Kedi cinsleri

Cornish Rex Cinsinin Karakterleri ve Bakımı

Birçok kişinin nezdinde orta boy bir kedi ırkı olan Cornish Rex aslında küçük boy sayılabilecek vücut ölçülerine sahiptir. Yapısı gereği en fazla 4,5-5 kg civarında olurlar. Ortalaması ise 2,5-3 kilogram olarak düşünülebilir. Haliyle son derece hafif, küçük ve sevimli canlılardır. Yaşam enerjisi dolu bu kedi ırkının aynı zamanda öğrenmeye açık olan hareketli bir yapısı vardır.

 

Cornish Rex kedi cinsleri arasında görünüş itibariyle kimisine göre sempatik görünür. Kimisine göreyse sevimli ya da tatlı gibi sıfatlardan oldukça uzaktır. Genellikle kedilerde nadir görülen bir durum karşımıza çıkar. Örneğin Cornish Rex kafa boyutu vücuduna oranla daha ufaktır. Oval bir kafaya göre daha köşeli burun yapısı vardır.

 

En belirgin farklılığı ise kulaklarıdır. Vücut yapısına oranla daha büyük olan kulakları bu ırkı özel kılmayı başaran detaylardan olmuştur. Çoğunlukla sarı renge çalan parlak gözleriyse adeta sevgi ve ilgisini gösteren en önemli unsurdur. Ufak olması, hareketliliğine engel olmayan vücut yapısı ve hafiflik ona akrobasi anlamında çok şey katmıştır.

 

Cornish Rex Karakter Özellikleri

Kendisini sevdirmek için hem sahibine hem de diğer insanlara gereğinden fazla düşkündür. Her zaman oynayacak oyun için bir bahane bulunabilir. Aklıyla sizi bir şekilde ikna etmeye çalışacaktır. Söz konusu oyun ya da onun ilgisini çeken bir aktivite olduğunda asla geri planda kalmayacağını söylemek mümkün. Hele de yanında ona eşlik edecek evcil hayvanlar varsa arkadaşlarıyla muntazam bir zaman geçirebileceğini görmüş olursunuz.

 

Cornish Rex karakter olarak ev kedileri arasından sıyrılan bir türdür. Diğer hayvanlarla kolay arkadaşlık kurabildikleri gibi paylaşımcı olduklarını gösterirler. Oynadığı oyuna diğer hayvanları dahil etmeyi sevdiği gibi stratejik davranan bir ırk olarak bilinmektedir. Ödül maması ve taze et içeren tüm parkurlardan sorunsuz bir biçimde başarıyla ayrılırlar. Karton kutulardan yapacağınız oyun alanlarında isteklerinize cevap vererek başarılı bir grafik çizerler.

 

Cornish Rex Vücut Yapısı

Hemen her yerden dikkat çeken kulakları oval olmasına rağmen yukarı doğru sivrileşir. Ancak geniş olan yapısından hiçbir şey kaybetmez. Kafasına oranla büyük olan kulaklar ise adeta Cornish Rex kimliği gibi anılır. Beslenme maliyetleri ve türleri göz önüne alındığında oldukça fit bir kedi ırkıdır.

 

Yeme alışkanlıkları ortalamanın üzerindeyken kilo bazında incelendiğinde çok sayıda kedi ırkından daha zayıftırlar. Akrobatik yapıları ve oyuncu karakteriyle bu yapıyı korumak onlara fazlasıyla uygun gelir.

 

Cornish Rex özellikleri arasında istatistiki olarak zengin insanların tercihi olduğu gerçeğiyle yüzleşmek mümkündür. Ancak bunun çoğu zaman bakım masrafları ve döngüsünden sebep olduğunu belirtebiliriz.

 

Cornish Rex Çıkış Yeri

Bazı kesimlere göre European Cornish Rex ismiyle anılan bu kedi ırkıyla oyun oynamaya bayılacaksınız. İngiltere kökenli kedinin tüy yapısı ise birçok kedi ırkında göremeyeceğiniz düzeydedir. Haliyle Cornish Rex 1950 yılından beri kontrollü bir düzeyde safkan üremeyi sürdürmektedir.

