Kedi cinsleri

Colorpoint Shorthair Cinsinin Sağlığı, Bakımı

Bir Siyam melezi olarak bilinen Colorpoint Shorthair kedisi diğer tüm melezlerle ortak özellikler taşır. Aslında diğer melezlerden ziyade Siyam kedisine benzer bazı kalıtsal detayları dikkat çeker. Bu türde en belirgin özellik burna doğru uzanan takoz tarzı bir kafa yapısıdır. Bütünleyici bir etkiyle beklendiği gibi ağız yapısı daha büyük ve öne çıkıntılıdır. Yani bu çıkıntı yine karakteristik bir özellik olarak melezlerde olmaya devam etmektedir.

 

Burun ise bir kediye kıyasla çok daha büyüktür. Yine soyağacından gelen özelliklerden dolayı burun ve ağız arası son derece güzel bir yüz ifadesi oluşturmaktadır. Birçok yavruda aynı standartlar hakimdir. Özellikle kafası ve boynu vücuda sonradan eklenmiş gibi bir izlenim bırakabilir. Çoğunlukla ise vücuda oranla daha zayıf bacaklarla yürüyüşünden dahi fark edilebilir olmuştur.

 

Colorpoint Shorthair Karakter Özellikleri

Kendisini özel hisseden bir ırk olmasının getirisi olarak insanlarla aralarında derin bir bağ vardır. Bilhassa kendisine yemek veren ve onunla ilgilenen herkesle bu bağı kurabilme potansiyeline sahiptir. Akıl ve mantık çerçevesinde hareket ederek herkesi şaşırtır. Eğitimi tamamlanmaya başladığında çok daha akılcı hareketler gözlemlenmeye başlar. Çoğunlukla Colorpoint Shorthair karakter olarak sadık ve aile bireyleriyle iyi geçinen bir ırk olarak tanınır.

 

Bu kadar iyi tanınmasının yanında bir özelliği ise fazlasıyla ön plandadır. Hiçbir kediyle ya da köpekle aynı evi paylaşamaz. Çok seçici olduğu gibi bu konuda hassas olduğunu her halükarda belli eder. Zeki olduğu için diğer evcil hayvanlara karşı olan tepkisini en net şekilde gösterir. Haliyle evin mutlak ilgi odağı ya da hakimi kendisi olmak ister.

 

İşin garip yanı bunu başarır ve ailenin bir ferdi olurken diğer evcil hayvanların tüm şanslarını elinden alır. Fakat diğer hayvanlara olan tepkisinden pay biçerek çocuklarla anlaşamadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle çocuklarla ve bebeklerle saatlerce onun istediği formlarda oyun oynayabilecek kadar uysaldır.

 

Colorpoint Shorthair Vücut Yapısı

Bazı yaşlarda çok daha ufak bir vücut yapısına sahip olduğunu görebiliriz. Aslında literatüre göre orta boy bir kedi cinsi olmasına karşılık bacaklarının zayıf ve çoğu zaman alçak olması bu algıyı yaratır. Yinede çok ufak bir kedi türü değildir. Colorpoint Shorthair vücut yapısı duruma göre bacakları hariç atletik olabilir.

 

Uysallığını enerjisiyle harmanladığı için birçok kişinin ilgisini oynadığı oyunlar ve katılım sağladığı aktivitelerle çeker. Doğal olarak parlak gözlere sahip olması ise keskin bakışları beraberinde getirir. Yüzünüze bakan Colorpoint Shorthair kedisine karşı koymak bu sebeple oldukça zordur. Vücut orantıları alındığında haddinden uzun bir kuyruğa sahip olduğunu sizde göreceksiniz.

 

Colorpoint Shorthair Çıkış Yeri

Aslında Colorpoint Shorthair kedisi ırk olarak birçok farklı kedi türüne benzer. Hatta aynı olduklarını düşünen insan sayısının çok yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor. En azından Amerika’da Siyam melezi olduğu bilinen bu nokta desenli kedi ırkının cinsi anılmaktadır.

 

Avrupa’da durum çok daha karışıktır. Benzer tüy biçimine ve Siyam özelliklerine sahip olan çok sayıda benzer kedi cinsi vardır. Bu durumda tamamına özellikle İngiltere’de Siyam olarak seslenilmektedir. Yinede bu ırkın beneklerinden ve bazı karakteristik özelliklerinden dolayı Colorpoint Shorthair olduğunu vurgulamak istiyoruz.

