Kedi cinsleri

European Shorthair Bakımı, Beslenmesi Sağlığı

Belli etmeden avına sinsice yaklaşan, bazen sabit nesnelere dahi avcılık içgüdüsüyle yaklaşabileceğine şahit olacağınız European Shorthair kedisi son derece eğlencelidir. Günümüzde fazlasıyla tercih edilen kısa tüylüler arasında sayılabilir. Hatta Türkiye’de sıklıkla görmek mümkündür. Hemen hemen gördüğünüz tüm büyük boy kedileri baz aldığınızda bariz bir biçimde European Shorthair cinsi olma ihtimali ortaya çıkar.

European Shorthair büyük boy olarak adlandırılan sınıfta yer alırken kısa tüylü olmasına rağmen gayet iri vücuduyla dikkat çeker. Bazı uzun tüylü kedilerin dikkat çeken bir iriliği söz konusu olmaktadır. Fakat kısa tüylü en iri kedi cinsi diyebileceğimiz bu türün karakteristik nitelikleri de oldukça farklı ve ilgi çekici oluyor.

Dayanıklılığıyla ön plana çıkan bir vücut yapısına sahip olmasının haricinde her şeye diş geçirmeye cesaret edebilecek kadar güçlü bir çene yapısı vardır. Kulaklarının oval olmasına karşın uç kısma doğru sivrildiği, kafasına göre bakıldığında ise ufak kulaklara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kediler arasında kulak boyutuna bakıldığında ise orta boy bir kulağa sahip olması büyük cüssesini anlamamız konusunda yardımcı olabilir.

European Shorthair Karakter Özellikleri

Tam bir avcı olan European Shorthair cinsi kediyle gün içerisinde evde müthiş bir maceraya atılabilirsiniz. Terliğe, poşete, hareketli bir oyuncağa ya da diğer evcil hayvanlara bir tehdit unsuru olarak yaklaşan kedi ırkıdır. Bunları bir av gibi izler ve saatlerce strateji belirleyebilir. Diğer evcil hayvanlarla onların bir av olmadığını idrak ettiği noktada anlaşabilir. Fakat bu tutumundan ve güçlü vücudundan ötürü evcil hayvanlarla ortak alanda bakılması pek tercih edilmez. Aynı durum çocuklu aileler içinde geçerlidir.

Çok sayıda kedi ırkı çocuklarla çok iyi bir dostluk kurabiliyorken alışma süreci European Shorthair karakteri açısından oldukça uzun geçer. Bakışları sert olmasına rağmen çok ince ve naif bir ses tonu vardır. Kendi içerisinde bazı durumlara karşı uyguladığı otokontrol sistemi günlük yaşantısında dahi gözlemlenebilir. Örneğin bir haşereye yaklaşırken saatlerce onu izledikten sonra vazgeçmesi bunun bir göstergesidir.

European Shorthair Vücut Yapısı

İri olduğu kadar kuvvetli bir vücut yapısına sahip olmasından ötürü European Shorthair kedisi cüssesiyle ilgi odağı olur. Yuvarlak ve cüsseden ötürü kafasına yapışmış gibi duran ufak bir kafa yapısına sahiptir. Kuyruğu ise yine iriliğine kıyasla orta boy ve ufak görünmektedir. Gözlerinin çift renk olması vücudunu ikinci plana atan bir etkendir.

Fakat nadir görülen çift renk gözler safkan olduğunun bir göstergesi değildir. Aksine safkan olup tek göz rengine sahip olan kedilere rastlanabilir. İriliğine kıyasla uzun bacaklara sahip olmaması tıknaz bir görüntüyü ortaya çıkarır. Yerde sürünüyormuşçasına gezen bu cinsin beslenme koşulları vücut değerlerine göre düzenlenmelidir.

European Shorthair Çıkış Yeri

Avrupa kökenli kedi ırklarından olan European Shorthair zaten adıyla kendisini anlatmayı başarıyor. Fakat Avrupa’da bu net olarak kabul edilen bir geçmişi yansıtmıyor. Birçok yetiştiriciye göre European Shorthair kedisi aslında British Shorthair kedisinden türeyerek ortaya çıkmış bir ev kedisi cinsidir.

