Kediler

Dişi Kedi Kısırlaştırma Nedenleri Nelerdir

Dişi Kedi Kısırlaştırması

Kedilerin kısırlaştırılma süreçleri birçok kedi sahibini düşündürmektedir. Genellikle bu tip durumlarda kedilerin ruhsal anlamda zor bir süreç geçirmeleri, fiziksel olarak ise kilo alımı gibi farklı sorunlar yaşayacağı düşünülür. Aslında tüm bunlar geçici bir süreçtir ve dikkat edildiği takdirde minimal hasarlarla kurtulmanız mümkündür.

Dişi kedilerin kısırlaştırılması erkeklere kıyasla iki ana unsura dayanır. Erkeklerde kısırlaştırma işleminde öncelik asabi ve saldırgan tavırların azaltılmasına yöneliktir. Aynı şekilde dişi kedilerde de kızgınlık dönemleri çok sinirli geçebilir. Hatta birçok dişi kedinin bu süreçte yemek yemediği, su içmediği, oyun oynamadığı gözlemlenebilir. Sahipleri içinse bu kızgınlık dönemleri kedilere kıyasla çok daha sancılı geçmektedir.

En basitinden tuvalet eğitimli kedilerin bile sürekli olarak çiftleşmek için eş arayışları başlar. Bu durumda salonunuza, çalışma masanıza, buzdolabınıza, bahçenizdeki sandalye gibi eşyalara dahi idrarını bırakmaya başlayacaktır. Püskürterek idrar bırakma yaşı kedilerde 5.aydan itibaren başlar. Bu doğrudan çiftleşmenin içgüdüsel olarak kedinizde başlayan bir istek haline dönüştüğünü sembolize eder.

Artık dişi kedilerin kısırlaştırılma operasyonları büyük bir hızla yapılabilmektedir. Hatta birçok kedi operasyonundan çok daha kolay ve son derece basit uygulanır. Narkoz kullanımıyla ise hiçbir acı hissetmez. Sonrası içinse sizin biraz daha fazla ilgi göstermeniz gereken bir süreç başlayarak dişi kedinizi yalnız bırakmamanız önerilir. Asabiliği veya saldırganlığı azalacağından dolayı daha ılımlı bir karaktere bürünecektir. Sadece hareketsizliği ve sürekli olarak yatıyor olması canınızı ilk iki hafta biraz sıkabilir.

Dişi Kediler Neden Kısırlaştırılmalıdır?

Tabi ki saldırgan ya da agresif bir kediye sahip olmak ister erkek ister dişi sahibi olun sorun yaratacaktır. Bu durumun size yansıması yalnızca size saldırması ya da birkaç pati darbesiyle size zarar vermesiyle alakalı değildir. Aynı zamanda diğer kedilerle ya da diğer evcil hayvanlarla dövüşmesinin önünü açar. İster istemez yaralar ve yara alır. Bu yaralanmalar esnasında ise çok sayıda bakteri kapabilir.

Mikropların vücudunda yer edinerek sorunların başlamasına yol açacak olması ise hastalıklarla boğuşacağınız yoğun bir süreci beraberinde getirir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda dişi kedilerin kısırlaştırılması kızgınlık dönemleri olarak adlandırılan iki haftalık süreçlerin daha sakin geçeceğinin teminatını almaktır.

Tabi ki bu en basit şekliyle dişi kediler neden kısırlaştırılır sorusunun cevabıydı. Olayın birde yavru boyutuna bakmakta fayda var. Her kedi kızgınlık döneminde imkân bulduğu sürece çiftleşeceğinden mutlak suretle hamile kalacaktır. Bu hamilelik periyodundan sonra ise net olarak başınızda birçok yavruyla sorumluluğunuzun arttığını göreceksiniz. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda kedilerde annelik hissiyatının tamamıyla içgüdüsel olduklarını belirlemişler. Yani bir dişi kediyi kısırlaştırmak ona çokta büyük bir zarar vermek anlamına gelmiyor.

Kontrolsüz üremesinin ona çok daha büyük sorunlar yaratabileceğinden emin olabilirsiniz. Zira yavrularını her kızgınlık döneminin ardından doğurarak rahim kanseri ya da yumurtalık kanseri riskini arttıracak. Üstelik emzirme sıklığına bağlı olarak salgılanan hormonların artması meme kanseri riskini iki katına çıkaracaktır. Böylece kısırlaştırılan dişi kedilerin kısırlaştırılmayanlara göre çok daha sağlıklı olduklarını söylemek mümkün.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Eğer bir dişi kediniz varsa ve kısırlaştırmayı düşünüyorsanız bu noktada muhtemelen operasyonun nasıl yapılacağını merak ediyorsunuzdur. Yapılan operasyon tamamıyla klinik ortamda önlemler alınarak uygulanmaktadır. Genellikle uygulanan anestezi neticesinde kedinizi hiç bir şekilde farkında olmadan operasyon sonuçlanır. Hiçbir acı hissetmediği gibi gerek iç organlarına gerekse fizyolojik olarak herhangi bir zararı olmayan bu operasyon kısa sürede tamamlanır.

