Kedi cinsleri

Havana Brown Tüy Bakımı ve Sağlığı

Vücut yapısı ve orantısal olarak bakıldığı zaman Havana Brown kedisi farklılığını ortaya koymaktadır. Öncelikle göze ilk batan detayı kedinin vücut uzunluğudur. Normalde toparlak bir görünüme sahip olan ana vücudun boya uzadığı gözünüzden kaçmayacaktır. Hatta birçok kedi ırkına göre daha uzun ve daha tıknaz bir görünüme sahip olduğunu fark etmek mümkündür.

 

Uzun bir vücuda sahip olmanın ötesinde kafa yapısıyla dikkatleri üstüne çekebilecek olan Havana Brown kedi cinsinin burnu burada ilk dikkat çeken bölgedir. Çıkıntılı ve kemikli bir burna sahip olmasından ötürü göz ortasına kadar devam eden kemik yapısını görebilirsiniz. Bu ona başlı başına karakteristik bir duruş sunmayı başarmıştır.

 

Havana Brown ırkı kedilerin gözleri kafalarıyla ve uzun vücutlarıyla orantılandığında gereğinden fazla büyüktür. Bıyıklarının çıktığı noktada ise adeta bir kum saati silüeti yer alır.

 

Havana Brown Karakter Özellikleri

Sahibine en düşkün kedi ırklarından birisi olmakla beraber birçok yönüyle Siyam kedisiyle benzerlik gösterir. Havana Brown kedisini evde gayet mutlu bir biçimde bakıyor olabilirsiniz. Hatta onun mutlu olduğunu hissedebileceğiniz türlü türlü hareketler izlemeniz mümkündür. Bunu kasti olarak size olan sevgisini ilgisiyle harmanlayarak göstermeyi çok sever.

 

Ancak en ufak bir fırsatta kendinizi kedinizi dışarıda ararken bulabilirsiniz. Eğer bir yolunu bulursa bir şekilde onu değerlendirerek evden kaçabilir. Maceracı ve meraklı ruhuna engel olamayan Havana Brown ırkı bu yönden birçok ailenin şikâyetçi olmasına sebep olmuştur. Fakat diğer yönleriyle bakıldığında kendisini affettirebilecek bir kedi cinsi olduğundan şüphe yok.

 

Hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla anlaşmasında hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Üstelik aklıyla sizi büyüleyebilecek kadar mantıklı hareket edebilir. Bu durum evden kaçışları tetikleyen önemli bir husustur.

 

Havana Brown Vücut Yapısı

Bakıldığı zaman Havana Brown vücudu diğerlerinden farklı olarak uzun demiştik. Yine bu özelliği vücudunda en dikkat çekici nokta olarak değerlendirilebilir. Buna ek olarak ise büyük kulakları ve dar vücut yapısıyla kedi anlayışınızı değiştirebilecek hareketlere bürünürken yakalayabilirsiniz.

 

Kendisini sevdiğinizden o kadar emindir ki şımarıklık yapmak konusunda üstüne sınır tanınmaz. Aktivitelere ve oyunlara tamamıyla katılım sağlar. Hele de çocuklarla ya da diğer evcil hayvanlarla kolektif bir oyun söz konusuysa ilk sıralarda onu görmeniz yine mümkündür. Orta boyuttaki bir kediye göre uzun olmasından ötürü daha dar ve zayıf bir vücut yapısına sahiptir. Bu ona atletik bir vücut şekli bağışlar.

 

Havana Brown Çıkış Yeri

Birçok kişi Amerika kökenli olarak bilse de aslında Havana Brown kökeni İngiltere’ye yani Birleşik Krallığa dayanıyor. Soyağacında Russian Blue ile Siyam kedisi olmasından ötürü Siyam benzeri çok fazla özelliği vardır. Fakat kullanılan Siyam çiftlerinde her zaman için mühür noktalı olanlar tercih edilmiştir.

