Kedi cinsleri

Cymric Kedilerinin Bakımı, Sağlığı, Karakterleri

Oyuncu kediler arasında çok sevecen bir karaktere sahip Cymric kedisi orta boy kedilerdendir. Bu durum evde bakılmasını mümkün kılan önemli bir avantaja dönüşmektedir. Kusursuz bir üçgeni andıran kafa yapısının keskin çizgilerden ziyade yayvan olduğunu görebilirsiniz. Vücut yeterliliği akrobatik ve hareketliliği kaldırabilecek düzeyde kaslıdır.

Özellikle bacakları oldukça kısa ve ince görünür. Ancak tam tersine Cymric kuvvetli bacaklarıyla gayet rahat hareket eder. Hatta zorlanacağını düşündüğünüz aktivitelerde bile bunu rahatlıkla aşacak enerjiyi kendisinde bulur. Vücudunun birçok bölümünde püsküllü tüylere sahip olması onu özel kılan ırk karakteridir.

Çocuklarla iyi anlaşabildiği gibi evcil hayvanlarınızla dost olarak geçinme performansını gösterir. Hatta birçok kedi ırkıyla oyunlarda ve aktivitelerde son derece uyumlu hareket eder. Bu bağlamda özgürlüğüne düşkün olması dışında evde sorun yaratacak hiçbir eğilimi yoktur. Eğer uzun tüylü kedi ırklarına ilgi duyuyor ve sahiplenmek istiyorsanız Cymric kedisi güzel bir seçim olabilir.

Cymric Karakter Özellikleri

Sevecen kedi ırkı olarak tanımlanan Cymric kedisi birçok kedi cinsiyle benzer özellikler taşır. Bilhassa oyunculuğuyla ve aktivitelere katılmasıyla ön plana çıktığını söylemeliyiz. Evinizde misafirlerinize ilgi gösterecek, sizin yaşam standartlarınıza bağlı kalarak mutlu bir hayat yaşayacak kedi ırklarından bir tanesidir.

Avcılık yönü çok ağır basmadığından ötürü yaramazlık seviyesi minimal düzeydedir. Düzenli yaşamayı seven dağınıklığa mahal vermeyen bir kedidir. Evinizi dağıtmak için enerji harcayacağına bunu oyunlara saklar. Sadık olduğunu her zaman görebilirsiniz. Size zarar verecek pozisyonları önceden sezerek yardımcı olmayı denemekten kaçınmaz.

Cymric Vücut Yapısı

Uzun tüylü bir kedi olduğu için orta boyutlardaki vücut yapısına göre iri gözükebilir. Birçok kedi ırkı gibi geniş bir kafaya sahip olması onu daha sevimli yapmaktadır. Kulakları kafasına kıyasla ortalama büyüklükte olduğundan sırıtmaz. Ancak Cymric kedisinin en önemli özelliği bir kuyruğa sahip olmamasıdır.

Atletik yapıda olmasını omuzlarına bağlamak mümkündür. Gelişmiş omuzları sayesinde adeta kaslı bir kedi olarak değerlendirilebilir. Buna karşılık güçlü olan bacakları atletik yapıyı tamamlar. Fakat özünde bacaklarının ince olduğunu görebilirsiniz. Bu onun aktivite katılımını ve gücünü engelleyecek bir engel teşkil etmez.

Bacaklarının ve başının tüy yoğunluğu çok daha fazladır. Öyle ki daha kıvırcık bir görünüm elde edilen bu bölgeler sevimliliğinin dikkat çeken noktası olarak düşünülebilir.

Cymric Çıkış Yeri

Irkının Manx ile benzerlik taşıdığını birçok noktadan anlayabilirsiniz. Karakteristik özelliklerinin yanı sıra vücut yapısının da bu noktada ön plana çıktığı bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla Semi Longhaired Manx ismiyle yarı uzun tüylü bir Manx kedisi olarak tanımlandığını hatırlatalım. Kökeninin Kanada’ya dayandığı araştırmalarla sabitlenmiştir.

