğu için Chartreux ismini alan bu kedi cinsi halen daha tercih edilirliğini korumaktadır.

 

Özellikle mat renkli kedilerden hoşlananlar için en önemli alternatiflerden birisini oluştururken kökeni boyunca bu özellikleri hiç değişmemiştir. Halen daha kabul gördüğü nitelikleri safkan Chartreux kedisinde görme şansına sahipsiniz. Avrupa’da hemen her yerde European Shorthair ismiyle anıldığını ise görebilirsiniz.

 

Chartreux Tüyleri ve Tüy Bakımı

İkincil isminden de anlayacağınız üzere Shorthair yani kısa tüylü kedi ırkları arasında yer almaktadır. Bu aşamada kısa tüylü kedilerin tüy bakımı için gereken ilgi ve alaka sizi yanıltmasın. Çünkü Chartreux tüy bakımı için çokta büyük uğraşlara ihtiyaç duymayacaksınız. Çünkü tek tabakalı tüye sahip olan kedilerden farklı bir vücut normaline sahiptir.

 

Çift tabakalı tüylerinin bakımı fazla uğraş gerektirmediği gibi dökülme oranını azaltır. Aynı durumu etkileyen bir diğer faktör ise sık ve gür tüylere sahip olmasına bağlayabiliriz. Chartreux tüyleri arada sırada taranarak bakımı tamamlanabiliyor. Bu ise sahipleri için büyük bir probleme dönüşen tüy bakımını dert olmaktan çıkarıyor.

 

Chartreux Renk Skalası

Mat renkli kediler arasında olduğunu söylediğimiz Chartreux gri ve mavi tonlarının neredeyse yeşile çaldığı mat renklere sahiptir. Bazen ise yalnızca gri tonlarının baskın geldiği ya da yalnızca mavi tonlarında tüylere sahip oldukları görülebilir.

 

Gözleri derin bakmasının yanı sıra renk olarak altın sarısı olarak düşünülebilir. Fakat bazı Chartreux kedilerinin gözleri Bakır olur. Bakır rengin çok daha derin bir bakışa sebebiyet verdiğini düşünenlerin sayısı ise daha fazladır.

 

Chartreux Beslenme

Genel kedi beslenmesi ile arada bazı farklar olduğu aşikâr. Zira özel ırklar arasında yer alan bu Fransız asilinin düzenli bir et beslenmesine ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Chartreux et ile beslenmediği zaman kemiklerinin gelişimi tam manasıyla sağlanamaz. Aynı zamanda çene yapısı diğer kedilere göre oldukça farklıdır. Bu sebeple et ile beslenerek gereken gelişim sağlanmadığı takdirde ömrünün bir kısmında bazı ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

 

Eğer Chartreux kedisi bakmaya karar verdiyseniz genel olarak bazı sorumlulukları üstlenmeniz gerekir. Hatta birçok kedi ırkına göre bilhassa beslenme masraflarının daha üst düzey olacağını garanti edebiliriz.

 

Chartreux Bakımı ve Sağlık Durumu

Rutin veteriner kontrollerinin dışında dikkat edilmesi gereken bir hastalığa yatkınlığı söz konusudur. Her Chartreux kedisinde hastalık olarak Patellar Luxtation için hassasiyet gözlenir. Genetik olan bu durum halen daha açıklığa kavuşturulamamıştır. Hatta bazı uzmanlar ve veterinerler bu aşamada ciddi bir dikkate ihtiyaç duyarlar.

 

Eğer düzenli kontrollerini aksatmıyorsanız bunun bir problem olmayacağını da belirtmek gerekiyor. Zira 15 yıl yaşayabilen Chartreux ırkı kediler son derece sağlıklı bir nesle sahip olabiliyorlar. Önlem alınmadığı takdirde görülen rahatsızlıklar ise yaşam standartlarına bağlı olarak sorun yaratabiliyor.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Bizim dumana benziyor

  2. zeynep Reply

    gözleri çok güzel

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.