Kedi cinsleri

European Burmese Beslenmesi ve Bakımı

European Burmese klasik türden farklı özelliklere sahiptir. Burada soyağacında birleştirilen kedilerin büyük bir etken olduğunu söylemek mümkündür. Amerika’da türeyen ve 1930’lu yıllardan bu yana var olan Burmese ırkının Avrupai versiyonu olarak tanımlanır.

 

Birleşmelerde kısa tüylü ırkların çoğunlukta olması ise European Burmese tüylerinin kısa olmasına sebep olmuştur. Ancak renk skalasına çok geniş bir katkı sağlanmış, farklı renklerin iç içe geçtiği bir kürk ortaya çıkmıştır. Bunun yanında son derece yumuşak ve ipeksi kürkünde ince tüyleriyle beğeni toplamayı başarmıştır.

 

Vücudu oval yapısıyla dikkat çekerken European Burmese kedisi bakmayı düşünenlerin klasik ırka kıyasla biraz daha şanslı olacaklarını söylemek mümkün. Dost canlısı bir kedi cinsi olmasının haricinde özgürlüğü çokta önemsemez. Dolayısıyla sahibine duyduğu sadakat ile ömrünü tamamlayacak bir kedi olarak tanımlanabilir.

 

European Burmese Karakter Özellikleri

Genelde kedi besleyenlerin en büyük sorunları arasında bulunan ilgisizlik şikâyet ettikleri konuların başında gelir. Örneğin eve geldiğinizde sanki yeni gelmemişsiniz gibi ilgisiz davranan kediler bunun en büyük örneğidir. European Burmese kedisi ise tam tersine size duyduğu sevgiyi ve ilgiyi her an göstermeye hazırdır. Kapıda sizi bekleyen bir kedi hayal edebilir misiniz?

 

İşte bu bağlamda zeki olduğunu ve size karşı olan sevgisini gösterebildiğini savunabiliyoruz. Diğer evcil hayvanlarla anlaşabilir olması apartman dairelerinde sorun yaşamadan bakmayı mümkün kılar. Çünkü gürültü yapmayan, amaçsız hareketlerden ve seslerden kaçınan bir yapısı vardır.

 

Avcılık yönü ortalama düzeydeyken oyunculuğuyla hem size hem de misafirlerinize müthiş bir şov yapabilir. Eğer yanında ona eşlik edebilecek farklı evcil hayvanlar varsa bunu en iyi şekilde kullanır. Onları koordine ederek aktiviteyi daha canlı hale getirebilir. Tükenmeyen enerjisiyle European Burmese tercih edilirliği halen daha yüksek bir ırktır.

 

European Burmese Vücut Yapısı

Tamamen yuvarlak bir vücuda sahip olmasına rağmen bu atletik olduğu gerçeğini değiştirmez. Genellikle atletik ve kaslı vücuduna oranla daha ortanca bir görünüme sahiptir. Yani görüldüğü anda yaptığı hareketler, oynayabildiği oyunlar ve parkur başarısı tahmin edilemez.

 

Bildiğiniz gibi Burmese kedisi çok özel bir yüz ifadesini sürekli olarak takınmaktadır. Bu durumu ise Avrupalı Burmese cinsinde görmek mümkün değil. Daha sakin ve daha ılımlı bir yüz şekliyle kendisine has bakışları vardır. Orta boy kulakları olan bu cinsin yanakları ise yanlara doğru olabildiğince geniştir.

 

Avcılık yönü çok gelişmemiş olmasına rağmen çenesi son derece güçlüdür. Bunu kullandığı noktalar ise evde gördüğü böcek ve haşerelerdir. Farklı hayvanlarla dalaşmayı, insanlarla kavga etmeyi ve karşılıklı ilişkiyi bozmayı istemez.

 

European Burmese Çıkış Yeri

Avrupalı Burmese cinsinin çıkış noktası tabi ki Avrupa olarak tahmin edilir. Nokta olarak ise İngiltere’de türemeye başlamıştır. 1930 yılında ortaya çıkan Burmese ile birleştirilen Siamese yavrularından türeyen ırk son derece sevilmiştir. Birçok kişinin favori kedi ırkı olmasının yanı sıra kısa tüylü bir ırk olmasından kaynaklı olarak bakımı kolaydır.

