Kediler

Çocuklar İçin Kedi Sahiplenme Öncesi

Çocuklar İçin Kedi Sahiplenmek Doğru Mu?

Aslında bu soru kendi içerisinde cevabını veriyor olsa da ayrıntılarıyla incelemekte fayda var. Öncelikli sorunun şu olması gerekiyor. Çocuğunuz için sizin kedi sahiplenmeniz doğru mu? Yani çocuğunuzun kişisel gelişimini ve sorumluluk duygusunu hat safhada geliştirecek bir eylem olarak kedi sahiplenebilirsiniz. Fakat o kedinin sağlığı, beslenmesi, bakımı ve eğitimi tamamıyla sizin elinizde olacak.

Tabi buna kumunun değişmesi ve mama taslarının yıkanmasını dahil etmek gerekiyor. Bu durum sanıldığından çok daha sistematik bir sorumluluk gerektiriyor. Açıkçası çocuğunuz buna hiçte hazır değil. Kendinizi öncelikli olarak çocuğunuza sahipleneceğiniz kedi sorusundan alıp kendinizin kediye neler verebileceğinizi düşünmeye itmeniz gerekiyor. Kedinizle vakit geçirebilecek, ona eğitim verebilecek ve bakımını üstlenebilecek misiniz?

Eğer tüm bunlara vakit ayıramayacaksanız çocuğunuzun kedinizle oyun oynaması onun sağlıklı şartlarda büyümesi için yeterli olmayacak. Bu nedenle kesinlikle çocuğunuz için kedi sahiplenmeyin.

Çocuğunuz İçin Kedi Sahiplenmeden Önce

Kedi sahiplenildiğinde onunla oyun oynayan kişi çocuğunuz olurken kumunu temizleyen siz olacaksınız. Minimum günde 2 öğünden olmak üzere mama vermek zorundasınız. Aynı zamanda tuvalet eğitimi ya da diğer eğitimleri için onunla oturup oyun oynamak, ona ilgi göstermek zorundasınız.

 • Kedinin Sağlığı

Kedinizi sağlıklı şartlarda büyütmek için aşılarını tamamlamalı ve rutin veteriner kontrollerini aksatmamalısınız. Bunun yanı sıra ona hijyenik şartlar yaratıp buna uygun koşullarda beslenmesini ve yaşamasını sağlamalısınız. Bunu çocuğunuzun yapması imkânsız olduğu gibi ona bu sorumluluğu yıkma hakkına sahip değilsiniz.

 • Kedinizin Temizliği

Her ne kadar yıkanmaktan hoşlanmasa da belirli aralıklarla onu yıkamak zorundasınız. Pislettiği alanları temizlemek, kum kabını yenilemek ve tüylerini temizlemek sorumluluğunuzu iki katına çıkaracak. Bunlar hazırsanız çocuğunuz için kedi sahiplenebilirsiniz.

 • Kedinizin Beslenmesi

Kedinizin beslenme alışkanlıkları türüne göre farklılık gösterebilir. Fakat ortalama olarak günde minimum iki kez mama, günde 3-4 kez ise su tasını yenilemeniz önerilir. Bu rutinde sürekli olarak onun beslenme ihtiyacını karşılamanız şart.

 • Kedinizin Eğitimi

Eğer kedinizle çocuğunuz oynuyor ve bu onun için yeterli derseniz yanılıyorsunuz. Zira onun eğitimini verecek olan kişi sizsiniz. En az çocuğunuz kadar onunla vakit geçiriyor ve oyun oynuyor olmanız gerekir. Bu ise yetişkin bir insan için ciddi bir zamana tekabül eder. Haliyle vaktiniz yoksa çocuğunuz içinde kendiniz içinde kedi sahiplenmenizin bir mantığı yoktur.

 • Kedinizin Davranışları

Kediniz yer yer çocuğunuza da size de saldırabilir. Ufak tırmalama yaraları ve buna benzer durumlar psikolojik formlara dayanacak düzeyde her kedide gözlemlenmektedir. Doğal olarak bu tip durumlara reaksiyonunuzu kısmaktan başka çareniz yok.

Kedinizin Çocuğunuza Katacağı Olumlu Davranışlar

Öncelikle çocuğunuza kedinin kumunu temizleterek, mamasını vermesini sağlayarak ya da benzer ayrıntıları üstlenmesini sağlayarak sorumluluk öğrenmesini sağlamanız mümkün. Fakat tüm işleri ona yıkamazsınız. En kötü ihtimalle maddi anlamda kedinizin ihtiyaçlarını kendiniz karşılayacaksınız.