Aslında bu durum pek inandırıcı bulunmaz ve hiçbir kanıt olmadığından kabul görmez. Haliyle Uluslararası kedi federasyonları European Shorthair cinsi kedilerin resmi olarak kabul gördüğünü açıklarlar. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki soy ağaçlarında gerçektende British  Shorthair kedisi bulunuyor. Her halükarda İngiltere ve dışında yaşayan, Avrupa topraklarında ev için türetilmiş olan kedi ırkı olduğu konusunda herkes hemfikir.

European Shorthair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tek katlı tüylere sahip olan European Shorthair tüy bakımı istemez. Hatta kendi bakımını kendi yapacak kadar güçlüdür. İlk sahiplendiğiniz andan itibaren tüyleriyle haşır neşir olmak isteyebilirsiniz. Ancak onun bu durumdan pek hoşlanacağını zannetmiyoruz. Dolayısıyla ona kendinizi alıştırmadan asla böyle bir şeye kalkışmayın.

Hali hazırda kısa tüylü kedi ırklarından olması ise ekstradan bir avantaj sağlıyor. European Shorthair kedisi tüylerini haftada bir kez tarayarak temizlemeniz çoğu zaman yetecektir. Normal bir tüy dökme sıklığına sahip olan bu kedi ırkında tüylerin topaklanarak alınması ve dökülen tüylerin ağzıyla midesine ulaşmaması ise temel amaçtır. Sık sık tüy bakımı gerektiren bir ırk olmaması ise her grup insanın bakabileceği bir kedi olduğunu gösterir.

European Shorthair Renk Skalası

European Shorthair renkleri arasında birçok farklı alternatife rastlayabilirsiniz. Bunlar arasında Krem, Vizon, Kızıl, Beyaz, Duman gibi ana renklerin sık sık görüldüğünü söyleyebiliriz.Ancak bazı durumlarda soyağacıyla doğrudan bağlantılı olarak farklı renk seçenekleri doğabilir.

Mavi, Tekir ve Siyah gibi renklerin haricinde çift rengin harmanlandığı alacalı bir kedi gözlemleyebilirsiniz. Yani tek renge sahip olmak zorunda değildir. Üstelik benzer bir durum kedinin göz renkleriyle de alakalıdır. Altın, Bakır, Fındık kabuğu, Mavi ve yeşil renk gözlere sahip olma ihtimalleri çok daha yüksektir.
Tabi tüylerle göz renklerini bağdaştıran ortak bir gen olduğu zaten biliniyor. Turuncu, safir mavi gibi alternatiflerle bezenmiş çift renkli gözler büyüleyici bir güzelliğe sahip olurlar.

European Shorthair Beslenme

European Shorthair beslerken herhangi bir özel besin almanıza gerek yoktur. Hatta kediniz hemen her besini yeme konusunda ciddi bir gayret gösterecektir. Bu durumda sizin yapmanız gereken şey ise bunu kontrol altında tutarak European Shorthair beslenmesini düzenlemek olmalıdır.

Veterinerinizin vücuduna ve sağlık durumuna göre yapacağı beslenme programı uygulandığında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Böylelikle kedi obezitesi gibi riskleri sıfır noktasına indirmek mümkün olur. Genel hatlarıyla bakıldığında iri bir kedi olduğu için fazlaca yiyebilme potansiyeline sahiptir. Mamaları düzenli olarak öğün öğün önüne bırakılmalıdır. Toplu bir mama bırakarak kendi haline bırakılacak bir kedi ırkı olmadığını söyleyebiliriz.

European Shorthair Bakımı ve Sağlık Durumu

Net olarak bilinen kalıtsal bir sağlık problemi olmaması European Shorthair kedisinin ömrünü 14 yıla kadar uzatıyor. Ancak iri boy bir kedi olmasından mütevellit çok fazla besin tüketerek obeziteye doğru ilerleyebileceği tahmin ediliyor.

Bunu engellemek için veterinerinizle ortak bir çizgide ilerleyebilirsiniz. Beslenme programıyla çözülebilecek bir durum olduğunu söylemek mümkün. Yinede European Shorthair bakımı için çok özel niteliklere ihtiyaç duyulmadığı aşikâr.

This Post Has 3 Comments

  1. Serap Alışkan Reply

    Muhteşem kedicikler

  2. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

  3. özge elitas Reply

    Çok tatlı bunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.