Köpekler

Evcil Hayvanla Seyahatte Yapılması Gerekenler

Seyahat etmek ya da tatile çıkmak birçok kişinin oldukça favori eylemleri arasındadır. Tabi ki bu aşamada herkesin keyifli olduğu bir vakit söz konusu olurken evcil hayvanlar için durum pek iç açıcı değildir. Adaptasyon süreçleri insanların tolere sınırından çok daha düşük olduğundan kediniz ve köpeğinizle seyahate çıkmak her zaman iyi bir fikir olmayabilir.

Her ne kadar onu sahiplenirken sorumluluğunu üzerine almanızın verdiği bilinçle tatil planlarına onu da dahil etseniz de güç bir dönem geçirebilirsiniz. Her köpek evinde sadık bir biçimde sahibiyle uzun bir ömür geçirmek ister. Gerek hafızası gerekse içgüdüleri ona belirli miktarda anı depolaması için fırsat tanır. Evinizde yaptığınız ufacık bir eşya değişikliğini algılamak, buna adapte olmak ya da benzeri durumlar bu sebeple zorlaşır.

Kedi gibi diğer evcil hayvanlarda bu durum çok daha farklıdır. Hatta ve hatta evcil hayvanınızla seyahat etmeden önce bazı detayları fazlasıyla önemsemeniz gerekir. Aksi halde hem onun için hem de sizin için büyük bir kabusun başlangıcı yolculuğa çıkmanız olacaktır.

Evcil Hayvanınızla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Kendimize seyahat ya da tatil planı yaparken her zaman için en iyisini düşünürüz. Örneğin araçlarda cam kenarı koltuk, uzun yolculuklarda kısa sürecek araçlar ya da daha konforlu bir konaklama gibi taleplerimiz olur. Şimdi bunu bir diğer canlı türü olan köpeklere ya da kedilere uygulayalım. Seyahat sırasında hangi aracı kullanıyor olursanız olun onu sabit bırakamazsınız. Olası bir kaza anında ya da heyecanlandığı bir anda trafik kazasına sebebiyet verebilirler.

Kara Yollarında Seyahat Ederken

 • Aracın İçerisinde Asla Serbest Bırakmayın

Seyahat süresince onun canının sıkılacağı muhakkak. Fakat bu serbest bırakmanız için iyi bir fikir olmayacaktır.

 • Onu Asla Yalnız Bırakmayın

İmkânınız varsa sizi net olarak görebileceği bir yere kafesiyle ya da taşıma kabıyla oturtun. Örneğin aracı kullanıyorsanız yan koltuğunuza koyun. Benzinliklerde ve benzeri yerlerde minik dostunuzu tek bırakarak asla arabadan ayrılmayın.

 • Seyahat Kafesi Seçimi

Seyahat boyunca onun rahatlıkla hareket edebileceği, içeride dönebileceği, ayakta durabileceği büyüklükte bir kafese ihtiyacınız olacak.

 • Seyahat Ekipmanları

Mama kabı, su kabı, tuvalet kumu gibi alternatif ekipmanlarınızı seyahatinize uygun biçimde temin etmelisiniz.

 • Rahatlamasını Sağlayın

Rahatlamasına yardımcı olarak seyahati daha çekilir kıvama getirebilirsiniz. Sevdiği oyuncaklar, ödül mamaları ve benzeri detaylar bunun için işlevsel metotlar arasındadır.

 • Sakinleştirici

Sakinleştirici yardımıyla araba seyahatlerinde köpeklerin uslu durduğu malumunuz. Ancak bunu son çare olarak uygulamaya özen gösterin. Mümkün mertebe bunu küçük dostunuza uygulamamaya çalışın.

Deniz ve Hava Yollarında Seyahat Ederken

 • Kafes ve Ekipman Seçimi

Kafesinin ve ekipmanının yolculuk süresince yeterli düzeyde olacağından emin olun. Zira karayolu gibi hemen karşınızda olmayacağı bir seyahatten söz ediyoruz. Rahat olması ve ihtiyaçlarını giderebilmesi önemli. Ek olarak kafesinin belirli bir boyutta olması konusuna yine değinmek istiyoruz.

 • Gerekli Belgeler ve Formalite

Hiçbir uçağa köpeğinizin kimlik veya aşı kartı olmadan onu sokamazsınız. Haliyle sizden havayolu şirketinin bu gibi belgeler talep etme hakkı vardır. Aynı şekilde uçak bagajlarının belli bir çap ve ağırlık limiti vardır. Bunları öğrenerek havaalanında yaşanabilecek mağduriyetleri sıfıra indirin. İmkân bulabilirseniz köpeğinizin hangi koşullarda seyahat edeceğini bizzat öğrenin. Aynı durumlar denizyolu ile seyahat ve gemilerde evcil hayvan taşımacılığı için geçerliliğini korumaktadır.

 • Sakinleştirici

Sakinleştirici havayolu ve denizyolu ile yapacağınız seyahatler için sizi asla göremeyeceği, muhtemelen daha loş bir ortamda geçeceğinden ötürü gerekli olacaktır. Veterinerinizle bu noktada mutabakata varın.

Evcil Hayvan Otelleri

Eğer evcil hayvanınızı emanet edebileceğiniz bir tanıdığınız varsa sizi biraz özleyecek olsa da evinizde kalması çok daha yararlı olacaktır. Böyle bir çözüm yolu üretemiyorsanız seyahat süresince ona iyi bakacağına inandığınız bir evcil hayvan oteliyle ya da özel bakım apartlarıyla anlaşabilirsiniz.

Siz seyahatinizi bitirip geri dönene kadar minik dostunuzu belirli süre misafir edebilirler. Tabi ki onun için en doğrusu evinde alıştığı ve her zaman yaşamak istediği düzenin içerisinde kalmak olacaktır.

Onu besleyecek, suyunu tazeleyecek, kumunu temizlemeyecek bir dosta sahipseniz anahtarınızı verin ve her gün düzenli olarak uğramasını ve bir kaç saatini ayırmasını tembihleyerek seyahatinizi çok daha rahat bir biçimde yapabilirsiniz.

This Post Has 2 Comments

 1. Ayça Gülşan Reply

  Evcil.hayvan kabul eden otellerde tercih edilebilir. Sakinlestiriye gerek duyulmayan yolculuklar .kopek kabul eden otobus ucak firmalari yada özel araba

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.