Kediler

Evde Ultraviyole Işıkla Kedi İdrarı Tespit Etmek

Evde Ultraviyole Işıkla Kedi İdrarı Tespit Etmek

İstediğiniz kadar kaliteli bir kedi kumu temin edin, yine de kediniz istediği yere idrarını yapmakta özgür. Bilhassa kedilere tuvalet eğitimi verirken bu durum çok daha önemlidir. Zira kedilerin tuvalet eğitimi aldıkları esnada evin muhtelif noktalarına idrar yaptıklarına emin olabilirsiniz. Hatta eğitimli bir kedinin bunu yapması sizi şaşırtacak bir unsur olabilir. Ancak durum sandığınızdan çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Genellikle insan gözü ya da normal kullandığımız ışık birbiriyle paraleldir. Gün ışığı da aynı şekilde bize görmemiz gereken detayları gösterir. Fakat insan gözünün merceğinde kırılmayan bazı ışıklar vardır. Örnek olarak ultraviyole yani mor ışık gösterilebilir. Radyoaktif ışınlar ve kızıl ötesi diğer örneklerdir. Bizim ise evde kedi idrarını tespit etmek için yalnızca mor ışık veren bir ultraviyole fenere ihtiyacımız var.

Kedi İdrarını Mor Işıkla Bulma Yöntemi

Gece olduğunda ve karanlık çöktüğünde odanın ışıklarını kapatın. Elinize aldığınız mor ışık kaynağını halıdan başlayarak zemine tutmaya başlayın. İlk etapta sizin için çok çarpıcı sonuçlar çıkmayabilir. Fakat evi taramaya devam ettikçe olmayacak noktalarda kedinizin idrarına rastlayabilirsiniz. Kedi idrarı mor ışıkta sarı ve yeşil karışımı bir renk olarak gözünüze çarpacaktır. Bunu gördüğünüz alanı ışığı açmadan bir işaretle işaretlemeyi tercih edin. Çünkü bir noktada gördüyseniz bunun devamı olduğundan emin olabilirsiniz.

Taramaya halıları bitirdikten sonra fayans ve diğer zeminlerle devam edin. Ardından ise eşyalara geçin. Burada gerçek anlamda şok edici sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İmkânsız olarak baktığınız ve kedinizin asla idrarını yapmayacağını düşündüğünüz eşyaların üzerinde dahi bu kalıntılara rastlayabilirsiniz. Taramanız gereken ve kedilerin idrar yapmak için seçeceği ideal yerler şu şekilde sıralanabilir.

 • Mobilyalar

 • Kumaş Ürünler

 • Üzerinde tel ya da farklı bir malzemeden yapılmış ızgara görünümlü nesneler (Isıtıcı, mangal)

 • Kedinizin girebileceği dar noktalar

 • Kıyafet dolabınız ve kıyafetleriniz

 • Kirli sepeti

 • Kitaplıklar

 • Havalandırma deliği tarzı ufak noktalar

Kedilerin İdrar Lekesi Temizliği

Normal halı temizleyicisiyle kolayca temizleyebileceğiniz bu lekeleri bulmak için belirli aralıklarla ultraviyole ışık taraması yapabilirsiniz. Bu sayede taze lekeleri bulup ona engel olmak için aynı noktalara bazı nesneler koyabilirsiniz. Üstelik ilk yaptığınızda karşınıza çıkacak olan kedi idrarı lekesi çok uzun süredir orada bekliyor da olabilir.

Kedi İdrarı Temizliği İle İlgili Pratik Bilgiler

Bazı detaylar sizi yanıltabileceği için bu konulara özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Yani UV ışığında parlayan tek şey kedinizin idrarı olmayabilir. Fakat her ihtimale karşı temizlik formunu kısa periyotlarla tekrarlamak için tarama işlemini yapmanızı öneririz. Böylece leke tazeyken çıkarmanız çok daha kolay olacaktır.

 • Mor ışık tuttuğunuz zeminde kimyasal içeren temizlik malzemeleri tıpkı idrar gibi sarı ve yeşil bir renkle dikkat çekebilir. Çok yayvan bir biçimde görüyorsanız muhtemel sonuç budur.

 • LED olarak satılan mor veya siyah ışıklar UV kapsamında bu tarama için kullanılabilir.

 • Düzenli olarak uygulandığında idrar lekelerinin evinize yaydığı kalıcı kedi kokusundan kurtulmanız mümkündür.

This Post Has 13 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 2. Emine Kılıç Reply

  Benim kedimi anlatan bi yazı olmuş. Evde koku bırakmadığı bir nokta yok.

 3. Betül Bulunmaz Reply

  Bu yöntem çok işe yarayacak.

 4. Busenur ayşe çetinkaya Reply

  Hiç öyle bir sorunla karşılaşmadım ama yine de bakmak lazım evin her yerine 😀

 5. Eda Akmercan Reply

  Eğitimini ne kadar verseniz de böyle şeyler yaşanabiliyor bu da kedi beslemenin tuzu biberi diyelim 🙂

 6. Nuray Reply

  Ne kadar temizlersem temizleyim surekli ayni yerlere yapiyor kedim.Tamamen vazgeçirmek için bir yontem yada bir urun var midir?

 7. Ayşe ufuk Reply

  Bu yazı süper işime yarayacak şimdiye kadar olmayan kedinin başka yere işeme sorunum yeni kedi ile oluştu ne yaptıysam olmuyor sebebini bulamadık kisirlastirildi.bir tesisinin içerde olduğu eski sahibi tarafından söylendi verilme nedeni büyük ihtimal buydu ne yapmam gerek çare aramaktayım ama .temizliği için deterjan dışında başka ne olabilir ve bu mavi ışığı nerden bulabilirim.lazim olunca algı değişiyor yada yaradan gönderiyor.kefişimden asla vazgeçmeyeceğim sorunu çözeceğim mutlak.

 8. Kıvanç Eraslan Reply

  Çok enteresan bir bilgi bu yöntemi deneyeceğim

 9. mine taskopru Reply

  cok ilginc bilgiler demek yapmaz dedigimiz kedilerimiz heryere cis yapmis olabilirler guzel aydinlatma tesekkurler

 10. anna babahan Reply

  çok ihtiyacım olan bir yazı teşekkürler

 11. anna babahan Reply

  ço teşekkürler

 12. Nagehan Yılmaz Reply

  Kızgınlık döneminde benim kedimde böyleydi, koklaya koklaya arardık nereye yaptı diye. Yöntem güzelmiş

 13. Mustafa YÜKSEL Reply

  Bizim kedi halıya yaptimi bilinmez ama yatağımızin yanına bolca yaptığı garanti. Tuvalet alışkanlığı var ama yinede köşelere idrar bırakmayı seviyor galiba 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.