Köpekler

Yavru Köpeklerde Komut Eğitimi, Süresi

Erken dönemde eğitim insanlar üzerinde de son derece etkin olan bir yoldur. Ağaç yaş iken eğilir sözünün vücut bulmuş halini ana okulları, okul öncesi eğitim merkezleri ve buna benzer eğitim kurumlarında görebilmekteyiz. Bundan öncesi olduğunu da varsayarsak erken dönemde eğitim aile içerisinde başlar. Tıpkı yavru köpek eğitiminde başladığı gibi.

 

Yavru köpeklerde erken dönemde eğitim başlangıcı çoğunlukla siz sahiplenmeden evvel başlamış olacaktır. Keza bir köpeğin annesinden ayrılması için en az 7 haftalık yani 2 ayı geçkin bir zaman geçmiş olması şarttır. Haliyle bu süre içerisinde birçok temel beceriyi sağlamış hatta evde yaşamın en önemli altın kuralı olan tuvalet eğitimini almış olabilir.

 

Yinede sahiplendiğiniz yavru köpeğin tuvalet eğitimi olmaması ona kızacağınız ya da sinirleneceğiniz anlamına gelmiyor. Öncelikle sakin olup sevgi ve ilgiyle yaklaşmayı ihmal etmemeyi unutmayınız.

 

Yavru Köpeğin Öğrenme Süresi

Yavru köpeklerde öğrenme süresi sanılanın aksine çok çabuk gerçekleşir. Yani siz ona bir şey öğrenirken onun öğrenmiş olduğunu fark etmeyeceğiniz kadar hızlıdır. Bu nedenle uzmanlar günlük eğitim seansları için maksimum 5 dakikalık periyotları uygun görürler. Her gün ise düzenli olarak 5-6 periyot eğitim yapılması gerektiğini vurgularlar.

 

Genel anlamda yavru köpeklerde eğitim başlangıcı itibariyle birçok insan genel bir hataya kapılır. O da gün içerisinde birçok kez eğitim yapmak yerine köpeği karşınıza alarak saatlerce ona bir şeyler öğretmek istemektir. Bu onun için fazlasıyla sıkıcı bir aktivite değil mi?

 

Tabi ki sıkılabileceği bir aktivite olarak değerlendirmek zorundasınız. Çünkü o oyun oynamak, evi keşfetmek, sizinle vakit geçirerek eğlenmek istiyor. Bunu öğrenme potasında eritebilmek için yapmanız gereken şey ufak eğitim modüllerini araya sıkıştırmaktan öteye gitmeyecektir. Komutları teker teker öğretmek ve her olumlu davranışı ödüllendirmek ise başlı başına bir eğitim yöntemi olacaktır.

 

Yavru Köpeklerde ”Hayır” Komutu

Hayır dediğinizde birçok köpeğin durduğunu ve o an yaptığı hareketi bıraktığını görürsünüz. Bu rastlantısal ya da köpek diline has bir olgu değil. Her köpek yavru dönemden itibaren eğitim almaya başladığında ‘Hayır’ komutu üzerine ciddi bir eğitimden geçer. Dolayısıyla bu süreçte köpeklerin erken dönemde eğitimi ne kadar işlevsel anlayabiliyoruz.

 

İstemediğiniz bir davranış, herhangi bir yanlış hareket ya da saldırganlık gördüğünüz anda ona net, keskin ve güçlü bir hayır demeniz yeterli olacaktır. Bu komuta alışması ve yapmaması gerektiği şeyler olduğunu öğrenmesi biraz zaman alacaktır. Zira birçok kez yavru köpeklerin hayır sesine alışkın olmaları yetişkin dönemde de görülen bir eğitim başarısına işaret eder.

 

Yalnızca saldırganlık ve agresif duruşlarda da geçerli değildir. Aksine uzatma kablonuzu kemirirken, koltuğu ısırmaya çalışırken, sizin yemeğinize yönelmişken, farklı evcil hayvanlara av gözüyle yaklaşırken bu komutu deneyebilirsiniz. Tamamını aklında tutabilmesi için ödül ceza sisteminin ne kadar önemli olduğuna da değinmekte yarar görüyoruz.

 

Yavru Köpeklerde Ödül ve Ceza Sistemi

Hiçbir eğitim sisteminde ceza öğrenmeye sevk etmez. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de ceza uygulamasının yararlı yönünden çok zararı vardır. Bu sebeple köpeğinize kötü bir davranışında ceza vermek yerine davranışın tersini uyguladığında ödül vermeniz gerekir. Bu sayede hem onun ilgisini ve sevgisini baki kılar hem de öğrenmesini sağlamak için elinize koz geçirmiş olursunuz.

 

Günlük 5 dakikayı geçmeyecek eğitimlerin tamamında aynı yöntemi uygulamanız pek tavsiye edilmez. Bu durum onda ödül mamasına alışkanlık yaratır. Yalnızca önemli adımlarda ve sizi dinlediği anlarda ödül maması ile ödüllendirme yapılmalıdır. Normal beslenmesinin yerini almaması adına beslenmesiyle doğru orantılı verilmesi gereken besinlerdendir.

 

Yavru köpeğinizin öğrenme hızı ne kadar yüksekse hata yapma olasılığı da bir o kadar yüksektir. Haliyle ona sinirlenmek, bağırmak, çağırmak, şiddet uygulamak kesinlikle bir çıkar yol yaratmayacaktır. Aksine onun size olan güvenini sarsacağından emin olabilirsiniz. Köpeklerde erken eğitim süreci ile beraber geniş bir kitleye yayılan pozitif durum gözünüze çarpacaktır. Tuvalet eğitiminin sonrasında parkurlar, özel eğitimler, yavru köpekler için Clicker eğitimi ve benzer komutlarla devam edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.