Kediler

Kediler için Zararlı Besinler Listesi

Hangi Besinler Kediler İçin Zararlıdır

Kediniz için büyük bir iyilik yaptığınızı düşünerek kendi yemeğinizi onunla paylaşabilirsiniz. Buna onun hayır demeyeceği aşikâr. Fakat kedinizin göreceği zararı bilmeniz bu davranıştan vazgeçmenizi sağlayabilir. Başta insanlar için üretilen yemekler olmak üzere çok sayıda bitkisel gıdanın kedi metabolizması için zararlı olduğu bilinmektedir. Günümüzde kedilere verilen gıdalar incelendiğinde mide ve sindirim sistemleri için son derece zorlu bir süreç yarattıkları ortaya çıkmıştır.

Etkileri hemen fark edemeseniz dahi zaman içerisinde ortaya çıkan sağlık problemlerinden anlamanız mümkün. Kedinizde halsizlik ile başlayan, mide bulantısı ve kusma ile kendisini gösteren rahatsızlıklarda kaynak %60 ihtimalle ona dokunan bir besindir. Aynı zamanda yüksek ateş ve titremeler, sürekli üşüme ve yatma isteği başlı başına yanlış eslenme sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Kedilerin Yememesi Gereken Besinler

Şimdiye kadar bilinçsizce kedinize verdiğiniz besinlerden bazılarının bu listede olduğuna emin olabilirsiniz. Bazıları bariz bir şekilde kendini belli ederken bazıları tam tersine hiç beklemediğiniz besinlerdir.

 • Köpek ya da Başka Hayvanların Mamaları

Köpek mamalarını kedilerde yesin diye önlerine atan çok fazla insan var. Bu durum özellikle sokak hayvanları için ortak bir mama platformunda görebileceğiniz davranış şeklidir. Ancak köpek mamalarını tüketen kedilerde sindirim sistemi bozukluklarına rastlanabiliyor.

 • Kafein İçeren Ürünler

Gerek içecekler gerekse yiyecekler arasında kahve, çikolata ve diğer ürünler kafein içerikleriyle bilinir. Bunların kedilerde kronik rahatsızlıklara yol açtığı belirtiliyor.

 • Turunçgiller

Turunçgillerle beslediğiniz kedinizin sürekli olarak kusma eğiliminde olması ve yaşadığı mide bulantıları size de garip geliyor mu? Kesinlikle tüketilmemesi gerekenler arasında bulunan bir gruptur.

 • Hayvan Kemikleri

Hepimiz kedilerin tavuk kemiği ya da balık kılçığı yerken yaşadığı mutluluğu biliyoruz. Bu noktada da sağlığını riske edecek bir sorun yok. Ancak bu kemiklerin boğazına takılması, yemek borusunu yırtması, midesine saplanması ve sindirim sistemini durduracak kadar yoğun bir iç organ enfeksiyonuna sebep olması büyük bir sorumluluktur.

 • Çocuk Besinleri

Bebek mamaları ya da sütle karıştırılarak elde edilebilecek çeşitli yiyeceklerin kedilerde mide enfeksiyonları ve zehirlenmesiyle sonuçlanan etkileri gözlemlenmiştir.

 • Çiğ Gıdalar

Vereceğiniz ekmeğin üzerine çiğ yumurta kırmanız, çiğ et atarak onu beslemeniz kedinizi mutlu edebilir. Yumurtanın çiğ tüketilmesi Salmonella isimli mikrobun görünmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda tüy dökülmelerinin başlıca sebepleridir. Vitamin emilimi için büyük risk oluştururken bazı enzimlerin metabolizmayı etkileyecek düzeyde artış göstermesini sağlar. Yoğun ishal vakalarında en önemli etken ise çiğ et yiyen kedidir.

 • Şekerli Gıdalar

İnsanlar için üretilmiş olan şekerli gıdalar kedilerde obezitenin ana kaynağıdır. Diş ve ağız sağlığı içinse aynı şekilde zararlıdır.

