Kediler

Erkek Kedi Kısırlaştırma Yararı ve Sonrası

Erkek Kedi Kısırlaştırması

Tıbbi anlamda veterinerlerin Castration olarak adlandırdığı bir operasyon türüdür. Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu dişiler kadar yaygındır. Hatta saldırganlığı önlemek amacıyla birçok ev kedisinde bu uygulama rutin olarak yapılmaktadır. Bunun altında yatan sebepler oldukça fazladır. Ancak her kedi bakan insanın kendisine ve yaşam tarzına uygun bir karar verdiği aşikâr.

Erkek kedilerde kısırlaştırma işleminden önce kızgınlık zamanının gelmediğini bilmek gerekir. Çünkü kızışan erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu pek tavsiye edilmez. Zira bu süreçte kan kaybının çok olabilmesinden kaynaklanabilecek komplikasyonlardan çekinilir.

Kedinizin sağlığını riske atan bir operasyon olmamasından ötürü bu süreçte kısırlaştırma operasyonu olan Castration önerilmez. Narkoz ile uyutulan kedinizin hiçbir acı hissetmediği operasyon kısa sürede tamamlanır. Daha sonra ise daha önemli bir süreç başlar.

Erkek Kediler Neden Kısırlaştırılmalıdır?

Erkek kedilerde kızışma dönemi 8 ayı doldurduğu andan itibaren net olarak başlar. Zaten kedilerde içgüdüsel olarak çiftleşme isteğinin 5.ay itibariyle başladığını görebilirsiniz. Sonrasında ise bazı etkenler baş göstermeye başlar. Bunlar 8.aya kadar kendisine eş arama formülleri olarak görünür.

Örneğin farklı noktalara idrar yapması ve idrarını püskürterek adeta her yere sıçratarak yapmaya başlaması bunun bir göstergesidir. Burada erkek kediniz dişilere mesaj vererek çiftleşmek istediğini bildirmektedir. Böylece bu kokuyu alan dişi kedilerin ona gelerek birleşmeleri sağlanır. İçgüdüsel anlamda hayvanların cinsel eğilimleri bu şekilde birbirini bulmaktadır.

Bu süreç tabi ki sizin pek hoşunuza gitmeyecektir. Daha yavruyken verdiğiniz tuvalet eğitimini aylardır aksatmadan uygulayan minik dostunuz artık resmen her noktayı tuvalet olarak görüyordur. Ancak onun asıl derdi tuvaletten ziyade çiftleşecek bir dişi kedi bulmaktır. Bu durumu yaşamamak için 5.aydan önce ya da 5-8 aylarının arasında mutlak suretle kısırlaştırma işleminin yapılması tavsiye edilmektedir.

Yalnızca çiftleşme ve kontrolün sizde olmadığı bir üremeden de söz etmeyelim. Zira erkek kediler bu süreçte gereğinden fazla agresif bir yapıya bürünürler. Haliyle kedinizi tanıyamayacağınız bir boyutta saldırganlık eğilimi gözlemeye başlarsınız. Doğal olarak kedilerde yaşanan bu saldırganlığın yalnızca kendisine değil size de zarar verebileceğini unutmamalısınız. Olası kedi kavgalarında yaralanmalar, enfeksiyonlar ve daha kötüsü görmediğiniz bir anda kızgınlık zamanına denk gelen bir çiftleşmeyle mikrop kapması hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Erkeklerde kedi kısırlaştırma operasyonunda iki farklı yöntem uygulanırken bunlardan birisi çok daha baskındır. Yani hem kedi sahiplerinin istediğinin hem de kediler için daha sağlıklı olanının uygulandığını söyleyebiliriz. İlk seçenek olan hadım etmek üreme organlarının tam manasıyla yerinde durmasına karşılık sperm akışının önlenmesiyle yapılır. Yani bir anlamda testisler işlevini yerine getiremezler. Fakat üreme organlarının tamamı yerli yerinde durur. Bazı uzmanlar kedilerin psikolojik anlamda bu şekilde daha iyi hissettiklerini söylerler.

