Kedi cinsleri

Honey Bear Tüy Bakımı, Beslenmesi, Sağlığı

Cana yakın olduğu kadar dost canlısı hareketleriyle de ilginizi çekecek olan Honey Bear kedisi oldukça iridir. Eğer sevdiğiniz kedi türleri büyük boy ve vücut yapısı olarak şişkin ise tam size göre bir ırkla karşılaştınız demektir. Ancak bakımı tıpkı kendisi gibi büyük bir çaba sarf etmenize sebep olacaktır.

 

İri ve uzun tüylü kediler arasında yer alan Honey Bear ırkı vücut olarak ise uzundur. Yani hem en olarak geniş ve iri hem de baştan kuyruğa doğru uzun bir yapıyla karşınıza çıkar. Bu bağlamda vücuduna orantılı olmayan bacakları kısadır. Haliyle yere yakın olan ve yerde sürünüyormuşçasına yürüyen bir kedi cinsini eve buyur etmeye hazırlanmalısınız. Ona daha tatlı ve sevimli bir görünüm katan bu özelliklerin yanı sıra herkesle anlaşabilen yapısından söz etmek istiyoruz.

 

Çocuklara ve bebeklere karşı ekstra bir ilgisi olmasının ötesinde onlarla kendi imkanları dahilinde oyun oynamaya meyillidir. Eğer evde farklı kedileriniz varsa, köpek gibi evcil hayvanlar bakıyorsanız yine ortama ayak uydurabilecek bir yapıya sahiptir. Karakteri olgun ve son derece mantık çerçevesinde bakan bir dosttur.

 

Honey Bear Karakter Özellikleri

Bir köpeğin disiplini ve sadakati tamamıyla üzerine yapışmıştır. Kedilerin eğitiminden beklentileriniz bu yönde karşılanmanın ötesine geçecektir. Çünkü klasik olarak bir kedinin öğrendiklerinin çok daha ötesine geçer. Böylelikle köpekler kadar sık öğrenebilen, bir çocuk gibi öğrenmeye açık ve hevesli bir minik dost edinebilirsiniz.

 

Mantıksal hareket etmesinin haricinde aktivitelere ve oyunlara sık sık dahil olur. Avcılık yönünün çok gelişmediğini söyleyebiliriz. En nihayetinde içeride bakılan bir ev kedisi olması bu durumu sağlayan faktördür. Fakat evinizde farelere, haşerelere ve böceklere karşı kendi kendine onu avlanırken bulursanız şaşırmayın.

 

Honey Bear Vücut Yapısı

İri olması kadar uzun olmasının verdiği büyük boy vücudu taşımayı bilir. Ancak bunu taşırken aynı zamanda bazı noktalar dikkat çeker. Örneğin kedinizin bacakları gereğinden kısadır. Bu durum ise sürünüyormuş havası veren bir yürümeye sebebiyet verecektir. Kaslı bacaklarından ötürü hareket kabiliyeti ve vücudunu kaldırabilmesi zorluk çekmeden mümkündür.

 

Büyük boy ırklar arasında olan Honey Bear kedisi hem yuvarlak hem de olabildiğince geniş kafa yapısıyla dikkatleri üzerine çeker. Orta boy bir kulağa sahip olmasının dışında sık tüylü bir kedi ırkı olduğu için çok daha iri bir görünüme bürünür. Yani bir bakıma ortalama bir kedi vücudunun ölçütlerine sahip gibi görünen büyük bor bir kedi ırkından söz ettiğimizi söyleyebiliriz.

 

Honey Bear Çıkış Yeri

Diğer kedilerle onu ayıran çok fazla özellikten söz etmek mümkündür. Ancak hiçbirisi kökeni kadar garip olmayacaktır. Honey Bear kedi cinsinin soyağacında Persian kedisi tüylerden ve vücut normallerinden zaten tahmin ediliyordu. Fakat burnuna yönelik farklı tespitler ve bazı değişik nitelikleri gereğince soyağacına merak duyanlar fazlasıyla şaşırıyor.

