Kediler

Hipoalerjenik Olan Kedi Irklarının Listesi

Hipoalerjenik Olan Kediler

Her insanda olmasa da sıklıkla gözlemlenebilecek bir rahatsızlıktır. Alerjik durumların neden olduğuna ilişkin bilimsel araştırmalar sürekli olarak devam ediyor. Bu aşamada kedilerin tükürük bezlerinin ürettiği bir proteinin sebep olduğu sinüs enfeksiyonu kedilere alerji olmanıza neden oluyor. Yani bir bakıma FEL D1 isimli proteini üreten tüm bitkilere ya da hayvanlara aynı hassasiyete sahipsiniz.

Peki ya kedileri çok seven fakat aynı zamanda alerjen olan bir kişinin ne yapması gerekiyor? Bu durumda tercih edilebilecek özel ırklar olduğunu belirtmeliyiz. Hipoalerjenik kediler olarak geçen bu cinslerin bu proteini çok daha az miktarda salgıladıklarından alerjiniz ortaya çıkmayacaktır.

Tabi net olarak duyulan bu alerjiyi hissetmemek mümkün değil. Zira her kedide salgılanan bir protein olduğu için devam edecektir. Fakat alışkanlık kazanmak ve bu alerjiyi yenebilmek adına Hipoalerjenik kedi cinslerini tercih edebilirsiniz.

Hipoalerjenik Kedi Irkları

Her kedinin hipoalerjenik olamayacağını daha önceden söylemiştik. Hatta bu kedi cinslerini anti alerjenik olarak tanımlayan insanlara rastlayabilirsiniz. Bunun mümkün olmadığını vurgulamak gerekiyor.

Sphynx

Büyük kulaklarıyla oldukça sevimli bir tür olan Sphynx aslında tüyleri olmadığı için hipoalerjenik sınıfına girmektedir. Aynı zamanda bu türün en sevilen ırklarından birisidir. Temizliği kolay olmasına rağmen klasik bir kediyle kıyaslanacak olursa daha sık banyo yapma ihtiyacı duyar. Üstelik kulaklarının büyük olması bilhassa kulak temizliğini özenle yapmanızı gerektirecektir. Alerjen konusunda gönlünüzün rahat edebileceği bir kedi cinsi olduğunu belirtmekte fayda var.

Sphynx Kedi Cinsi Hakkında bilgileri bu makalemizden okuyabiirsiniz

Javanese

Tek katmanlı kedi ırkları arasında yer alan Javanese tercih edilebilir bir hipoalerjen kedidir. Tüylerinin uzuna yakın olması onu daha çekici hale getirmektedir.

Balinese

Tüylü kedileri seviyorsanız ve hipoalerjenik bir cins arıyorsanız Balinese tam size göre. Kendisi siyam ırkına benzer özellikler taşıyan, birçok kişi tarafından ise tüylü siyam kedisi olarak tanımlanan bir ırktır. Tüyleri çok olmasına rağmen FEL D1 proteinini az salgılayan tükürük bezleri sayesinde alerjen seviyenizi dengede tutacaktır.

Siberian

Kedilere karşı alerjiniz oldukça güçlü bir noktadaysa çıkış yolunuz Siberian ya da Türkçe karşılığıyla Sibirya kedileri olabilir. Bu türün uzun tüyleri olmasına rağmen FEL D1 proteini salgılamaları son derece cüzi miktarlardadır. Amerika’da yapılan araştırmalar her 4 kedi alerjisi vakasında Siberian ırkının 3 kişide alerji yapmadığını ortaya çıkarmış.

Cornish Rex

Kısa tüylü cinsler arasında bulunan Cornish Rex evinizde en iyi dostunuz olabilir. Tüylerinin az olması salgılanan proteinden dolayı rahatsızlık duymanızı önler. Buna ek olarak ise derisi yağlı bir kedi türüdür. Banyo ihtiyacını sık sık karşılamanız gerekecektir.

Oriental Shorthair

İsminden dahi taranması gereken bir kedi olduğunu anlayabilirsiniz. Hemen her gün kedinizin tüylerini taramak gibi bir görevi üstlenecekseniz hipoalerjenik kediler arasında Oriental Shorthair ırkı sizler için ideal seçim olabilir.

Devon Rex

Genel algı kısa tüylü kedilerin çok banyo yapması yönündedir. Fakat banyo ihtiyacı tamamıyla yağlı cilt ile alakalıdır. Devon Rex ise kısa tüylü olup normal bir cilde sahiptir. Derisinin bu kadar yağlı olmaması ise doğal olarak Devon Rex ırkı kedileri hipoalerjenik sınıfında tercih edilir hale getirir.

Bu kedi türlerinin tamamının hipoalerjenik olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar aynı zamanda bazı noktalara dikkat çekmeyi sürdürüyor. Örneğin kedilere olan alerjinin yavrulardan ziyade yetişkinlerde görülmesinde kedinin yaşının faktör olduğu kanısına varıldı.

Büyük kedilerde daha sık görülen protein salgısının sebep olduğu bu alerjen yapının gerçek anlamda sorun yarattığı biliniyor. Aynı zamanda kısırlaştırılan erkek kedilerde salgının azaldığı, dişilerde ise her koşulda erkeklerden daha az olduğu saptanmıştır.

Tüm araştırmaların ışığında rengi açık olan kedilerde alerji durumlarına fazla rastlanmadığı görülebiliyor. Koyu renkli kedilerde alerjenik olma durumunun maksimum seviyelerde olabileceği söyleniyor. Fakat bu araştırmaların sonucunda tüy ve cilt renklerinin buna nasıl bir etkisi olduğu bulunamamıştır.

Kaynaklar :

http://www.petmd.com/cat/wellness/evr_ct_hypoallergenic_cat_breeds

https://mom.me/pets/18025-10-hypoallergenic-cat-breeds/

https://iheartcats.com/13-hypoallergenic-cat-breeds/

https://www.purina.com/cats/cat-breeds/collections/most-hypoallergenic-cat-breeds

http://www.catster.com/cat-breeds/hypoallergenic-cat-breeds

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN HIPOALERJENIK HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 2 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazı için teşekkürler

  2. özge elitas Reply

    bilgilendirici bir yazı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.