 

Şu sıralar dünyanın farklı noktalarında Havana Brown isminin haricinde Chestnut Brown Oriental ya da Berkshire Brown isimleriyle çağrıldıkları ve ırklarının tanımının bu şekilde yapıldığı görülebilir. Tamamıyla onaylanmış bir ırk olması ise 1954 yılına kadar dayanmaktadır. Haliyle yeni bir kedi ırkı olmayan bu cinsin aslında oldukça asil bir kedi ırkı olduğundan söz etmek mümkün olabiliyor.

 

Havana Brown Tüyleri ve Tüy Bakımı

Eğer Havana Brown tüy bakımı sizi korkutuyorsa buna gerek yok. Zaten kısa tüylere sahip olması bu bakım ritüellerinin çok nadir yapıldığı konusunda fikir vermektedir. Parlak ve olabildiğince düz tüylere sahip olması topaklanmayı minimal seviyeye indirmektedir.

 

Dolayısıyla Havana Brown tüyleri haftalık olarak düzenlenen periyotlarla fırçalanmalıdır. Bu bakım onun tüylerinin en iyi şekilde görünmesini sağlayacak performans için yeterlidir. Buna ek olarak ise fırçalamanın dışında uygulanabilecek bir cilt bakımı tavsiye edilir. Uzman veterinerler eldiven yardımıyla düz olan tüylerin arasından ölü ve kopmuş olanları ayırabileceklerini söylüyorlar. Böylece kendi temizliğini yapan Havana Brown kedisi tüy yumağı sorunuyla karşılaşmadan hayatına devam edebilir.

 

Havana Brown Renk Skalası

Yalnızca iki tonda görülebilen safkan Havana Brown adından anlaşılacağı üzere kahverengi tonlarını fazlasıyla taşır. Ancak açık kahverengi tonların bu ırka ait olmadığını söylemeden geçmek istemiyoruz. Tam aksine en koyu kahve tonlarını içeren bir renk yelpazesine sahiptir. Bu birazda soyağacında yer alan kediler ve anneyle babadan aldığı gene bağlıdır diyebiliriz.

 

Bir diğer görülen renk ise çikolata rengidir. Yine koyu kahve tonlarında olmasının yanında daha canlı bir renk olarak gözlemlenebilir. Gözlerinin ya sarı ya da yeşil renklerde olması ise tamamen birleşen kedilere bağlıdır. Eğer yeşil baskın geliyorsa canlı bir yeşil, sarı baskın geliyorsa içine dalabileceğiniz kadar kesin bakan bir sarı göz rengine sahip olur.

 

Havana Brown Beslenme

Yemek yeme alışkanlıkları çok gelişmiş olan Havana Brown kedisi beslenme düzenine ihtiyaç duyan bir kedi türüdür. Genellikle bu yönden bakıldığı zaman Havana Brown beslerken dikkat etmeniz gereken noktalar ortaya çıkmaktadır. Maalesef obeziteye yatkın bir tür olmakla birlikte kontrol etmediğiniz her an mutfağınızda bir şeyler tırtıklıyor olabilir.

 

Havana Brown beslenme alışkanlıkları yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla bu noktada veterinerinizden destek almanızı önerebiliriz. Aksi halde çok daha şişman ve hantal bir kediye sahip olma riskini taşıyorsunuz demektir.

 

Havana Brown Bakımı ve Sağlık Durumu

Havana Brown kalıtsal rahatsızlıkları arasında kedi obezitesi ilk ve tek olarak bilinenlerdendir. Bunun haricinde hiçbir sağlık problemi yoktur. Ancak dikkatsiz bakılan kedilerde gerçekten yaşamsal fonksiyonları zora sokacak bir obezite belirtisi gözlemlenebilir. Havana Brown kedisinin bakımı esnasında zorluk çıkartan hiçbir detay olmadığı gibi tüy ve tüy dökme problemlerinin olmaması sizin elinizdedir.

 

Yani bakımı çok zorlamayan son derece sevecen bir kediyle karşı karşıya kalıyoruz. Hem diğer hayvanlarla hem de insanlarla son derece geçinebilen yapısı gereğince Havana Brown kedileri huysuzluklarını oyun oynayarak atabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.