Kedi cinsleri

Himalayan Irkının Sağlıkları ve Bakımları

Himalayan kedisi görüntüsüyle kendisine hayran bırakan karakteristik bir kedidir. Şişkin yanaklarıyla ve sıradışı tüyleriyle kendisini sevdirmeye bayılan bir cins olduğunu söyleyebiliriz. Zaten onu görüp tepkisiz kalmak ciddi anlamda zordur. Fakat işin birde diğer tarafından bakmakta fayda var. Himalayanlar son derece uysal ve neredeyse hareketsiz canlılardır.

 

Yani sizin ilginizi çekmek için herhangi bir efor harcamaz. Görüntüsü, surat ifadesi ve tüyleri onu sevmeniz için yeterli olan ilgiyi oluşturacaktır. Bu noktada hiçbir Himalayan kedisi size oyun oynamak gibi bir teklifle gelmez. Benzer bir durum sizin ona önereceğiniz oyunlar içinde geçerlidir. Hiçbirisi bu oyunları oynamaktan keyif almadığı gibi size olumlu bir harekette bulunmayacaktır.

 

Aktivite konusunda ciddi sorunlar yaşandığında kısa bir süre sonra hantal olan vücudu hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmasına neden olur. Böylelikle Himalayan cinsi kedilerin düzenli olarak belirli aktivite programlarına uygun yaşaması gerekebilir. Yaşına ve sağlık durumuna bağlı olarak veterinerinizin düzenlediği programı aksatmadan uygulamanız gerekir.

 

Himalayan Karakter Özellikleri

Hareketsiz ve oyun oynamaktan pek hoşlanmayan Himalayan kedisiyle vakit geçirmek için onu sevmeniz yeterlidir. Size olan ilgisini kucağınıza alıp onu sevmeye başladığınızda ortaya çıkarabilirsiniz. Kafasının altından, boyun bölgesinden ve tüyleriyle oynamanızdan keyif alacaktır. Yalnızca bunu size karşı göstereceği ilgiyle belli etmekten kaçınır.

 

Bir şey yapmaya karar verdiğinde onu durdurabilecek tek etken sahibidir. Onun dışında hiçbir evcil hayvan ya da ailenin diğer mensupları bir şey yapamaz. Eğer siz evde yoksanız ve onun kararlılığını sürdürdüğü bir eylem söz konusuysa hemen eve gitmekten başka bir çareniz yok demektir. Yaramazlık açısından bilhassa evdeki eşyaları merak duygusuyla kırabilir. Örneğin masanın kenarında duran bir bardağı siz yoksanız patisiyle aşağı atmak onun için bir aktivite olarak görünecektir.

 

Himalayan Vücut Yapısı

Aslında büyük boy bir kedi olarak görünmesine rağmen bunun sebebi tüyleridir. Birçok kedi ırkından daha iri bir vücut yapısına sahip olduğunu görebilirsiniz. Tüylerini bu hesabın dışına çıkardığımızda ise çok daha minimal bir vücutla karşılaşırız. Orta boy olarak nitelendirilecek olan kedi ırkları arasına giren Himalayan tamamıyla oval hatlara sahiptir.

 

Kafasının üzerinden kısa ve oldukça ufak kulakları dikkat çeker. Yayvan bir ağız yapısı bulunmasına rağmen burnu en keskin noktadır. Dolayısıyla karakteristik yüz ifadesinde önemli bir rol oynar. Etlerini ve etlerinin üzerinde diri olan kaslarını hissedebileceğiniz atletik bir vücudu olduğunu kucağınıza aldığınızda fark edeceksiniz.

 

Himalayan Çıkış Yeri

Khmer ya da Colorpoint Longhair isimleriyle anılan Himalayan kedisi tam bir Asyalıdır. Kökenleri benzerliğinden ötürü Himalaya Tavşanı isminden türeyen ve 1920’li yıllara kadar uzanan eski bir ırka dayanır. Fakat bu yıllardan beri mevcut olan bu kedi cinsinin gerçek bir ırk olarak ayrıca kabulü çok sonraları gerçekleşti. Örneğin Amerika’da 1957 yılına kadar hiç kimse Himalayan kedisini ayrıca bir ırk olarak görmüyordu.

 

Benzer bir durum Avrupa’da da geçerliydi. Fakat Amerika’ya kıyasla biraz daha erken kabul ettiler. 1955’te İngiltere’de kedinin resmi olarak bir soyağacı çıkartıldı ve kendisine has üstünleştirilmiş bir ırk olarak tanımlandı.

