Köpekler

Köpeklerde Ergenlik Dönemi Saldırganlığı

Ergenlik denildiğinde insanların en güç zamanları akla gelir. Gerçekten her genç erişkinlik dönemi boyunca ailesine ve çevresine zulüm çektirdiği bir süreç yaşar. Haliyle bu süreci az çok tahmin edebiliyoruz. Peki ya köpeklerin ergenlik dönemi? Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi miyiz?

 

Öyle olduğu yönünde hemfikir olmayan çok sayıda uzman var. Bu aşamada ergen yavru köpeklerin nelere sebep olabileceğiyle ilgili çok fazla detay görüyoruz. Ancak köpek sahiplerinin bu noktada neler yapabileceğini pek bilmedikleri aşikâr.

 

Ergenlik dönemine giren köpeklerde cinsellik dürtüsünün yol açtığı çok sayıda davranış bozuklukları görülür. Size itaat etmekten vazgeçen minik dostunuz asiliğini ortaya çıkarmaya başlayacaktır.

 

Yavru Köpeğinizin Ergenliğiyle Mücadele Etmek

Öncelikle sabırlı olmak ve insanlarda olduğu gibi bu sürecin geçici olduğunun farkına varmak gerekir. Yavru köpeklerde ergenlik dönemi 6 aylık olduğunda başlayan 3 haftalık kızgnlıkla aynı döneme denk geliyor. Cinsel dürtülerin artması, vücudunu tanımaya başlaması ve diğer insanlarla etkileşimlerini göz önüne alarak bazı davranışlarını değiştirmeye başlaması gözlemlenen sonuçlardır.

 

Fakat burada sabırlı ve sakin olursanız onu doğru bir biçimde yönlendirebilirsiniz. Eğer doğru yönlendirmeyi ödül sistemiyle yaparsanız bu aşamada kârlı olan siz olacaksınız. Ona yaptığı kötü davranışların yanlış olduğunu gösterip kızmadan, sakin bir biçimde doğruyu göstermeniz kesinlikle yararlı sonuçlar doğuracaktır. Ek olarak ergen yavru köpeklerin davranışları için veterinerinizden destek alabilirsiniz. Bu aşamada size farklı kaynaklar önererek bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir.

 

Ergenlik Döneminde Diş Problemleri

Köpekler ergenlikle birlikte yavruyken kullandıkları dişleri döküp yerine erişkin dişlerinin çıkmasıyla şok yaşayabilirler. Bildiğiniz üzere yeni büyüyen bir çocukta da buna benzer vücut anomalileri farklı karşılanır. Doğal olarak diş etlerinde kaşıntı ve davranış bozukluğunun etkisiyle ısırma huyu tekrardan başlar.

 

Bunu ödül sistemiyle ve Clicker eğitimiyle aşmaya çalışmak en doğrusu olacaktır. Aksi takdirde ona kızmanız ya da şiddet uygulamanız hiçbir şekilde çözüm sağlamayacaktır. Yeni ısırma oyuncakları, çiğneme aparatları temin ederek ona özel olduğunu hissettirin. Birçok yönden özel olduğunu göstereceğiniz ilgiyle hissettirmeyi başarabilirsiniz.

 

Ergenlik Döneminde Agresif ve Saldırgan Tavırlar

Burada hedef çoğu zaman siz olmayacaksınız. Ancak uzun süredir evinizde çok iyi anlaştığı diğer köpek ya da kedilerle bitmeyen bir savaşın içerisine girebilir. Aynı şekilde dışarıda bir köpek gördüğünde saldırmaya odaklanabilir.

 

Bu gibi durumlarda ona saldırganlığı azaltmak için eğitim vermeniz ve bazı şeyleri baştan geçmeniz gerekecek. Cinsel dürtülerin, sahiplenmenin ve ergenlik hormonlarının fazla baskın olduğu şu süreçte pek imkânı olmayan eğitim sürecine girmiş olacaksınız. Fakat mücadeleyi bıraktığınız an işlerin daha da sarpa saracağına emin olabilirsiniz.

 

Köpeklerde Ergenlik Dönemi Ne Zaman Biter?

Köpeklerde büyüme süreci aslında net olarak bir bulguyla sabitlenememiştir. Irkların kendilerine has vücut ölçüleri ve buna uygun bazı detaylarla bağdaşan gelişim süreleri vardır. Haliyle köpeklerin ergenlik süreci 18 aya kadar devam edebilir.

 

Bu süreç için temel alınan nokta kemik gelişimidir. 18 aya kadar yani 1,5 yaşına kadar süren kemik gelişiminin ardından kemiklerin gelişimi büyük ölçüde durmaya başlar. Kas gelişimi ise egzersiz eşliğinde devam eder. Ergenlik sürecinin bitişi ise sizin mücadeleniz ve vereceğiniz eğitimler neticesinde daha kısa sürebilir. Kısırlaştırmak ergenlik dönemini daha sakin ve sonrasında daha istikrarlı geçirmek adına önemli bir adımdır.

 

Köpeklerde ergenlik dönemi net olarak 6-8 aylıkken başlayacaktır. İlk kızışmanın 6 aylıkken yaşandığını düşünürsek %80’inde bu süreçte ergenlik dönemi başlar. Kızgınlığın bitmesiyle neredeyse 7 aylık olan köpeğiniz artık yavru köpek formundan çıkıp erişkin köpek formuna girmiş olur. 18 aylık olana kadar bu süreç devam eder ve yaşadığınız bazı davranış bozukluklarını görmeye alışırsınız.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.