Kedi cinsleri

Devon Rex Renkleri, Ülkesi, Bakımı, Sağlığı

Devon Rex kedisi bilhassa evcil hayvanlarla uyumlu yaşayabilen sevecen ırklardandır. Zeki bir cins olduğundan dolayı evde kendi yaşam alanını paylaşma konusunda cömerttir. Fakat bazı özel durumları mantık dahilinde irdeleyebilme yeteneğine sahiptir. Yaramazlık yapma eğilimi avcılık içgüdüsü kabardığında ortaya çıkabilir.

Zira yalnızca içeride değil aynı zamanda dışarıda yaşayabilen bir ırk olduğu için avcı pozisyonlarına sık sık girecektir. Evinizde haşereler ya da farelere karşı büyük bir savaş vermeye hazır olan Devon Rex cinsi kediler diğer evcil hayvanlarla birlikte hareket edebilecek uyuma sahiptir.

Çocuğunuz varsa bu aşamada endişe etmenize gerek yok. Bilhassa büyüme evresindeki çocuklarla fazlasıyla uyumludurlar. Oyun ve parkur eğitimlerinde beraber olmalarını sağlayarak çok daha dikkat çeken sonuçlar alabilirsiniz. Eğlenceli geçecek eğitimlerin yanı sıra ucunda ödül maması olan eğitim süreçlerinin çok daha kısa sürede tamamlanacağını söyleyebiliriz.

Devon Rex Karakter Özellikleri

Enerjik yapısıyla her an oyun oynamaya müsait olup aktivitelere katılımı yüksektir. Basit bir biçimde kartondan yapacağınız parkurlarda ödüle ulaşmaya çalışırken size komik bir seyir keyfi sunabilir. Bağımsızlığına çok düşkün olmamasından ötürü evde belirli kurallara uyma noktasında sorun çıkarmayacaktır. Tuvalet eğitimi ve diğer eğitimleri yavruyken vermek çok daha mantıklı olacaktır.

Ancak zekasıyla büyüleyebilecek kedi cinsleri arasında sayıldığından Devon Rex kedisini yetişkinlik döneminde eğitmekte mümkündür. Evde yalnız başına kaldığında ortalığı dağıtmak gibi huylardan arınır. Hatta siz gelene kadar pek hareket dahi etmeyebilir. Özel bir tırmalama tahtası ya da parkurla bu durumu değiştirmek, enerjisini atabilecek bir ortam yaratmak ise sizin elinizdedir.

Devon Rex Vücut Yapısı

Boyut olarak çok büyük olmamakla birlikte orta seviye vücuda sahip olan kediler arasındadır. Üçgeni andıran kafasında takoz görünüme sahiptir. 4 kg ağırlığa kadar çıkabilen Devon Rex cinsi kediler 6 ay içerisinde yavru dönemden çıkarlar. Sonrasında ise bir erişkin kedi formuna ulaşmalarına karşın bu dönem 2,5 kg ile 3,5 kg arasında değişkenlik gösterir.

Yani birçok kediye göre daha ufak ve minyon bir vücut yapısı olduğunu söylemek mümkündür. Yuvarlak bir göz yapısına sahip olmamasına rağmen oval ile badem arasında bir şekle sahip göz yapısı sizi etkileyecek bakışlara sahiptir. Bu durum tüylerini ön plana çıkaran keskin bakışlara odaklanmanıza olanak tanır. Kulakları sivrilerek giden, kafasına göre orantısal olarak büyük olan bir yapıdadır.

Hem kulakları hem de vücudunda kafa ve boyun gibi bazı bölgeleri vücudundan daha fazla tüylüdür. Bu durum ise tüy bakımını önemli bir noktaya taşır.

Devon Rex Çıkış Yeri

Devon Rex kökeni araştırıldığında İngiltere’ye dayandığı görülmektedir. Avrupa’nın birçok ülkesinde ise Butterfly Rex ismiyle anıldığını görebilirsiniz. Aslında Rex genel anlamda çok görülebilecek bir kedi ırkıdır. Soy ağacı ise 1960 yılına kadar iner. Ancak Rex ırkının kolları arasında bulunan Devon Rex kedisi yalnızca 1993 yılından beri hayatımızda resmi olarak vardır.

