Kedi cinsleri

Exotic Shorthair Bakımı, Temizlenmesi, Sağlığı

Sıradan bir shorthair cinsi kediyle kıyaslandığında Exotic Shorthair ırkının bariz farkları gözlemlenebilir. Tabi ki bunun önceliği tüy odaklıdır. Shorthair adından anlaşılacağı üzere son derece az bakım isteyen, taranmaya ihtiyaç duymayan tüylü kedilerin ortak ırkıdır. Bunlardan birisi olmasına rağmen adı gibi exotic bir görünüm sağlayan tüyleri vardır.

Exotic Shorthair bilinenin aksine büyük ya da orta boy bir kedidir. Ancak çoğu zaman yavrularının sevimli hareketlerini gördüğünüz için herkes gibi küçük boy bir kedi sanabilirsiniz. Fakat ömürlerinin büyük kısmını iri vücutlarıyla geçirirler. Çok fazla hareket etme sevdalısı olmamalarından ötürü yalnızca oyun ve parkur açısından ona istediğini verirseniz harekete geçecektir. Haliyle ilgi isteyen sevecen ve sadık bir kedidir.

Hareketsizliğinden ötürü birçok kişi tarafından sadakati sorgulanabilir. Fakat sahibine sorgusuz sualsiz bağlı olan özgürlük düşkünlüğü olmayan bir kedi ırkıdır. Eğer Exotic Shorthair bakmaya karar verdiyseniz evinizde ona uygun bir yaşam alanı sunmak zorundasınız.

Exotic Shorthair Karakter Özellikleri

Hareket etmeyi pek sevmediği kadar sizi etkilemenin peşine düşecektir. Ondan istediğiniz şeyleri yapmak, hoşunuza gidecek bir girişimde bulunmak, size her ona göründüğünüzde ilgi gösterecek bir kedi ırkıyla karşı karşıyayız. Tabi bu anlamda dikkat çeken bir diğer noktada sert mizacıdır.

Pek bir sevecen olan bu minik dostlarımız aslında dışarıdan insanların ürkebileceği bir surat ifadesine bürünebilirler. Yuvarlak ve vücuduna yapışıkmış gibi görünen bir kafa yapısına sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Haliyle renkli tüylerinin arasından size bakan iri gözleriyle içinizi ısıtacak sevgisini hissettirebilir.

Tabi ısınma sürecinin biraz geç olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hemen anlaşamayan ve arkadaşlık kurarken zorlanan bir kedi ırkıdır. Bu diğer kediler içinde geçerlidir. Fakat bebekler ve çocuklarla saatlerce oyun oynayabilecek bir potansiyele sahiptir. Mantıklı ve akıl odaklı davranan kedi ırklarından olduğu için eğitim sürecinde zorlanmazsınız.

Exotic Shorthair Vücut Yapısı

Orta boy görüldüğü olsa da ana ırkın büyük boy olarak adlandırılabilen ölçülerde olduğundan söz edebiliriz. Kafası vücuduna göre orantılı olmakla birlikte klasik olarak kısa bacaklara sahiptir. Ancak bacakları vücudunun yükünden daha fazlasını kaldırabilecek kadar kuvvetlidir.

Patileri oval ve yine güçlü yapılarıyla dikkat çekmektedir. Çeneleri ise vücudunun en güçlü kısımlarıdır. Büyük boy kedilerde gördüğümüzün aksine kısa kuyruklu bir Shorthair ırkıdır.

Exotic Shorthair kedisi vücut yapısı olarak aktivitelere pek fazla katılım göstermek istemediğinden hantallaşabilir. Onun aktivitelere yönelmesi ve oyunlarda daha aktif rol oynaması içinse sahibinin teşvikleri son derece önemlidir. Ödül mamaları bu minvalde daha bir önem kazanır.

Exotic Shorthair Çıkış Yeri

American Shorthair kedisinin atası olduğu Exotic Shorthair kedisinin soy ağacında Persian vardır. Haliyle klasik kısa tüylü kedi ırklarıyla arada fark olması birazda bundan kaynaklanıyor. Amerika’ya dayanan kökeni 1960’lı yıllardan önceye dayanıyor. Zira ilk olarak 1960’ta resmi olarak bir ırk olduğu kabul edildi.