 

Çünkü genlerinin bir kısmında Persian kedisi baskın iken diğer tarafında kokarcalar var. Bir genç tarafından birleştirilen bu seçilmiş genlerin ortaya çıkardığı Honey Bear kedisi büyük beğeni toplayan genç ırklar arasındadır. Hatta 1990 itibariyle kabul gören genç ırkın şu sıralar en popüler zamanlarını yaşadığını söylememiz dahi mümkün.

 

Honey Bear Tüyleri ve Tüy Bakımı

Honey Bear uzun tüylü kediler arasında olduğu için sürekli ilgi ister. Hatta bazı kedi ırklarına göre çok daha sevimli olmasındaki temel sebep tüylerinin özellikleridir. Sık tüylü olmasından ötürü adeta fırça gibi dik tüyleri vardır. Elinizi değdirdiğiniz her noktada tüylü bir noktaya rastlarsınız. Orta boyutlara sahip olan kulaklarının üzeri bile tüy kaplıdır.

 

Tüy bakımı için düzenli olarak fırçalanmak ister. Üstelik topaklanan tüyleri almak, dökülen veya sağlıksız tüyleri üzerinden atmasını sağlamak sağlığı için önemli unsurlar arasındadır. Tüy bakımının yanında düzenli tırnakları kesilen Honey Bear kedisi bu yönüyle özel bakım istediğini en iyi şekilde göstermektedir. Tüy döker mi sorularına ise tırnak bakımı yaparken göreceğiniz manzara cevap verecektir. Bacak ve patilerinde yoğun bir tüy dökme durumuyla karşılaşmanız mümkündür.

 

Honey Bear Renk Skalası

Net bir renk olarak bakıldığı zaman Honey Bear renk çeşitlerinde gri ve gümüş tonlarını görmeniz mümkündür. Bunun haricinde ise net bir renge sahip olmadığını söyleyebiliriz. Koyu gri ve siyah tonlarının hemen hemen her noktasını taşıyabilme potansiyeline sahiptir.

 

Gözlerinde Portakal turuncusu ya da altın rengi yaygındır. Fakat tüy renklerine göre gözlerinde renkler şekillenebilir. Genlerin baskınlık derecesinin önemli rol oynadığı bu noktada Yeşil ya da bakır renklerine rastlayabilirsiniz.

 

Honey Bear Beslenme

Honey Bear beslenme konusunda sahibi kadar özgün bir hayat ister. Hatta birçok kediyle kıyaslandığında ciddi bir kitlenin tereddütlerine sebep olur. Evde yemeklere ya da açıkta gördüğü yiyeceklere tepkisiz kalmaz. Aynı zamanda ete karşı ilgisini görebilirsiniz.

 

Diğer kedilerle arasında oluşmuş en önemli farklar arasında ise sınırsız yemek yeme isteği vardır. Eğer Honey Bear kedisi bakmaya karar verdiyseniz tamamıyla öğünlerini belirleyerek buna uygun davranmanız gerekir. Standart kedilerde olduğu gibi bir miktar mamayı bırakıp onu evde kendi haline bırakmak için uygun bir tür değildir.

 

Honey Bear Bakımı ve Sağlık Durumu

Yalnızca patilerinde ya da bacaklarında tüy dökülmesi görüldüğü bilinen hastalıkları arasındadır. Honey Bear kedilerinin hastalıkları arasında kronik rahatsızlık olmasa da dikkatsizlik sonucunda tırnak batması sıkça yaşanır. Eğer patilerde dökülen tüyleri fark etmezseniz çok zor bir süreç yaşamaya başlayabilirsiniz. Özellikle kedinizin patilerinde içeriye doğru saklanan tırnaklar patinin yumuşak kısmına batar. Böylelikle ayağından yaralanan Honey Bear kedisi acılar içinde yüreğinizi yakabilir. Engelleyebilmek adına veteriner kontrollerini aksatmamanız önemllidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.