Yapılan araştırmalar ve birleştirmeler sonucunda klasik türden ayrılan bazı özelliklerin saptanması bu aşamada üremeyi hızlandırmıştır. Genel itibariyle daha sert fırça tüylere sahip olan ırkı ayıran farklı fizyolojik özelliklere de değinmek gerekiyor. Kafa yapısı, kulaklarının dikey açısı ve gözleri bilinen türden farklı olduğu için resmiyet kazanan bir kedi ırkı olmuştur.

Devon Rex Tüyleri ve Tüy Bakımı

Rex tüyleri çok yumuşak ipeksi bir görünüme sahip iken tüy bakımını zorunlu hale getirebilir. Devon Rex tüy bakımı gerektirebilecek bir kedi türü olmamakla beraber tüyleri ana ırka oranla daha serttir. Fakat genel itibariyle kedilerle kıyaslandığında yumuşak bir dokuya sahip olduğunu görmek mümkündür.

Dalgalı ve bukleli olabilen kısa tüyleriyle evinizde bakabileceğiniz kedi cinsleri arasında sayabilirsiniz. Fakat kısa tüylü kedilerde tüy bakımı her zaman için sorun olmamakla beraber ana ırktan ötürü taranma ihtiyacı doğabilir. Genellikle her Devon Rex tüylerini taratmak ya da fırçalatmak istemeyebilir. Bazıları ise bundan büyük keyif aldığını size her halükarda gösterecektir.

Dışarıda yaşama müsait olduğu ırkın özellikleri arasında olmasına karşılık bu duruma dayanabilirliğini sorgulamak gerekir. Çünkü tüylerinin kısa oluşundan ötürü genellikle üşüme sendromları sık görülmektedir. Hatta soğuğa hassasiyet açısından ciddi bir problemle karşılaşmamak adına Devon Rex kedisi sıcak bir ortamda bakılmalıdır.

Devon Rex Renk Skalası

Genel hatlarıyla kısa tüylerinin sabit renklerde olacağı tahmin edilir. Ancak tam tersine Devon Rex renkleri arasında farklı özelliklere rastlanabilir. Krem, çikolata, siyah, beyaz ve mavi en çok görülen renklerdir. Tarçın ise genel geçer kaidelere göre Devon Rex kedisine en çok yakışan renktir.

Kırmızı ve kızıl tonlarına da sahip olabilecek bu ırkta renk seçeneği tamamıyla birleşen anne ve babaya bağlıdır. Farklı tonlar varsa yine dalgalı ve bukleli tüylerine farklı tonajlar denk gelebilir. Tüylerinin belirlediği bir diğer unsur ise gözleridir. Keskin bakışları olan gözleri çoğunlukla sarı ve altın rengi tonlarındadır. Fakat mavi gözlü Devon Rex kedisi görmeniz tüy rengiyle orantılı olarak mümkündür.

Devon Rex Beslenme

Avcı yönüyle dikkat çekmekte olan Devon Rex ırkı kedilerin beslenmesi için özel besin seçenekleri mevcuttur. Kendi seçimlerine özen gösterecekseniz beslenme öğünlerini balık ve biftekle organize etmeniz gerekir. Diğer kedilerle ayrılan en önemli özelliği bu olurken kuru mama gibi hazır kedi besinlerine hayır demez.

Bilhassa aç kalmaya karşı olan, düzenli yemek yiyerek mutlu hisseden bir cinstir. Dolayısıyla öğünlerini iki değil üçe bölerek farklı saatlerde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu onun sindirimi içinde ciddi anlamda başarılı olacaktır. Evde bulunacak evcil akvaryum hayvanlarına karşı avcılık içgüdüleriyle saldırabileceğini, eğer bulabilirse yiyebileceğini unutmamalısınız.

Devon Rex Bakımı ve Sağlık Durumu

Devon Rex hastalıkları arasında sabit görülen iki kalıtımsal rahatsızlık var. Bunlardan birisi Patellar Luxation iken diğeri ise birçok kedide görülen bir sendromdur. Kalıtımsal olarak tüysüzlük olarak nitelendirilen bu rahatsızlığın veterinerler tarafından Hypotrichosis olarak adlandırıldığını söylemeliyiz.

Düzenli kontrol ve uygun tedavi metotlarıyla önüne geçebilecek rahatsızlıklar olduğunu bilmelisiniz. Soğuktan korunduğu ve hastalığa yakalanmadığı sürece 10 ile 15 yıl arası bir yaşam süreleri vardır. Ek olarak ise içeride bakılan Devon Rex kedileri çok daha sağlıklı bir yaşam sürerler.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

  2. özge elitas Reply

    Çok çok değişik bir tür… Çok güzel bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.