Fakat daha çok uygulanan yöntem erkek kedilerde testislerin tamamen alınmasıdır. Kısırlaştırma operasyonuna giren erkek kediler bu sayede testisleri olmadan hayatlarına devam ederler. Üreme özellikleri tamamıyla bitirilmiş olan bu kedilerin başka bir kediyle çiftleşmesi imkânsız bir hal alır.

Tüm operasyon narkozla yapıldığı için kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir detay barındırmaz. Hatta birçok kedi olup bitenin farkına bile varmadan evine döner. Genel anlamda en çok rastlanan kedi kısırlaştırma operasyonu sorunu ise bir şeyler yiyerek operasyona giren kedilerdir. Narkozun etkisiyle kusma eğilimi gösterdiği için bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Yaşananlar

Erkek kedilerde kısırlaştırma sonrası büyük bir buhran yaşanır. Bu süreçte saldırganlık ve agresiflik tamamıyla gözlemlenemeyen davranışlardır. Fakat bununla birlikte hareketsizlik, hiçbir şey yapmama isteği ve sizi dahi önemsememe gibi durgunluklara alışmanız gerekir. Bu süreç hiçbir canlı için kolay olmayacağından psikolojik olarak ona destek olmanız gerekir.

Aksi halde onun bu süreci tek başına atlatması bir hayli zordur. Yapmanız gereken şeyler temel anlamda onun istediğini yapmaktan öteye gitmemelidir. Örneğin bu süreci tamamıyla yatarak geçiren kedileri yerinden kaldırmak için gayret sarf etmeyin. Ama her gün yattığı yere giderek onu sevmeyi ihmal etmeyin. Aynı şekilde onun kalkmasını hareket etmesini ve oyun oynamasını sağlayacak şeylere yönelmeyin. Hatta bunlardan kaçının.

Bilhassa ameliyatlı bölgesinin dinlenerek iyileşmesi gerektiğini unutmayın. Bölgenin enfeksiyon riskine karşı gündüz ve akşam olarak günde iki kez kontrolünü sağlayın.

Mutlaka bir kedi kafalığı alarak kafasını yaraya doğru götürmesini, yalayarak orayı mikrop kaptırmasını önleyin. Üstelik testislerini göremeyeceği için bir süre bu kafalıkla oraya erişememesi çok daha uygun olacaktır. Bu süreç 14 gün boyunca sürerken süreç bitene kadar hiçbir zaman banyo yaptırılmaması ve ıslatılmaması önemlidir.

Olası sorunlarla başa çıkabilmek için her zaman veterinerinizle bağlantıda kalın ve en ufak bir sorunda onunla irtibata geçin. Ödül mamalarıyla her gün onu ödüllendirin ve kısırlaştırılmış kedi mamaları kullanmaya bir an evvel başlayın. Eğer bu mama değişikliğini yapmazsanız asla kalorisi uygun besinler tüketmesini sağlayamazsınız. Haliyle hantallaşarak kilolu bir hal alır.

Tuvalet kumunun anlık olarak temizlenmesi, dışkının ve idrarın burada bekletilmemesi çok önemlidir. Çünkü tuvalet ihtiyacından sonra kediniz ameliyatla kesin açılan bölgeyi kuma sürecektir. Böylece mikrop kapma ihtimali doğmaması için kaliteli, ince, topaklanan ve bakteri tutmayan bir kum almanızı öneririz.

This Post Has 4 Comments

 1. Yasemin Reply

  Çok faydalı bir yazı olmuş.

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok faydalı bir yazı olmuş sağlıkları için kısırlaştırmak en mantıklısı

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 4. canan Reply

  bizim o ğlumuz siyam kafamıza bile idrarını yaptı onu çiftleştırdık olmadı evimize arkadas olsun diye dişi kedi aldık çiftleştiler ama heryere yine idrarını yapıyor napıcaz bilemiyorum… ayrıca ne mama ne kum yetiştırebiliyoruz…ailemiz büyüyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.