Kedi cinsleri

Egyptian Maular Beslenmesi ve Tüy Bakımı

Egyptian Mau ırkı kediler kısa tüylüler arasında yer alıp desenli bir kürke sahiptir. Mısır kökenli bu kedi bazı yetiştiricilere göre Mısır kedisi ya da Mısır mausu olarak anılabilir. Farklı medeniyetlerde farklı tanımlara sahip olan bu kedinin ayırt edici özellikleri arasında kedinin benekleri gelir. Leopar derisine benzeyen kürkü sebebiyle ilgi odağı olan bir görünüme sahip olmuştur.

 

Renk olarak sabit gibi görünen üç rengi büyük olasılıkla taşır. Gelişim süreci ise 18 aydan itibaren yetişkinlik dönemine geçişle tamamlanır. Bu süreç zarfında göz renginde bariz bir değişim görmeniz mümkündür. Son derece büyük gözleri daha ufak orantıya sahip olan kafasında sevimli bir detay oluşturur. Kulakları ise dışa uzanan sivri bir yapıdadır. Yanakları kemikli olmasından ötürü güzel bir görünüme kavuşmuştur.

 

Orta boy kediler arasında olmasına karşılık çokta ağır değildir. Yetişkinlik döneminde 5kg civarına ulaşabilen minik dostlarımız 2,5 kilo ortalamasında yaşamlarını sürdürebilirler. Boynunda beneklerin çok daha sık olmasına karşın aşağıya indikçe benekler büyür ve sayıca azalır.

 

Egyptian Maular Karakter Özellikleri

Eğer oyun oynayacak bir kedi arıyorsanız Egyptian Maular size bu fırsatı sunacaktır. Çoğu kedi ırkına göre sosyallikleriyle göz kamaştıran bir grafik çizerler. Oyunlara, parkurlara ve aktivitelere sizden daha hevesli olmaları her halükarda onunla oyalanmanıza olanak tanır. Hatta bazı noktalarda Egyptian Mau kedisi kendi oyun ortamını kendisi yaratabilir.

 

Öğrenmeyi seven ve eğitime müsait olan bir ırktır. Bunu ise en iyi anlayacağınız nokta Egyptian Maular bakımı esnasında kendi yarattığı parkurlar olacaktır. Eğer bahçeli bir eviniz varsa mutlak suretle bunu değerlendirecektir. Çimenlere bayıldığı için kedi çimi mutlaka barındırmanız gereken bir besin kaynağı olmalıdır. Ancak dışarıya olan merak duygusunu hiçbir zaman dizginleyemediğinden başınız belaya girebilir.

 

Çünkü en ufak bir fırsatı değerlendirip dışarıya kaçmaya meyillidir. Bunu önlemek için ne kadar engel koysanız da bir yolunu bularak aşmayı başaracaktır. Apartman yaşamına adapte olması sorun olmamasına karşın teras ya da balkonda yalnız bırakılması uygun değildir. Hem çocuklarla hem diğer evcil dostlarıyla yakın bir ilişki kurmayı başarır.

 

Egyptian Maular Vücut Yapısı

Uzun ve dik olan sivri kulakları başında en dikkat çeken noktalardandır. Aynı zamanda kafasıyla orantılı biçimde bademi andıran gözleri dikkat çekmeyi başarır. Takoz görünümünden uzak kendisine has bir kafa yapısına sahiptir. Ovale yakın bu yapı ise vücut ölçüleriyle birebir bütünleşmiştir.

 

Kuyruğunun yine vücut desenlerini taşıdığını ve uca doğru inceldiğini görebilirsiniz. Ayıca Egyptian Maular kuyruğu orta uzunlukta olup yavru dönemlerde ise vücuduna kıyasla daha uzundur. Yavruyken farklı bir izlenime sahip olan bu cinsin yetişkinlik döneminde bariz değişkenlerle karşımıza çıktığını söylememiz mümkündür.

 

Egyptian Maular Çıkış Yeri

Mısır kökenli Egyptian Mau cinsi kediler Egyptian Cat olarak dünya literatüründe anılmaktadır. Aslında Mısır’dan türediğine yönelik araştırmalar halen daha sürmektedir. Resmi olarak bu ismi almasına karşın bazı yetiştiriciler ve uzmanlar bu kedi ırkının Avrupa çıkışlı olduğunu, eski dönemde bir şekilde Mısır’a götürülen yavruların kontrolsüz üremesiyle günümüz pozisyonunu aldığı savunulmaktadır.

