Kedi cinsleri

Chinchilla Cinsinin Özellikleri ve Tüy Bakımı

Safkan bir Persian soyu olan Chinchilla kedisi birçok gencin favorisi diyebiliriz. Özellikle yeleyi andıracak kadar gür ve kabarık olan tüyleriyle görünüş açısından tatmin edici bir dost olarak tanımlanabilir. Yumuşak bir dokuya sahip olan kabarık tüyleri özellikle Persian ırkını sevenler için vazgeçilmez bir tür olarak tanımlanabilir.

Genellikle Persian ırkında son derece asık ve üzgün bir yüz ifadesine rastlanır. Bunun yanı sıra surat ifadesi oldukça orijinal olduğundan diğer kedi ırklarıyla yakından uzaktan bağdaşmaz. Haliyle aynı soydan gelen Chinchilla yüz ifadesi bize benzer bir şekilde göz kırpıyor. Genel itibariyle bakıldığında üzgün olan yüz hatlarının yerini alan daha net bir mimikten söz etmek ise mümkündür.

 

Veterinerler ve yetiştiriciler bu iki benzer olan aynı ırktan türeyen kediyi ayırt etmek için burunlarına bakmaktadır. Chinchilla burnu biraz daha kemikli ve dik bir yapıya sahiptir. Doğal olarak buradan kendisini belli eden bir cins olarak tanımlanabilir.

 

Chinchilla Karakter Özellikleri

Gençlerin çok sevdiği ve beğendiği bir kedi olmasına karşılık Chinchilla bakmak büyük bir sorumluluk anlamına geliyor. Bu durumdan ötürü herkese uygun bir kedi olmadığını söylemek mümkündür. Genellikle iş ve okul gibi aktiviteleri olmayan, evde vakit geçirebilen insanların daha iyi bir yaşam standardı sunabileceğini belirtmek gerek. En basitinden ilgi delisi olarak nitelendirilebilecek olan Chinchilla kedisi aynı sevgiyi size göstermek için fırsat kollayacaktır.

 

Doğal olarak onunla her an oyun oynayabilecek ve onun ilgisini ayna gibi yansıtabilecek bir sahip ister. Bu şartları sağlayamayacaksanız onu mutlu etmek gerçekten zordur. Sanılanın ve görünenin aksine nemrut bir canlı değildir. Tam tersine sevgi dolu olup çocuklarlar ve tüm evcil hayvanlarla iyi geçinir. Birçok yönden bakıldığı zaman apartmanda bakılabilecek kedi cinsleri arasında ilk sıralarda yer alabilecek düzeydedir.

 

Chinchilla Vücut Yapısı

Kabarık tüylerinden ötürü büyük boy iri bir kedi olarak gözlemleyebilirsiniz. Fakat aralık kapıdan tüylerini hesap ederek kolayca geçtiğini görünce ortanca bir boyuta sahip olduğunu anlayacaksınız. Evin neşesi haline gelebilecek olan bu minik dostunuz hem yuvarlak hem de enine geniş bir kafa yapısına sahiptir.

 

Kulakları tüylerden ötürü kafasına gömülü gibi gözüken Chinchilla kedisi surat ifadesini tamamlayan bakışlara sahiptir. Bunu sağlayan büyük ve oval gözleri ise ayrıca bir asillik katmaktadır. Görünüş itibariyle en karizmatik kedi cinsi olarak nitelendirilen Persian ailesinden olduğunu her an hissettirmeyi başarıyor.

 

Bacakları vücuduyla orantılı büyüklükte olmasının dışında tüy yoğunluğu bu bölgelerde de son derece fazladır. Bu sebeple daha iri görünmesi mümkün olur. Kuyruğu ise adeta tüy yumağı şeklindedir.

 

Chinchilla Çıkış Yeri

Kökeni diğer Persian ırklarıyla aynı noktaya dayanır ve İran üzerinden türemiştir. Tabi bu aşamada Chinchilla ile Persian arasında olan bariz bir fark daha ortaya çıkmaktadır. Persian ırkı tescillenmiş bir ırk olmasına karşın Chinchilla kedisi uluslararası olarak ırkı resmiyet kazanmış bir cins değildir.

 

Kedi severler, bağımsız otoriteler ve yetiştiriciler tarafından kabul edilen bir ırk olduğunu söylemek mümkün. Bu durum İngiliz Sterling cinsiyle sürekli olarak karıştırılmasını kolaylaştıran faktörler arasındadır.