 

Çoğu çevrelerce ve Türkiye baz alındığında da karşımıza çıkan en bilinen ismi ise İran kedisidir. Siyam kedisinin uzun tüylü cinslerinden türediği soyağacında ispatlanmıştır. Fakat İran kedisi günümüzde safkan olarak geçer ve türünü devam eder.

 

Himalayan Tüyleri ve Tüy Bakımı

Hem ince hem de uzun tüylere sahip olması onu müthiş bir güzellik abidesine çeviriyor. Dolayısıyla uzun tüylü kedi ırklarından birisi olarak son derece dikkat çekebildiğini söylemek istiyoruz. Günümüz şartlarında sorunsuz bir kedi arıyorsanız İran kedisi ya da Himalayan çok yerinde bir tercih olacaktır.

 

Evde yalnızca yaramazlıklarına göz yummanız gereken sessiz ve sakin bir kediyi kim istemez? Tabi ki evde enerjisiyle size oyun seansları sunabilecek, aktivitelerde en önde yer alacak bir kedi ırkı arıyorsanız doğru seçim olmayacağını yineleyelim. Sakin yapısının yanında mantıksal hareket ettiğinin ise altını çizelim. Tabi yaramazlıklarını bu raddede de saymıyoruz.

 

Eğer her gün tüylerini taramazsanız birbirine dolaşan ince kıl yapıları sebebiyle dermatolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bir kez alıştıktan sonra sürekli olarak günlük taranma ihtiyacı doğacaktır.

 

Himalayan Renk Skalası

Lila, Mavi, ateş, mavi krem ve fok rengi gibi alternatifleri görülebilir. En çok görülen Himalayan rengi ise çikolata olarak tanımlanır. Bu tonun haricinde daha açık bir kedi istiyorsanız tercihiniz fok renginden yana olabilir. Gri ve duman tonlarında olan bu rengin çok hoş bir görüntüye sahip olduğundan şüpheniz olmasın. Hatta birçok kedi severin favorisi İran kedisi için gri renktir.

 

Gözlerinin parlak olması genetik olarak Himalayan kedisinde her zaman sabittir. Ancak renk olarak farklı özellikler tetikleyebilmektedir. Mavi renkli İran kedisi çoğunlukla alacalı tüylere sahip olur. Bunun yanı sıra bakır rengi olan gözler ise diğer renkleri kapsar. Hemen herkesin favorisi ise mavi göz rengidir.

 

Himalayan Beslenme

Meyveler ve çeşitli özel gıdalar Himalayan kedisi için son derece önemlidir. Kendi canının istediği her şeyi yeme gibi bir lüksü vardır. Fakat bu durum zamanla kronikleşen bir böbrek hastalığını tetiklemektedir. Haliyle her Himalayan sahibinin dikkat etmesi gereken bir kedi beslenme düzeni olduğunu söyleyebiliriz.

 

Veterinerler bu noktada daha aktif bir yol izleyerek kedilerin bazı özelliklerini baz almaktadır. Örnek olarak kedinizin cinsiyeti ve yaşı göz önüne getirilir. Doğal olarak beslenme şartları buna uygun olarak düzene oturtulur.

 

Himalayan kedisinin istediği besinler değil, sahibinin izin verdiği kadar beslenmesi en doğrusu olacaktır. Aksi halde tüylerinden oluşan büyük ve iri görünüm gerçekleşebilir. Bu durumda hantal olan kediniz çok daha sakin ve hareket kabiliyetini yitirmiş olarak karşınıza çıkabilir.

 

Himalayan Bakımı ve Sağlık Durumu

Himalayan bakımı 11-13 yıl civarında süren ömürleri boyunca her gün düzenli olarak devam eder. Fakat dikkatli olunmadığı takdirde çok önemli rahatsızlıklarla boğuşmak durumunda kalabilirsiniz. Bunlar arasında kronik böbrek hastalığı olarak Polycystic ilk sırada yer alır. Göz akıntısı hemen her an oluşan bu kedi ırkında bakım yapmak mümkündür.

 

Düzenli olarak bakımı yapılmayan tüyler zamanla birbirine dolaşarak dökülmeyi hızlandırır. Hatta sonrasında dermatolojik ciddi sorunlar ve rahatsızlıklar olarak nükseder. Eğer sağlıklı standartlarda yaşaması sağlanamazsa maalesef ki solunum yetmezliği çekmesi muhtemeldir. Gerek yayvan ağzında gerekse sivri dişlerinde içeride bakıma uygun olmanın verdiği körelmeyle erişkinlik döneminde hastalıklar ortaya çıkabilir.

This Post Has 3 Comments

  1. özge Elitaş Reply

    Tam benlik yumos…

  2. zeynep Reply

    çok tatlılar

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    Çok güzeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.