 

Yine benzer bir tez Kuzey Amerika kökenli olduğu yönündedir. Fakat etimolojik olarak net bir bilgiye ulaşmak günümüzde mümkün olmuyor. Yani Egyptian Maular kedisinin soyağacına bakıldığında üç farklı coğrafyadan izlere rastlanıyor. Fakat neresinin baskın olduğu bilinemiyor.

 

Egyptian Maular Tüyleri ve Tüy Bakımı

Hem parlak hem de ipeksi bir hissiyat yaratan kısa tüyleriyle Egyptian Mau kedisi evinizin neşesi olabilir. Çoğunlukla esnek tüyleri olduğundan ötürü herhangi bir dökülme problemine sebebiyet vermez. Fakat tüylerini yalamaktan asla vazgeçmeyen Egyptian Maular kedilerinin tüy yumağı sorunu yaşama ihtimali bir hayli yüksektir.

 

Kısa tüylü kediler arasında olması burada bir avantaja dönüşürken tüy bakımı için belirli aralıklarla taranmak hoşuna gidecektir. Aynı zamanda kucak kedisi olarak tanımlanabilecek olan bu ırkın kendi tüyleriyle oynanmasından müthiş keyif aldığı bilinir. Yani kucağınıza oturtarak sabahtan akşama kadar tüyleriyle oynayıp masaj yapsanız asla kıpırdamadan bu pozisyonu koruyabilir.

 

Egyptian Maular Renk Skalası

Bilinen ve kabul gören Egyptian Maular renkleri arasında sık gözlemlenen Duman ve Gümüş renkleri ağır basıyor. Türkiye’de karşınıza çıkabilecek diğer renk çeşitleri olduğu gibi dünya üzerinde Bronz renge sahip olduğu görülmüştür. Çok nadir olmasına rağmen Siyah Egyptian Maular kedisi olduğu bilinir.

 

Ancak safkan olarak siyah Mısır kedisi bulmak gerçekten zordur. Dışarıda yaşam onlar için bir ödüle benzerken yaşam standartlarına her zaman ayak uyduramadığından söz etmek istiyoruz. Bu sebeple dikkat edilesi bir ev yaşamının onların ömürleri için çok daha sağlıklı olacağını söylemek mümkün.

 

Egyptian Maular Beslenme

Aslında klasik bir kedi beslenmesi Egyptian Maular kedisinin doyması için yeterli olacağını söyleyebiliriz. Fakat favorilerinin konserve olarak satılan yaş mamalar olduğu bilinir. Yani kuru mamadan ziyade farklı lezzetler barındıran, içerisinde çok daha geniş bir tat yelpazesi olan konserve kedi mamalarını tercih ederler.

 

Tabi ki tercihi sizin verdiğinizle örtüşmediğinde mecburen yemekten başka çaresi kalmaz. Yine bu tip durumlarda Egyptian Maular beslenme koşullarına bağlı olarak bazı yaramazlıklara başvurabilir. İnsanların yemeğini tırtıklamak konusunda bir usta olan Egyptian Mau kedisi boşta bulduğu tencere ya da tabaklardan besinleri alıp yiyebilme huyuyla tanınır.

 

Egyptian Maular Bakımı ve Sağlık Durumu

Egyptian Maular genetik hastalıklardan uzak sağlıklı bir kedi ırkıdır. Hiçbir kalıtsal rahatsızlığa yatkınlığı söz konusu değildir. Yinede dikkatli olunması gereken parazitler ve olası enfeksiyonlara karşı önlemlerin alınması gerekir. En basitinden ev ortamından uzaklaşmaması bunu sağlayabilecek bir faktördür. Birçok kedi ırkına kıyasla daha az yaşayabilirler. Maksimum 14 yıl yaşayan bu ırkın sağlıklı bir yaşam geçirmesi ömrü için en önemli etkendir.

This Post Has 4 Comments

 1. özge Elitaş Reply

  Mısır in güzel kedisi

 2. zeynep Reply

  türkiyede bulsam sahiplenmek isterdim.

 3. zeynep Reply

  bayılıyorum bu cinse

 4. Fatih Reply

  Bende var yavruları olunca satmayı düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.