Dişi kedilerin kısırlaştırma operasyonu için uygulanan teknik çoğunlukla rahim ve yumurtalıkların alınması şeklinde yapılmaktadır. Açılan kesik ve kesikten yapılan müdahaleyle birlikte dişinin tüm üreme sistemi alınır. Rahim alındığında rahim kanseri riski, yumurtalıklar alındığında ise yumurtalık kanseri riski neredeyse %70 oranında düşer.

Aynı şekilde rahim tüpleri döllenmeyi sağlayan unsurlardır ve üreme organının en önemli bölümleri arasında görülür. Bunlarda alındıktan sonra kısırlaştırma operasyonu tamamlanmıştır. Sonrasında açılan kesik kısmın kapanması ve kedinizin narkozun etkisinden uyanması beklenir. Tabi ki kısırlaştırma operasyonunun ardından her şey aynı olmayacaktır. Aksine ilk 10 gün olarak belirlenen, çoğu kedi için iki haftayı geçen bir periyotta farklı bir kediyle yaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Bu sürecin hassas ve bir o kadar önemli olduğundan şüpheniz olmasın.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Yaşananlar

Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi yapmak neredeyse her kedi sahibinin düşündüğü bir uygulamadır. Çoğunluğun ise bunu düşünmekle kalmayıp uyguladığını söyleyebiliriz. Dişi kedilerin kısırlaştırılması sonucunda yaşadıkları buhranlı dönem en basitinden halsizlik ve hareketsizlik olarak görünür. Fakat bu süreç erkeklere kıyasla daha çabuk atlatılır.

Mutlaka kesiğe ulaşmasını önlemek amacıyla kedi boyunluğu kullanılması önerilir. Hatta veteriner klinikler yaptıkları operasyonun hemen ardından bu boyunluğu takarlar. Kedi kumu önerisini bizzat veterineriniz olası bakteri riskini sıfıra indirebilmek amacıyla size iletir. Aynı şekilde yapacağınız kum temizliğinin ne kadar sık olacağını size belirtmekten kaçınmaz. Artık onun için çok daha sağlıklı bir yaşam koşulu sunmak zorundasınız.

En azından 14 günlük süreçte kumunu gün içinde defalarca değiştirerek ve her istediğini yakınına getirerek ona hizmet etmeniz en doğrusu olacaktır. Genel anlamda çözüm olarak yattığı yere kumunu ve mamasıyla suyunu taşımanız önerilir. Bu durum minimal hareketlerle tüm ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Zira ameliyat sonrası zıplama, koşma ya da buna benzer faaliyetleri bir süre yapmaması yaraların iyileşme hızını doğrudan etkilemektedir.

Yarasının enfeksiyon kapmaması için göstereceğiniz çaba düzenli kontrolden geçer. Eğer veterineriniz losyon ya da jel benzeri yara bakım ürünleri verdiyse düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyiniz. Kedinizin hareket etmek istemediği bu süreçte diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla muhatap olmasını engelleyin. Onu teşvik etmek için herhangi bir oyuncağı ileri sürmeyin. İlginizi, sevginizi ve şefkatinizi asla esirgemeden ona ne kadar değerli olduğunu hissettirin.

This Post Has 5 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

 2. Esen Tezcan Reply

  6 ayını doldurmuş dişi yada erkek tüm kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması şart. Kısırlaştırmak sadece üreyip çoğalmalarını engellemek için değil sağlıkları için de gerekli. Kısırlaştırmak Rahim ,meme kanseri olmalarını önler..

 3. banu peköz Reply

  kısırlaştırmak konusunda hala şüphelerim var. yazınız beni ikna etti.sadece duygusal açıdan ACABA? diyorum.teşekkürler…

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  özellikle sokaktaki kediler için kontrolsüz üremeyi engellemek ve sağlıkları için kısırlaştırma şart

 5. Ceren Reply

  Merhaba, yazılarınızı okudum emeğinize sağlık. İki buçuk aylık bir Norveç kedim var, kısırlaştırma işlemini ne zaman yaptırmalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.