Ek olarak ise eğitimi için çocuğunuzdan çok size ihtiyacı olacak. Bir kediyi sahiplenmek yaşamı boyunca onunla beraber olmak anlamına geliyor. Eğer bakamayacağınız ve olumsuz yönlerini yukarıda tarttığınız durumlar varsa bir yavru kediyi annesinden ayırmanızın hiçbir manası yok.

Çocuğunuzun kişisel gelişimi için minik dostlarımız olan kedilerin psikolojisini bir süreliğine hiçe saymak ise yine mantık çerçevesinden uzaktır. Ancak tüm şartları sağlayabilecek potansiyeldeyseniz özellikle kedilerin çocuklara kattığı pozitif detaylardan yararlanabileceğinizi belirtelim.

This Post Has 17 Comments

 1. Duygu Arzu Reply

  Bence kesinlikle çok doğru bir karar… çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamalıyız güzel bir gelecek için hayvan sevgisi şart

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 3. Betül Bulunmaz Reply

  Çocukların gelişimi için de çok önemli.

 4. ayşe örde Reply

  bağışıklık sistemleride gelişmekte..en önemlisi sevgiyi öğreniyorlar..

 5. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Mutlaka çocuğunuza hayvan sevgisini aşılayın onlarında bir can olduğunu anlasınlar kalplerindeki merhamet duygusu körelmesin en iyi yolu ona ya bir köpek ya da kedi almaktır

 6. Eda Akmercan Reply

  Hayvanları sevmeden insanları sevmeyi öğrenemeyiz.Daha uysal bir çocukluk geçirdim ben kediler sayesinde 🙂

 7. Aysegul akin Reply

  Temizligine ve asilarina dikkat ettiginiz surece bebeginiz icin bile harika bakici ve arkadaslar.

 8. Suzan akgün Reply

  Sabah oğlum uyanır uyanmaz nerdeymis benim kızım prensesim diye kedimize sesleniyor Kıyamam ben kızıma diyerek oksuyor ki daha 6 yaşında. Merhameti sevgiyi öğreniyor çocuklar vicdanlı yetişiyor iyi ki bu minik dostlarimiz var ve hayatimizdalar sevgileri apayrı birsey

 9. Hatice Şeyma Kara Reply

  Elbette kedi sahiplenmek sorumluluk gerektiren bir iş. Ancak eve ve çocuğa getirdiği neşe ve hareketlilik bu zorluğa katlanabilmeyi sağlıyor bence. Bir çocuk için kedi sahiplenmek ona çok şey katar. Ona merhametli olmayı, başka canlılara şefkatle yaklaşmasını sağlar. Kedi bakımının bir kısmını çocuğun yapmasına izin verilirse küçük yaştan sorumluluk almayı öğrenecektir. Kedi beslemek çocuğun ilerideki hayatını da etkileyecektir bence. Günümüzün en büyük sorunu olan “vicdan sahibi olma” konusunda onu bilinçlendirir. Çünkü evcil hayvan besleyen birisi hem insanlara hem de doğadaki diğer canlılara değer vermeyi, onları sevmeyi öğrenir. Dünyanın sadece insanlara ait olmadığının farkına varır. Evcil hayvan sayesinde sıkılmaz. Ancak ben pet shop yerine barınaklardan sahiplenilmesi taraftarıyım. onların sevgiye daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

 10. Tuğba Ş Reply

  Tabi ki de faydali bi kere o sorumlugi alinca zararli olmaz ki o sevimlilerin

 11. Pelin Reply

  Benim 3tane çocuğum var ve kedimide çocuğum gibi görüyorum çocuklarımın hayvanları oyuncak gibi değilde can olduklarını anlamaları için kızımı sahiplendim ve gayet mutluyuz

 12. Serpil Dereli Reply

  Kesinlikle çok dogru. Çocuklara mutlaka hayvan sevgisi ve sorumluluğu verilmeli, ancak ailelerin önyargıları ve korkuları bazen bu kararlarda çok önemli rol oynuyor…

 13. Merve özdal Reply

  Bence cocuklari havyanlar ile buyutmeli hayvan sevgisini asilamaliyiz. Hem hayvan bakmak sorumluluk gorevini ustlendirmede yardimci olur lakin sorun cocuk degil aile kesinlikle hayvan sever olmali cocugum istiyor alalim hevesini alsin sonra atariz gider diyen aileler almasin daha iyi.

 14. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş

 15. Kıvanç Eraslan Reply

  Faydalı bilgileriniz için teşekkürler

 16. Serap Alışkan Reply

  Ben çocukluğumdan beri kedi ve köpeklerle birlikte büyüdüm kendi çocuklarının da aynı şekilde büyümesini isterim çocukların gelişiminde çok önemli bir yer tutuyor canlar

 17. Gülsüm Şahin Reply

  Kesinlikle doğru cocuklar karşılıksız sevgiyi öğreniyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.