 

Kaşlarının yanı sıra tüylerinin kıvırcık olma yolunda ilerlediğini söylemek mümkündür. Tüylerinin seyrek olmasından ötürü Almanya’da mutasyon programlarına dahil edilmiştir. Böylece tüylerinde sıkılaşma görülen farklı yeni ırkların türediğini söyleyebiliriz.

 

Cornish Rex Tüyleri ve Tüy Bakımı

Cornish Rex tüy bakımı aslında gerekli görülen bir durum değildir. Yani tüylerin sağlıklı olabilmesi için bakım ritüellerini tekrarlamaya ihtiyaç duyulmaz. Fakat Cornish Rex bakımı ile alakalı çok daha önemli detaylardan söz etmek mümkündür. Kısa tüylü bu kedi ırkının bukle olarak adlandırılabilecek kıvırcık tüyleri popülerdir.

 

Ancak uzun tüylü olmaması adına düzenli olarak bu tüylerin kısaltılması gerekir. Doğal olarak Cornish Rex kedi tüyleri bukleler daha da uzamadan kısaltılarak kedinizi rahatlatmalısınız.
Yapılan en büyük hataların başında ise fırça kullanarak tımarlamak gelir. Çoğunlukla kedilerin tüy dökme özelliği tüy niteliğinden kaynaklanır. Cornish Rex ırkının tüy yoğunluğu ise ciddi oranda azdır. Dolayısıyla her fırçalama dermatolojik bir sorun yaratarak dökülmeleri hızlandırır.

 

Cornish Rex Renk Skalası

Irkın tek bir renk üzerine yoğunlaştığını söylemek mümkün değil. Avrupa’da İngiltere ve Almanya başta olmak üzere çok sayıda ülkede kendisine rastlanabilir. Siyah, beyaz ve sarı renklerini barındıran Cornish Rex bu yönden en belirgin ırklar arasında gösterilmektedir.

 

Yeni kedi almayı düşünenler için safkan Cornish Rex renkleri arasında duman, gümüş, kızıl, mavi ve krem renklerinin sık sık gözlemlenebileceğini bilmesi gerekiyor. Üstelik tarçın rengine kaçan bir ton mutlaka gözünüzün önüne gelecektir. Gözlerine baktığınızda ise üç ana renk ortaya çıkıyor. Koyu yeşil ve açık yeşil doğrudan tüylere oranla değişim gösterir. Araştırmalar aynı zamanda sarı renginde fazlaca görünebileceğini ortaya koyuyor.

 

Cornish Rex Beslenme

Net olarak bildiğiniz kuru mama ve yaş mamalarla Cornish Rex bakımı yapan var mıdır bilinmemektedir. Fakat şu sıralar uygun özel mama türlerinin üretimi yapılmaktadır. Maddi durumunuz el verdiği sürece Cornish Rex ne yer ne içer sorusunun cevabını bir listeyle veterinerinizden isteyin.

 

Cornish Rex en sevdiği yiyecekler arasında pirzola ve kuzu eti gelmektedir. Yani iki pahalı eti kıyasıya yiyen bir kedi cinsinden söz ediyoruz. Doğal olarak kendinize uygun formlarda yaşamaya ayak uydurabilecek bir kedi tercih etmelisiniz.

 

Cornish Rex Bakımı ve Sağlık Durumu

Cornish Rex genetik hastalık açısından yukarıda da bahsettiğimiz genetik dermatolojik rahatsızlıklarla boğuşmaktadır. Maalesef sanılanın aksine tüylerin seyrek ve ince olmasının altında bu sebep yatmaktadır. Hypotrichosis olarak veterinerlerin literatüründe yer alan bu hastalık tüy dökülmelerine ve var olan derinin görünmesine neden olacaktır.

 

Cornish Rex 15 yıl ömrü olan bir kedi ırkı olmasına rağmen sağlığı el vermezse 10 yıl içinde hayatını yitirebilir. Bu da dermatolojik sorunların önemine vurgu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.