Köpekler

Clicker Eğitimi Başlangıcı, Komutları, Süresi

Aslında balinalarla iletişim kurabilmek, yunusları eğitebilmek adına türetilmiş olan bir dil olduğunu söyleyebileceğimiz Clicker eğitimi tüm evcil hayvanlar için aktif olarak kullanılıyor. Bu noktada ne kadar başarılı olduğunu söylememize gerek kalmıyor. Keza tüm hayvanların eğitimi baz alındığında Clicker eğitimi sayesinde olumlu sonuçlar alınabiliyor.

 

Bir anlamda sizin yön veren, köpeğinizin ise yönlendirilen olduğu Clicker eğitimleri birçok farklı komut türünü kapsayabilir. Ancak uzun vadeli bir eğitim olup sürekli olarak devam ettiğini unutmamak gerekiyor. Haliyle tüm komutları bir günde köpeğinizden öğrenmesini ve uygulamasını talep etmemeniz gerek. Onunla olan ilişkiniz ve bağınız öğrenme sürecinde halen daha en önemli faktördür.

 

Yapacağınız ve öğreteceğiniz komutlar için dikkatleri üzerinize çekin ve köpeğinize yön vermenin keyfini yaşayın. En basit komutlarla onu sıkmadan başlayacak olan eğitim yavaş yavaş tüm komutları kapsayacağı için yetişkin döneminde müthiş bir dost olmasına önayak olacaktır.

 

Clicker Eğitimi Nasıl İşler?

Clicker eğitimi adını işlevinden alan bir yöntemdir. Klik sesini köpeğinizle özdeşleştirmeniz ve öğrenmesini sağlamanız ile beraber tüm komutları algılayabilecek konuma gelmesini amaçlar. Köpeğinizin önünde her komut için iki seçenek doğar. Birisi yapmak diğeri ise yapmamaktır. Yani %50 ihtimalle köpeğiniz doğru davranış biçimini uygulayacaktır. Bu noktada öğrenme işleminden ziyade uygulamayı kapmış olur. Fakat öğrenmesini nasıl sağlayacağız?

 

İşte bu aşamada köpeğinizin her zaman hatırlayacağı Klik sesi ona doğru yaptığını gösterecek. Siz yat dediğinizde yatıp, yuvarlan dediğinizde ise sağa doğru yuvarlanması sonrasında ona Klik sesi çıkartan oyuncağa basarak doğru mesajını verirsiniz. Köpeğiniz sese alıştıktan sonra ise bu sesin ardından ödül maması geleceğinin bilincinde olur.

 

Böylece bir sonraki hamlede ve bir sonraki denemede farklı zamanlarda olsa dahi aynı performansı göstermeyi başarır. Köpeklere ödül ve ceza sistemlerinden ziyade yalnızca ödül odaklı bir öğrenme metodu olarak sunulmaktadır. Eğer başarılı olursa ödül maması ya da kurabiyesi kapabilir. Bunun haricinde ise herhangi bir kazancı olmaz.

 

Clicker Eğitimine Başlangıç

Eğer yavru köpeklerde Clicker eğitimi için başarılı sonuçlar görmek istiyorsanız çitayı çok yükseğe koymamalısınız. Köpeğinizin algılama seviyesinde bir eğitim çizgisi bulunması ya da ucunda ödül maması olması algılama hızını etkilemeyecektir. Öğrenme gücü yine aynı olduğu için basitten zora doğru açılan bir pencere olduğunu hayal edin.

 

Clicker eğitiminde ilk komutlar için her zaman otur ve kalk komutları önerilir. Yani bir bakıma Otur dediğinizde oturması, kalk dediğinizde ise yerinden kalkması öğretilir. Burada iki farklı komut ve iki zıt davranış olduğu için ilk etap biraz uzun sürebilir. Otu dediğinizde oturan köpeğinize tekrar otur dediğinizde kalkmasının önüne geçmelisiniz.

 

Yani öğrenmek ve öğrendiğini pekiştirmekten ziyade ezbere hareket etmesini istemezsiniz. Bu durumda şaşırtıcı komutlarla bunu test ederek ödül mamasını vermeniz onun için daha yararlı olacaktır. Yavru köpeklerde Clicker eğitimi verirken komut listesi için veterinerinizden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 

Ayrıca Clicker eğitiminin altın noktası doğru davranıştan sonra Klik sesi ve Klik sesinden sonra ödül mamasıdır. Eğer köpeğinize ödül maması vermeden bu eğitime devam ederseniz bir noktadan sonra sıkılarak eğitimleri önemsemeyebilir.

 

Clicker Eğitiminde Süre Ne Kadar Olmalıdır?

Clicker eğitiminin süresi genel anlamda çok uzun sürebilir. Yani yıllar boyunca bu eğitimle köpeğinize bir şeyler öğretmeye devam etmeniz mümkün. Ancak tek seanslık Clicker için sürenizi 5 dakika tutmak önemlidir. Gün içinde farklı 5 dakikalarda farklı alanlarda eğitime devam edebilirsiniz. Sabah 5 dakika bahçenizde, öğlende 5 dakika salonunuzda ve akşam üzeri 5 dakika dışarıda Clicker eğitimi yapmanız mümkün.

 

Farklı ortamlarda eğitim yapmak daha yararlı olacaktır. Sürenin uzun olmaması sıkılmamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ardı ardına ödül maması vermenize gerek kalmayacaktır.

This Post Has 4 Comments

 1. Aynur eğri Reply

  Çok güzel kolay ve eğlenceli görünüyor teşekkürler 😊

 2. Melike Doruk Metin Reply

  Oldukça etkili bir yöntem gibi görünüyor. Peki daha karmaşık komutlarda da işe yarıyor mu ve kedilere yönelik de işe yarıyor mu?

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  Çok güzel bir yazı olmuş

 4. özge elitas Reply

  Çok mantıklı… Denemek gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.