 

Resmi olarak Burmese ile ayrılarak kendine ait bir ırk profili oluşmuştur. Uluslararası kedi federasyonlarının kararıyla ayrı bir ırk olmasının ardından ise Avrupa’da çok daha geniş kitlelere yayıldığını söylemek gerekiyor.

 

European Burmese Tüyleri ve Tüy Bakımı

European Burmese tüyleri için dokunduğunuzda hayranlık uyandıracak bir yumuşaklıktan söz etmenin mümkün olduğunu belirtmek istiyoruz. Genellikle European Burmese tüy bakımı ise insanları korkutabilir. Kısa tüylü kedilerin tüylerinde dökülmeler ve azalmalar gözlemlenebiliyor. Uzun uğraşlar ve tüylerin bakımı bu aşamada dikkat çekiyor.

 

Kedinin tüylerine uygulanabilecek tek bakım ise düzenli olarak tarama ve fırçalama işlemidir. Bu işlemin amacıysa dökülmek üzere olan güçsüz tüyleri ayıklamak ve ölü deriden arındırmaktır. Düzene oturtularak European Burmese tüylerinin bakımı yapılırsa herhangi bir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

 

European Burmese Renk Skalası

Öncelikle bu kedilerde iki ana motif olduğunu belirtmek gerekiyor. Tek renk olarak karşımıza çıkan European Burmese ton olarak Çikolata, kızıl ve krem renklerini taşıyabilir. Ayrıca tek renk taşımasına rağmen tonlaması rengin birçok tonunu içermektedir. Haliyle hoş bir görünüm kazanırken aynı zamanda hayranlık uyandıran bir kürk görünümü doğar.

 

Mavi, leylak ve kahverengi ise en çok görülen diğer renkler arasındadır. Fakat tek rengin dışında desenli tüylere sahip olan European Burmese kedileri karşımıza çıkmaktadır. Yine soyağacında yer alan ebeveynlerin kalıtımsal özellikleriyle şekillenen bu benekli kürkte farklı renk tonlarına rastlamak mümkün olmaktadır.

 

Göz renkleri sarı ya da amber olarak iki ana grupta toplanır. Bunu belirleyen ana etken ise tüylerinin rengi ve benek olup olmadığıdır.

 

European Burmese Beslenme

Bu melez ırkın beslenmesi için klasik bir kedi besini yeterlidir. Kuru mama, yaş mama, konserve kedi mamaları gibi hazır gıdalara karşı ilgisi vardır. Herhangi bir besin ayırma durumu söz konusu değildir. Bilhassa aç kalmayı sevmeyen European Burmese kedisi yemek olarak ayırt edecek herhangi bir besine sahip değildir.

 

Uzmanlara göre kedi obezitesi riskine dikkat edildiği sürece tüm besin öğeleri kullanılabilir. Bu aşamada ise veteriner kontrolü ve araştırmalar sonucunda belirlenen bir besin tablosu ortaya çıkar.

 

European Burmese Bakımı ve Sağlık Durumu

European Burmese kedilerinin son derece sağlıklı bir ırk olduğundan şüphe yok. Hatta melez ırklar arasında hiçbir kalıtsal rahatsızlığı olmayan az sayıda kediden birisidir. Doğal olarak bu ırkla veterinerinizin yolunu yalnızca rutin kontrollerde hatırlayacaksınız.

 

Bilinen ve kanıtlanan ömürleri 14 yıl ile sınırlı olmasına rağmen genellikle bu süreyi tamamlamaktadır. Haliyle uzun vadeli bir minik dosta sahip olmak istiyorsanız kısa tüylü kedilerde European Burmese iyi bir seçenek olarak sizi bekliyor.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Çok fena bakmışlar fotoda

  2. zeynep Reply

    çok güzeller

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.