Köpekler

Evcil Hayvanlara Kuru ve Yaş Mama Verilmesi

Evcil hayvan mamaları farklı formlarda üretilerek sunulabiliyor. Kedi ve köpeklerin beslenmesi için ihtiyaç duyulan çok sayıda vitamin ve mineral vardır. Bunların yanı sıra besin değerleri, ihtiyaç duyulan enzimler önemli bir yer eder. Hiçbir köpeğin yemek artığıyla beslenmesi uygun görülmediği içinse ona mama temin etmeniz sağlıklı beslenmesinde önemli yer eder.

 

Kuru mama ile beslediğiniz köpeğiniz için evcil hayvan mamalarını karıştırmak sizin için cazip gelebilir. Fakat bu onun beslenmesi için aynı şekilde olumlu etkiler göstermeyebilir. Hatta birçok kişinin uyguladığı bu yöntem köpeklerde bazı sindirim rahatsızlıklarına sebebiyet verebiliyor.

 

Veterinerlerin önerisi tamamıyla terapötik kuru mamanın tek kullanılması yönünde oluyor. Kuru mamaların ayrıldığı standartlardan en önemlisi  ‘tam’ ibareli mamalardır. Besin değeri olarak üzerinde tam etiketini gördüğünüz kuru mamalar köpeğinizin ihtiyaç duyacağı tüm besin içeriğini ona sağlayacaktır. Eğer takviye maması olarak konserve köpek maması kullanmak istiyorsanız bunu kuru mamayla karıştırmamak gerekir. Aynı şekilde veterinerinize danışarak miktar, sıklık ve öğün konularında detaylı öneriler alabilirsiniz. Keza bu öneriler köpeğinizin özelliklerine, cinsiyetine, cinsine ve yaşına göre şekillenecektir.

 

Köpeğe Hem Kuru Hem Yaş Mama Verilir Mi?

Köpeğinizin kuru mamayı ya da yaş mamayı daha fazla seviyor olması pekte bir şey ifade etmiyor. Zira sizin vereceğiniz beslenme formatına uymak zorunda. Tam kuru mamalar köpeklerin beslenmesi için tek başına yeterlidir. Bazen takviye mamalara ihtiyaç duyulan dönemlerle karşılaşılması mümkündür. Bu dönemler için kuru mamaya yaş mama eklemek yerine ayrı ayrı vermek en doğrusu olacaktır.

 

Yapılan en büyük hata kuru mamanın üzerine yaş mamayı dökerek kuru mamayı kapatmak olarak bilinir. Böylelikle köpeğiniz yaş mamayı yerken kuru mamayı farkında olmadan yemiş olur. Bu uygulamanın hazım sorunlarına yol açabileceğini ve sindirim sistemini olumsuz etkileyeceğini belirtelim.

 

Tam kuru köpek mamaları içeriğine baktığınızda size tüm besin maddelerini içerdiğini ambalajından teyit eder. Ekstradan vitaminler ve minerallerle desteklenen, köpeğinizin fizyolojik ve zihinsel gelişimi için yararlı olan birçok enzimi içeriğinde barındırır. Eğer dengeli ve doğru biçimde beslenirse köpeğiniz tüm hayatı boyunca belirli bir yaşam standardının üzerinde olacaktır.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.