 • Tütün ve Uyuşturucu

Kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere yoğun bir depresyon, koma ve felç geçirmesine sebep olabilir. Sonu ölümle sonuçlanan vakalar görülmektedir.

 • Soğan ve Sarımsak İçeren Besinler

Kansızlık yaratarak kedinizin sağlığının bozulmasına sebep olan besinler arasında sarımsak ve soğan dikkat çeker.

 • Süt Ürünleri

Aslında süt başta olmak üzere tüm türleri kediler tarafından sevilerek tüketilir. Fakat fazla tüketimin sonucunda uzun süreli ishal vakaları görülebilir.

 • Balık

İster çiğ olarak verilsin ister pişirerek ya da hazır olarak satılan atıştırmalık dondurulmuş gıdalardan. Her halükarda balık tüketiminin belirli dozajı aşması b vitamininin eksikliği sonucunda kalp krizine yol açabilir.

 • Yemek Artıkları

Yemeklerinizden kalanları kendinize veriyor olabilirsiniz. Bu onun aç kalmaması için yapılıyorsa büyük bir sorun haline dönüşebilir. Keza bir kedinin doyması için gereken enzimlerin hiçbirisi yemek artıklarında bulunmayacaktır. Bunlar atıştırmalık noktasında değerlendirilebilir. Bu oranın ise klasik beslenmesinin %10 civarına tekabül edebileceğinden bahsetmiştik.

 • Mayalı Yiyecekler

Bunlar arasında poğaça ya da benzeri mayalı hamur mamulleri olabilir. Hepimiz kedilerin aç kalmaması için bu besinleri onlarla paylaşıyoruz. Fakat derin bir gaz sancısı ile beraber sindirim sorunlarına yol açıyorlar.

 • Alkol

Kedilerin alkol ya da alkol içeren bir besin ve içecek tüketmeleri durumunda kalp krizi riskleri çok yüksektir. Dolayısıyla ölümle sonuçlanan tecrübeler son derece sık görülebiliyor.

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN KEDİLER YEMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 10 Comments

 1. Beyza özdoğan Reply

  Kaliteli mama almak lazim da sokaklardaki onlarca kediye ne mama yeter ne de para 😯

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  benimde sokakta baktığım onlarca kedi var ama mama yetiştiremiyorum malesef mecburen evde onlara özel onlara zarar vermicek yemekler hazırlıyorum

 3. sebahat ersöz Reply

  badem kedim 16 yaşında ve kısır son zamanlarda sadece yaş mama istiyor benden her şeyide yemiyor sadece propilantavuk seviyor ne dersiniz?

 4. Gül Reply

  Merhaba 2 aylık bir kedi sahiplendim bu miniği neyle beslemem gerekiyor acaba ? Bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Esra Reply

   Bu konuda en iyi bilgiyi veteriner verir sanırım, ona danışmalısınız

  • Yasemin Reply

   Benimde kedilerim iki aylik ben 25 gunlukken aldim basta veterinerimiz yogurtla yumurrayi karistirip yedirebileceginizi soylemisti 1 2 hafta sonra kuru mama yemeye basladilar

 5. sebahat ersöz Reply

  arada süt veriyordum tavsiyeniz üzerine kesmem gerek sütü teşekkürler

 6. Kıvanç Eraslan Reply

  Biz arada sırada laktozsuz süt veriyoruz odamı dokunuyor acaba

 7. sema Reply

  yazıdaki ürünlerden balık hariç hiç bir yiyeceği vermiyorum. balığın da zararlı olduğunu öğrendim artık onu da vermemeye karar verdim. yumurta sarısı kediler için sağlıklı diye biliyorum bu konuda bilgisi olan var mı ?

 8. Ayşe Reply

  Bilginiz için teşekkurler.ben kedilere sut ürünleri verilir diye biliyorum yani kararinda ama ishal yapma gibi bir durum yasamadim ben baskasi yaşadıysa yorummu cevaplayabilir.birde yumurtanin beyazi da verilmiyor diye biliyorum kemik erimesi yasaniyormus.terkardan bu bilgi icin tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.