Tamamıyla Persian karakteristik özelliklerini kendisinde taşıyan Exotic Shorthair cinsi kediler tüy ve vücut olarak ise Shorthair ırkının temel özelliklerini yansıtıyor. Zamanla American haricinde farklı Shorthair cinsleriyle de birleştirilerek türeyen cinsin günümüzde bir hayli yaygın olmasında ana sebeplerden birisi budur.

Exotic Shorthair Tüyleri ve Tüy Bakımı

Exotic Shorthair tüylerinin bakım sıklığı oldukça yoğun olabilir. Öncelikle tüy özelliğinin burada önem addettiğini söylemek gerekiyor. Kısa tüylü kedi ırklarının soyundan geliyor olması ve kısa tüylü olarak gruplandırılması bir şey değiştirmiyor. Kısa tüylü bir kedi türüne göre çok daha uzun tüylere sahip olduğunu söylemeliyiz. Bu onu orta uzunlukta tüy grubuna dahil etmiyor.

Fakat en uzun tüylü Shorthair olmasına olanak tanıyor. Kadife dokusunu andıran bir hissiyat sağlayan tüyleriyle kediler arasında en sevilenlerden birisidir. Aynı zamanda son derece yoğun ve sık tüy yapısı taranma sıklığında önemli bir faktördür.

Exotic Shorthair Renk Skalası

Renk konusunda farklı renk uçlarına sahip olduğunu görmemiz mümkün. Exotic Shorthair kedisinin renkleri arasında klasik olarak turuncu ve gümüş çok görülmektedir. Ancak şimdiye kadar birçok Shorthair türüyle birleştirilmesi sonucunda türün içerisinde dahi benzer özelliklere sahip farklı kediler görmek mümkün hale gelmiş.

Mavi, gölgeli altın, siyah, lila ve kahverengi şu sıralar kabul gören ırkın taşıdığı tüm renkleri özetliyor. Aynı zamanda göz renginin tamamıyla deri ve tüylerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiği bir ırk olduğunu özetleyebiliriz. Turuncu, altın ve bakır renkleri gözlerinde karmaşık bir görünüm sunar. İri yapıya sahip kusursuz yuvarlak gözleri ise bilhassa turuncuyken büyüleyicidir.

Exotic Shorthair Beslenme

Özel beslenme formlarına ihtiyaç duymayan Exotic Shorthair kedileri beslenme seçeneklerinde bazı noktalara dikkat çeker. Örneğin kedilerin büyük boy olmasıyla birlikte daha fazla beslendiğine dikkat çeken uzmanlar kedi obezitesi için risk grubunu bir kez daha hatırlatıyor. Hazır kedi mamaları, kuru ve yaş mamalar burada tercihiniz olabilir.

Ödül için taze et gibi alternatifleri değerlendirebilir ya da klasik ödül mamalarını tercih edebilirsiniz. Aktiviteye yönlendirmek için en sevdiği besinleri ona sunabilirsiniz. Hareketsizliğini bozabilecek faktörlerden birisi de bu olacaktır.

Exotic Shorthair Bakımı ve Sağlık Durumu

Exotic Shorthair kedi bakımı açısından biraz meşakkatli bir süreci sahiplerine yansıtıyor. Bilhassa sağlıklı yaşayabilmesi için bazı özel şartlar gerekebiliyor. 9 ile 15 yıl arasında değişken olan ömürleri tamamıyla içeride yaşayabilen bir kedi ırkı olmasıyla doğru orantılıdır. Eğer dışarıya salarsanız çok daha kısa sürede hayatını kaybedebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Sağlıklı bir biçimde yaşamasını önleyen bazı etkenlerde yok değil. Örneğin göz sorunlarının en çok gözlemlendiği kedi ırkıdır. Solunum sorunları bilhassa erişkinlik döneminde baş gösterebilir. Genelde üst solunum yollarına bağlı sorunlar burada belirleyicidir. Dermatolojik enfeksiyonlar sonucu güzel tüylerini dökmek zorunda kalabilir. Aynı zamanda diş problemleri ve Polykistik böbrek hastalıklarının bu minvalde çok sık görüldüğü vurgulanmaktadır. Hepsinde olmasa da Exotic Shorthair kedileri kalıtsal olarak Entropium rahatsızlığıyla yüzleşebiliyor.

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzel bir yazı olmuş

  2. özge elitas Reply

    Çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.