Köpekler

Doğru Köpek Oyuncağı Seçimi ve Özellikleri

Köpeğinize oyuncak alacaksınız ve hangisini alacağınıza karar veremiyorsunuz. Bu sorun sizin değil tüm köpek sahiplerinin ortak problemidir. Yapılacak şey ise oldukça basit. Genel yeterliliğe bağlı olarak köpeğinize uygun olan oyuncakları seçmeniz gerekir. Doğru köpek oyuncağının seçimi için başvurulacak yöntem ise güvenilir, köpeğinizin ilgisini çeken ve sürekli tercih edebileceği bir oyuncak olmasından geçer.

Köpek oyuncakları seçilirken belirli kıstaslar her zaman için göz önüne alınmalıdır. Eğer dikkat edilmezse köpeğinizin hayatına mal olabilecek hatalara sebep olabilirsiniz. Yalnızca bir oyuncağın köpeğinize ne kadar zarar verebileceği konusunda bir fikriniz yoksa veterinerinizden gerekli örnekler için fikir talep edebilirsiniz. Aşağıda belirteceğimiz hususlar bir köpeğin oyuncak seçimi için gereken en önemli hususlardır.

  • Güvenlik

Köpeğinizin oyuncağıyla oynamadan evvel güvenliğini sağlamak bizim birinci sorumluluğumuzdur. Bu sebeple doğru köpek oyuncağına erişmek için ilk yapmamız gereken şey onun güvenli bir oyun oynamasını sağlamak olacaktır. Yani temelinde oyuncağın malzemesini baz alarak başlayabiliriz.

Örneği çok sayıda köpeğin plastik ya da mika gibi mama kaplarından bile alerji kaptığını biliyoruz. Bu nedenle ürünün hangi materyalden yapıldığı önemlidir.

  • Oyuncağın Boyutları

Oyuncaklar köpekler için özel olarak üretilip yaşlarına ve ırk boyutlarına göre satılabiliyor. Birçok kez eski eşyalarını köpeğinin oyuncağı haline getiren insanların kötü sonuçlarla karşılaştığını gördük. Haliyle köpek oyuncağının standardı nasıl olur diye merak ediyorsanız ölçüt şu olmalıdır. Köpeğinizin ağzıyla ısırarak taşıyabileceği, fakat ağzının içerisine giremeyecek kadar büyük olan oyuncaklar tercih etmelisiniz.

Peluş gibi parçalanabilir, ısırılarak boyutları ufaltılabilir oyuncaklar yutma tehlikesini beraberinde getirecektir. Aynı şekilde parçalanan, dökülen ve sökülen oyuncaklar kesinlikle temin etmeyin. Tek parça olması burada en önemli hususlardandır.

  • Kimyasal

Oyuncaklarda sırf köpeğinizin dikkatini çeksin diye kimyasal boyalar ya da malzemeler kullanılmış olabilir. Bunu sürekli olarak ağzına sokabileceğini, dişleyerek boyasını aşındırabileceğini düşünün. Bu standartlara uygun bir oyuncak bulmanız her zaman için sizin ve köpeğinizin yararına olacaktır.

  • Oyunlara Uygun Oyuncak

Köpeğinizin oyuncakla kendi başına oynaması mümkündür. Fakat her köpeğin bayıldığı bazı oyun türleri vardır. Örneğin attığınız bir nesneyi getirmesi gibi. Oyuncağın buna uygun standartları taşıyor olması birlikte güzel vakit geçirmeniz için ideal ortamı sağlayacaktır.

  • Parkur Oyuncakları

Parkur oyuncaklarının zor ve kolay olarak iki ana gruba ayrıldığını, bazı büyük parkurlarla fiziksel bazılarıyla ise zihinsel eğitimin yapılabildiğini belirtelim. Kas gelişiminden kemik endeksine kadar çok sayıda yararlı unsur bu tip oyuncaklarla ideal seviyeye taşınabilir.

Köpek Oyuncaklarında Olması Gereken Özellikler

Aslında bunlar net olarak köpeklerin mutlak suretle istediği özellikler değildir. Fakat olması durumunda onlar için daha eğlenceli bir ortam olacağından şüpheniz olmasın. Oyuncakların ses çıkarıyor olması ve bunu ısırdıkça yapması oldukça işlevsel sonuçlar doğurur. Benzer şekilde birçok köpeğin hareket kabiliyeti olan oyuncaklara karşı ilgisi vardır. Ancak buna alışana kadar ciddi bir korku seansı geçirebilir. Sonrasında ise daha fazla eğleneceği kesindir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.