Köpekler

Evde Yavru Köpek Eğitimi ve Davranışları

Her evin bazı değişmez kuralları ve bu kuralların uygulanmasını sağlayan hiyerarşik bir düzeni vardır. Bu düzende ise bariz liderler olduğunu söylemek gerekiyor. Örneğin baba figürü Türk aile motifinde ekip lideri olarak evin tüm düzeninden sorumludur. Olaylar ve diğer tüm gelişen detaylar tamamıyla baba etrafında ona odaklı gelişir. Diğer aile fertleri ona bağımlıdır.

 

Peki bu süreçte yavru köpeğiniz liderlik açısından kendisini üstün görebilir mi? Sizin davranışlarınızla doğru orantılı olarak böyle bir yanılgıya kapılabilir. Fakat bunu önlemek yine sizin elinizdedir. Doğal olarak yavru köpeklere karşı sahiplerinin liderlik içgüdüsü belirli standartlara göre şekillenebilir. Aranızda kuracağınız kuvvetli bağın bu durumu suiistimal etmesine izin verdiğiniz sürece köpeğiniz hiyerarşik düzeni bozacaktır. Bir süre sonra kendinizi onun isteklerini yerine getirirken bulabilirsiniz.

 

Eğer köpeğinizin ailenize ve evinize belirli kurallara uyarak yaşaması üzerine eğitim vermek istiyorsanız aşağıda yer alan kurallara göz atmalısınız.

 

Evin Yemek Kuralları

Yemek yemek her hanenin gün içinde minimum iki kez yaptığı bir toplanma olarak görülmelidir. Köpeğiniz ise evin bir ferdi olarak yine bu duruma dahil edilebilir. Ancak evinizde var olan sistemin içerisinde lider olarak gördüğü sizinle aynı standartlara sahip olmasına gerek yoktur.

 

Yani siz yemek yerken onun yemek yiyor olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu durum merhamet ya da vicdan ile ölçümlenemez ve yavru köpek eğitiminde zararlı olan etkenler arasında yer alır. Zaten köpeklere kesinlikle ev yemeği ya da yemek artığı verilmemesi konusunda birçok uyarı mevcuttur. Hele de yemek sofrasından bunun verilmesi her zaman aynı taleple karşılaşacağınızın garantisidir. Taviz tavizi doğurur sözü burada yavru köpeğin yemek kuralları için uygun olabilir. Siz yemek yemeden önce ya da sonra onu kendi yerinde kendi mama kabından ve kendi mamasıyla beslemelisiniz.

 

Evin Yatma Kuralları

Sürekli olarak sahiplerinin yataklarında uyumak isteyen köpeklerle karşılaştığımız doğru. Bu durumun sebebi yalnızca sizinle birlikte uyumak isteği mi? Tabi ki bu sorunun cevabı olumlu değil. Çünkü köpekler lider olarak gördükleri sizi bazı noktalarda örnek alırlar. Eğer kendi yaptıklarınızı onun yapmasına izin verirseniz burada liderlik anlayışı kayar ve düzen bozulur.

 

Bir anda kendi yatağından ziyade sizin yatağınızda da yatabileceği anlamı köpeğinize empoze edilir. Sonrasında ise ister istemez bunun sayısız tekrarıyla karşılaşırsınız. Bir anda yatma saati geldiğinde yorganınızın altında köpeğinize rastlarsınız. Onu odanızdan çıkarmak bir hayli güç olur. Tıpkı yemek düzeninde olduğu gibi odanıza ya da yatağınıza girmemesi için ona bu bağlamda seviyeli yaklaşmanız gerekir.

 

Evde İlginin Odak Noktası Yavru Köpeğiniz Mi?

Yavru köpeğinizin aktivite ve oyunlarla herkesin ilgisini çekebilir. Ancak bu özel hayatınızı suiistimal edebileceği anlamına gelmiyor. Benzer şekillerde misafirleriniz geldiğinde size rahatsızlık vermek, yalnız kalmak istediğinizde yanınızda bitmesi gibi durumlarda tamamıyla köpeklerin davranış eğitimi ile alakalıdır.

 

Ona her an ilgi göstermeye hazır olduğunuzu hissettirdiğiniz an bu durumun yaşanması muhtemel olacaktır. Engellemek içinse yapacağınız ve uygulamanız gereken yöntem bir hayli basit. Gün içinde minimum 20 dakikadan başlayan ve 90 dakikaya kadar uzayan bir periyot belirleyin. Bu periyot içerisinde köpeğinizle hiç bir şekilde temasta bulunmayın.

 

Onun ilgi çekmek için yaptığı hiçbir şeye tepki vermeyin. Yapmasından rahatsız olduğunuz şeyleri yapsa dahi tepkisizliğinizi koruyun. Haliyle bu noktada rahatsız edilmemeniz gereken dönemleri anlamaya başlayacaktır. Süreç tamamlandığında ise onunla tekrardan ilgilenin. Böylelikle belirli bir süre sizin kendi kendinize vakit geçirseniz dahi sonrasında onunla tekrardan oynayabileceğiniz fikrini yeşertmiş olursunuz.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    faydalı bi yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.