Kediler

Erkek Kedi Kısırlaştırmanın Yararları, Türleri

Erkek Kedinizin Kısırlaştırılmasının Yararları

Erkek kedilerde de diğer erkek ırkları gibi üreme hormonu son derece üst seviyede salgılanır. İçgüdüsel olarak bu onun yapısına bazı karakteristik özellikler katar. Testosteron hormonu üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki sabırsızlık, saldırganlık, ani kararlar, kızgınlık, öfke gibi kontrolü güç olan birçok davranış biçimi hormon seviyesiyle bağlantılı.

Doğal olarak testosteron hormonunun salgılanmasını önlediğiniz anda hem kısırlaştırma işlemi yapılmış oluyor hem de birçok davranışta belirgin şartlar sağlanarak düzelme kat ediliyor. Fakat kısırlaştırmanın bir kaç farklı türü olduğundan söz etmek istiyoruz. Çünkü veterinerlerin önerdikleri ve kediniz için tercih edebileceğiniz iki farklı kısırlaştırma metodunun fazlasıyla popüler olduğundan söz etmeden geçemeyiz.

Kedilerde kısırlaştırma ücretleri eskiye nazaran çok daha uygun bir bütçeye yöneldi. Aynı zamanda operasyonlar daha steril bir biçimde yapılıyor ve kedinizin sağlığı riske edilmiyor. Hatta kedinizi kısırlaştırmanın yararları gerçekten sizi bu karara doğru itmeye yardımcı olabilir. Bunlara geçmeden evvel kısırlaştırma türleriyle devam edelim.

Erkek Kediler İçin Kısırlaştırma Çeşitleri

Erkek kediler veterinerler tarafından iki türde kısırlaştırılabilir. Bunlar kedinizin üremesini kontrol altında tutmanın yanı sıra size vereceği zararları minimal seviyeye indirmek için dikkate almanız gereken hususlardır.

1. Birinci Kısırlaştırma Yöntemi

Birinci kısırlaştırma yöntemiyle erkek kediler kısırlaştırma operasyonu sonucunda meni üretiminin yapıldığı testislerle penisi arasında yer alan bağlantı iptal edilir. Yani testisleri alınmadan yalnızca meninin dışarıya atılması önlenmiş olur. Bu gerçekten etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Eğer daha fazla yavru kediye tahammül edemeyecekseniz düşünülebilir.

2. İkinci Kısırlaştırma Yöntemi

Kedi kısırlaştırma işleminde daha fazla tercih edilmeye başlanan bu yöntem ilkine göre çok daha iyi sonuçlar veriyor. Çünkü bu yöntemde temel anlamda bir engelleme yok. Tamamıyla testislerin alınması sonucunda salgılanan testosteron hormonunun önüne geçilmiş oluyor. Diğer yöntemde testise dokunulmadığından bu hormon salgılanmaya devam ediliyor.

Haliyle kediniz her ne kadar dişisini hamile bırakamasa da saldırgan bir tavır sergilemeye devam ediyor. Kızgın halleri ve olumsuz davranışlarıyla sizin özel hayatınızı tehdit etmesi ise ilk yöntemden sonra son derece muhtemel oluyor.

Eğer ikinci yöntemi seçerek kedinizi kısırlaştırırsanız yararlarını görmeye başlayabilirsiniz. Pişman olmayacağınız bir operasyon olmakla beraber hem doğum kontrolünü sağlamış hem de kedinizin tüm lüzumsuz yaramazlıklarını kısıtlamış olacaksınız.

Erkek Kediyi Kısırlaştırmanın Faydaları

Erkek kedilerin çiftleşme arzusu ve içerisinde bulunan yoğun testosteron seviyesinden kaynaklanan ciddi bir enerji vardır. Bu enerji çoğu zaman saldırganlıklara, karşıya atak davranmasına, kızgın bir dönem geçirmesine sebep olur. Dolayısıyla kedinizi kısırlaştırdıktan sonra yaşanan günler çok daha ılımlı geçecektir.

 • Kısırlaştırılan Kedilerde Saldırganlık

Aslında kısırlaştırılan kedilerde uysallık diye tanımlanabilecek bir durumdan söz etmek istiyoruz. Zira eski saldırganlıklarının en büyük sebebi olan testosteron artık testisleri alındığı için üretilip vücudunda yer almıyor. Buna bağlı olarak kısırlaştırıldığında saldırganlık seviyesi çok daha minimal düzeye inecektir.