Tabi ki Manx ile aralarındaki farkın zaten tüy odaklı olduğunu söylemek gerekiyor. Bu bağlamda uzun tüylü Manx olarak anıldığı bazı Avrupa bölgelerine rastlamak mümkündür. Kanada çıkışlı türün dünya literatüründe kabul görmüş bir cins olduğunu söylememize gerek yok. Cymric kedisi asil kedilerin çıkış noktası olarak bilinen bir coğrafyadan türemiştir.

Cymric Tüyleri ve Tüy Bakımı

Uzun tüylü bir kedi cinsi olduğu için Manx cinsi ile en büyük ayrımı yaşar. Eğer tüy bakımı yapılmayan kedi ırkları arıyorsanız bu noktada Cymric tüyleri sizin için uygun seçim olmayacaktır. Keza her zaman daha fazla sorumluluk anlamına gelen tüy uzunluğunda oldukça pozitif bir değere sahiptir.

Tüylerini düzenli olarak taramanız ve birbirine karışmasını engellemeniz gerekir. Bunu yapamayacaksanız Cymric kedisi zaman içerisinde ciddi oranda tüy dökmeye başlayacaktır. Hem sizin için hem de onun sağlığı için bu durumun önüne geçmek için özel uzun tüylü kedi tarakları vardır. Bunlar topaklanma evresine geçen ölü deriyi ve tüy döküntülerini üzerinden temizlemenin en kolay yoludur.

Cymric Renk Skalası

Eğer anne ve babasının genleri biliniyorsa bu doğrultuda Cymric renkleri için bir tahmin yürütmek kolay olur. Zira çoğu zaman Cymric kedisi beyaz olur ve yalnızca beyaz tüylerden oluşur. Fakat çiftleşmenin taraflarına bağlı olarak farklı tonajlar görülebilir.

Bakıldığı zaman en çok gri ve siyah tonlarının açık noktalarını görebileceğiniz Cymric tüy renkleri olarak az sayıda renge sahiptir. Fakat safkan oluşunu buradan anlamak mümkün hale gelir. Beyaz tüylere göre şekillenen göz renkleri mavi, yeşil, sarı veya hazel olabilir. Burada tüylerinde var olacak alacalığın ciddi bir faktör olduğunu yinelemek gerekiyor.

Cymric Beslenme

Ek besinlere ihtiyaç duyulmayan Cymric beslenmesi sizi tüy bakımı kadar yoracak bir durum yaratmayacaktır. Genel anlamda kolay bir evcil dost olarak adlandırabileceğimiz bakım formlarına sahiptir. Bu demek oluyor ki gençler içinde tüy bakımının yapıldığı takdirde bakıma uygun bir kedi cinsidir.

Sadece rutin kontrollerde veterineriniz tarafından dile getirilen beslenme programlarını es geçmemeniz önerilir. Çünkü Cymric kedilerinin genetiğinde çok sayıda hastalığa yatkınlık vardır. Bu aşamada ise beslenmenin yetersiz olması hastalıkların çıkmasında ve ilerlemesinde ana etken olacaktır.

Cymric Bakımı ve Sağlık Durumu

Cymric bakımı için yalnızca içeride bir yaşam alanı oluşturmanız yeterli olacaktır. Dışarıdaki yaşama ayak uydurabilecek bir kedi olmadığı zaten literatürde belirtilmektedir. Resmi olarak evde bakılabilecek kedi ırkları arasında gösterilir. İlk sağlık sorununun genetik olarak kuyruksuz doğması olduğunu belirtmeliyiz.

Bağışıklık ve sindirim sistemlerinde bir takım deformasyonlar meydana gelmiş olabilir. Doğal olarak Cymric sağlığı için veteriner kontrollerinde kabızlık ve tavşan yürüyüşü gibi sendromların araştırılması şarttır.

Spinal deformasyon başlı başına sinir aktivitelerini etkileyebilecek bir noktaya ulaşabilir. Doğal olarak son derece ciddi bir sorunla karşılaşmamak adına Cymric kedisi veteriner kontrolüne düzenli olarak girmesi gereken bir cinstir. Uygun yaşam koşullarına bağlı olarak ortalama ömürlerinin 20 yıl olduğu kesinlik kazanmıştır.

This Post Has 3 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

  2. Sema yeke Reply

    Benim kedime benziyor bu cins , evet cok sevecen , oyuncu ve ben çok seviyorum

  3. özge elitas Reply

    Hem oyuncu hem tatlı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.