 

Chinchilla Tüyleri ve Tüy Bakımı

Chinchilla tüy bakımı denildiğinde ilk akla gelen kediler arasındadır. Zaten bu sebeple belirli bir yaşın üzerinde olan vakti bol insanlara önerilen bir cins kedidir. Yeleyi andıran kabarık tüylerinin bu kadar güzel görünmesinin en önemli sebebi ise bakımdır. Eğer bakımı aksatılırsa bu güzel görünümün elde edilemeyeceği aşikâr.

 

Sürekli olarak taranması gereken tüylerinin topaklanmaması için Persian ırkına özel taraklar söz konusudur. Bunlar ölü tüyleri ve cilt parçacıklarının düşmesini kolaylaştırır. Haliyle Chinchilla kedisi tüy bakımı yönünden çok sayıda kedi severi zorlayacak kadar aktif bir ırk olmayı sürdürür. Renk olarak en bilinen beyaz tüyleri gerçekten çok hoş görünse de farklı renk tonlarının daha fazla bulunduğunu söylemek gerekiyor.

 

Chinchilla Renk Skalası

Hemen herkesin Chinchilla kedisinin rengi denildiğinde beyaz dediğini duyar gibiyiz. Fakat kedinin tüy renkleri soyağacına dayalı olarak farklı tonlarda olabiliyor. Tabi ki beyaz rengin gerek yüzüne gerekse tüy formuna en çok giden renk olduğunda tartışmaya mahal yok. Ancak diğer renkleriyle de aynı görselliği yakalamayı başardığına emin olabilirsiniz.

 

Beyaz dışında gümüş rengi Chinchilla oldukça fazla rastlanan bir tüy rengi olarak bilinir. Aynı şekilde gümüşün farklı tonlarını görmek son derece mümkündür. Çikolata gümüş, mavi gümüş, lila gümüş bunlar arasında dikkat çeker. Altın rengine kaçan tonlar içinse çikolata altın, mavi altın ve lila altın olarak belirlenen tonlarda tüylere rastlanabilir. Göz renkleri sürmeli olduğundan dolayı çok ilgi görür. Zümrüt yeşilinin yanında saf mavi ya da yeşil tonların hakim olduğu görülür. Siyah ise yine tüm asaletiyle gözlerde dikkat çeker.

 

Chinchilla Beslenme

İran asıllı kedi ırklarına özel olarak mamalar üretildiği doğrudur. Hatta büyük çoğunluğunda bu besin maddeleri sık sık tüketilmektedir. Hali hazırda klasik olarak standart kedi motifinden farklı canlılar olduğunu söylememize gerek yok. Her ne kadar resmi olarak Chinchilla ırkı tescillenmese de bağımsız otoritelerce kabul görmüştür.

 

Buna bağlı olarak Chinchilla kedisi kuru ve yaş hazır kedi mamalarıyla beslenebilir. Taze et ya da kurutulmuş et parçalarına sahip kedi mamaları beğenisini toplayacaktır. Avcılık ruhuna sahip olan en uysal ırklardan olmasına karşılık evde haşere ve fare avına çıkabilir. Bu noktada parazitlere dikkat edilmesi önemlidir.

 

Chinchilla Bakımı ve Sağlık Durumu

Chinchilla tüyleri sayesinde ilgi odağı olduğu gibi sağlık problemlerinde de ön plana çıkmaktadır. Birçok kedi severin yakından tanıdığı tüm kedi hastalıklarına yatkınlığı tüy odaklıdır. Bunların başında ise tüy yumağı ve cilt parazitleri yer alır.
Dermatolojik muayenesinin düzenli olarak yapılmaması ciddi sorunların oluşmasına sebep olabilir. Veterinerinize rutin kontroller esnasında mutlaka dermatolojik inceleme yapması için talepte bulununuz. Aynı zamanda uzun tüylerinden ötürü sık sık tüy yumağı sorunuyla karşılaşacaksınız.

 

Gözyaşı kanal tıkanıklığı, Polikistik ve bir takım böbrek rahatsızlıkları ise Chinchilla hastalıkları arasında en popüler olanlardır. Genetik anlamda tamamına yatkınlığı vardır. Haliyle Korneal ülser riski taşıyıp taşımadığı muayenelerde mutlaka dikkat çeken bir araştırma gerektirir. Birçok yavruda ise zor geçen bir doğum genetik olarak gözlemlenen durumlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.