 • Kısırlaştırılmış Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Kızgınlık dönemi her hayvanda görülen ve cinsel arzuların maksimum olduğu anlardır. Kısırlaştırılmış erkek kediler ise testosteron seviyesinin azalmasıyla beraber dişi kedilerden gelen feromona karşı algısızlaşırlar. Bu durum size dışarıya çıktığınızda ya da evinizde bulunan dişi kedilerle beraber kaldığında sorunsuz bir süreç kazandırır.

 • Kısırlaştırılmış Kedilerde Davranışlar

İlk dikkat çeken nokta her zaman için kızgınlık döneminde yaşayacağınız uysallık olacaktır. Aynı zamanda bu dönemde tuvalet eğitimi olmasına rağmen dişi kedilere kendisini belli eden koku bırakma ritüelini bırakmış olacaktır. Yani artık kediniz sırf kızgınlık dönemi geçiriyor diye olmayacak noktalara idrar yapmayacak.

Kısırlaştırılan erkek kedilerde kavga etme isteği neredeyse sıfır noktasına yaklaşır. Bu durumda ister istemez yaralanmalar, kavga sonucu olan rahatsızlıklar ve kayıplar azalmış olur. Kediniz çok daha yüksek bir refah seviyesine ulaştığı gibi sizin içinde daha ılımlı bir ortam yaratılmıştır.

Yavru Kediler Kısırlaştırılır Mı?

Her ne kadar genel algı kedilerde kısırlaştırmanın 4 aydan sonra yapıldığını söylese de bu yanlış bir algıdır. Aslında bu dönemde kısırlaştırma operasyonları yapıldığı gibi çok daha erken uygulanabilmektedir. Bunun en büyük örneğini barınaklarda görebilirsiniz. Henüz 1.5 aylık olan bir kedinin 6.haftasını doldurduktan sonra kısırlaştırma operasyonuna alınması mümkündür.

Çoğu barınak yavrularda 6 ile 15 hafta arasını tercih eder. Peki ya yavru kedi kısırlaştırılır mı sorusunun cevabı neden farklı olarak gözlemleniyor. Aslında yavru kedilerin kısırlaştırılmasında bir problem yoktur. Yalnızca yetişkin dönemde uygulanacak anesteziye çok daha dayanıklıdır.

Bu yavru kedilerde daha hassas bir denge gerektirir. Dolayısıyla bir anestezi uzmanıyla beraber veterineriniz kedinizin 6.haftasından sonra rahatlıkla kısırlaştırma operasyonunu uygulayabilir.

This Post Has 6 Comments

 1. Selahattin Reply

  Kisirlastirilmamis erkek kediye kisirlastirilmis mama veriyorum bir sakıncası olurmu
  Vankedisi bu arada cevabınızı bekliyorum Teşekkürler

 2. AYNUR CETIN Reply

  Kedim 2 yaşında 1 yaşındayken kisirlastirdim uysallasmadi hala saldırgan.Ama işaret bırakma sorunu ortadan kalktı o yüzden kesinlikle tavsiye ederim

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  sağlıkları için kısırlaştırmak en güzeli

 4. mine taskopru Reply

  evet kedileri kisirlastirmak omrunu uzatiyormus

 5. Nilgun yilmaz Reply

  Erkek kedim var.8 aylik kisarlastirmaya karar verdim.Ameliyatsiz olani tercih edecegim.

 6. Rosemoon Reply

  Merhaba. 6aylık kedim muhtemelen kızgınlık döneminde sokak da 2 aylık iken bulmuştuk belkide daha küçüktü.3-4-5 .aylarında yazlıkta idik içerde evde yaşıyor ama bahçede gezip oymamasına iZin veriyorduk kaçmıyordu.yaz bitti ve evimize döndük 1 aydır apt dairesinde bizimle ..gündüz evde yanlız gecr biz gelince harektli oluyor. Ve gecr yarısı 3 den sabaha kadar ayaktayım kedi ile ve uykusuz işe gidiyotum ..bu sabah artık dayanamayıp pisiciği alıp yine yazlığa götürdüm .orda babam yanlız yaşıuor gündüz kedi yine evin içinde arada babam salacak dışarı.kısırlaştırmalımıyım?kısırlaştırırsam dışarıda iken diğer sokak kedilerinden dayak yermi ?gururu incinirmi? Kısırlaştırırsam doğasıyla oynamwıi oluırum gibi grliypor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.