 

Colorpoint Shorthair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Aslında Colorpoint Shorthair ismine uygun tüy biçimini taşımaktadır. Yani kısa tüylü bir kedi ırkıdır. Bildiğiniz gibi kısa tüylü kediler çok büyük bir oranda daha kolay bakılır. Özellikle kedilerin tüy bakımı konusunda sorun yaşayan insan sayısının fazla olması sahiplenme evresinde büyük soru işaretleri yaratmaktadır.

 

Ancak Colorpoint Shorthair tüylerinin bakım ritüelleri gerçekten sanılanın aksine daha çabuk ve kolay gerçekleşir. Yalnızca uysallığıyla nam salan bu kedinin bazen tarama evresinden rahatsız olduğu bilinmektedir. Bu noktada sorun yaşıyorsanız fırçayı ya da tarağı yavaş yavaş kontrol etmeyi deneyin. Sivri ve hassas kulaklarına gerek tarağın sesi gerekse fiziksel olarak kendisinin temas etmemesine özen gösterin. İnce tüy yapısına sahip olduğu için sert müdahaleler tarakla beraber Colorpoint Shorthair tüy dökülme sorununa sebep olacaktır.

 

Colorpoint Shorthair Renk Skalası

 

Özel bir Colorpoint Shorthair renginin bulunmadığını söyleyerek Siyam ırkına ait renk skalasını kullandığını söyleyebiliriz. Diğer melez ırklarla ise neredeyse aynı beneklere ve renk tonlarına sahiptir. Zaten Avrupa’da bu kadar karıştırılmasının ana sebebi de budur. Çikolata ve Krem renklerinin harmanlandığı şekilde çok sayıda benekli Colorpoint Shorthair kedisi görebilirsiniz.

 

Buna ek olarak krem ya da çikolata renklerini ayrı ayrı yine fazlasıyla görmeniz mümkün. Kırmızı ve mavi tonların ise diğer renklerle farklı beneklenmelerle gözlemlendiği kanıtlanmıştır.

 

Colorpoint Shorthair gözleri son derece koyu bir mavi tonudur. Fakat alabildiğine parlak olan bu gözler derin bakışlar içermektedir. Doğal olarak kedilerde en keskin bakışları alabileceğiniz ırklar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

 

Colorpoint Shorthair Beslenme

 

Colorpoint Shorthair beslemek için özel bir diyet programına ihtiyaç duymayacağınız aşikâr. Hazır kedi besinleriyle hayatta kalabilen kedinin en önemli özelliklerinden birisi içeriye özgü olmamasıdır. Her ne kadar avcılık yetisi çok ilerlememiş olsa da içerisinde bu içgüdüyü barındırabilir.

 

Colorpoint Shorthair ne yer ya da ne içer sorusuna klasik kedilerle aynı cevabı vermek mümkün. Kuru mama, yaş mama ya da et parçalı kedi mamalarını hazır olarak temin edip besleyebilirsiniz. Rutin veteriner kontrollerinde kedi obezitesi açısından kontrollerinizi aksatmamanız rica olunur.

 

Colorpoint Shorthair Bakımı ve Sağlık Durumu

Colorpoint Shorthair bakımı tüylerinden ya da ekstra ilgiden ötürü bunalmış kedi severleri rahatlatacaktır. Her ne kadar diğer ırklar gibi 15 yıla kadar uzun süre yaşayan bir cins olsa da bazı hastalıklar sık sık gözlemlenmektedir.

 

Özellikle de Colorpoint Shorthair sağlık problemleri arasında yer alan kalp rahatsızlıkları çok büyük bir ihtimalle doğum anında gerçekleşir. Yani yavruluktan başlayan bir kalp sendromu yaşanabiliyor olabilir. Üstelik kendi kendine bağıran, konuşmaya çalışan, sürekli rahatsızlık belirtileri veren Colorpoint Shorthair kedileri sinir sistemlerinde oluşabilecek minik bir sorunla bu raddeye gelebiliyorlar.

 

Nystagmus gibi rahatsızlıkların dışında ise genetik açıdan şaşılık riski çok büyüktür. Bu bağlamda Colorpoint cinsleri arasında bulunan beneklilerin çoğunluğunda aynı sağlık problemlerine rastlamamız mümkündür diyebilmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.