Köpekler

Yavru Köpeklere İlk Yardım Yapılma Yöntemleri

Tedavinin başlangıç noktası olup uzman kişinin kontrolünden evvel yapılabilecek müdahaleye ilk yardım denir. Bu noktada köpeğinizin yaşadığı herhangi bir kaza ya da yaralanma sonucunda ona ilk yardım ile büyük bir destek olabilirsiniz.

 

Yavru Köpeklere İlk Yardım

İlk yardım hakkında temel bilgilere sahip olmanız bile yavru köpeğinizi tedavi edebilmeniz için yeterli olabilir. Bazı basit rahatsızlıklar ve yaralanmalarda tedavi başlayana kadar olaya müdahale edebilirsiniz. Keza bazen kan kayıpları ya da kesik bölgeler sorun oluşturabilir. Köpeğinizin daha fazla acı çekmemesi ve hayati bir riskle karşı karşıya kalmamak için ilk yardım çantası en önemli unsura dönüşüyor.

 

Köpeğinizin İçin İlk Yardım Çantası

Köpekler için ilk yardım çantası hazırlayacaksanız bu aşamada kendi bildiğiniz ilk yardım formülünü unutun. Oksijenli su ya da tentürdiyot yerine köpeklere ya da hayvanlara özel üretilmiş bir antiseptik almanız gerekecektir. Bununla yarayı temizleyebilirsiniz. Sonrasında ise yara sarmak için pamuklu ve hidrofil bandajlara ihtiyacınız olacak. Yine bu özellikleri taşıyan pamuklar kan kaybını önlemek adına mantıklı olacaktır. Sargı bezi, yara bandı ve cımbız gibi müdahale edilebilecek ufak aparatlar çantanın içerisinde yer almalıdır.

 

Köpeğinizi Yaralayan Kemik ve Sopalar

Bazen yemek için bir kemik parçasını, bazen ise bir çitayı ağzına sokan köpeğiniz ağır sonuçlarla karşılaşmanızı sağlayabilir. Genellikle bu yüzden köpeğinizin yaralanan ağzını tedavi etmeniz gerekir.

 

Peki ya cımbızla batık olan parçayı çektiğinizde köpeğinizin canı yanıyorsa ne yapacaksınız? Bu aşamada ufak bir dokunuşla çıkmayan parça muhtemelen derin bir noktada yer edinmiştir. Haliyle veterineriniz gerekirse yalnızca ağzına gerekirse vücuduna anestezi uygulayarak köpeğinizin sakinleşmesini sağlar. Sonrasında ise müdahalesiyle ağzına ya da başka bir yere batan parçayı çıkarır.

 

Köpeğinizde Yanık Müdahalesi

Çok az miktarda yanıktan söz ediyorsak köpeğimiz için hazırladığımız ilk yardım çantamız yeterli olacaktır. Burada bulunan köpeklere özel antiseptik ile yanık cildin üzeri temizlenir. Ardından ise temizlenen bölge pamukla silinir ve nemlendirici bir jel sürülür. Bu yanık kremi olabilir. Fakat insanlar için üretilen hiçbir ürünü veterinerinize danışmadan uygulamayınız. Gerekirse köpekler için yanık kremi temin ediniz. Ardından ise bandajla sararak oraya dokunmasını önleyiniz.

Eğer yanık evde müdahale edilecek düzeyde değilse vakit kaybetmeden ve köpeğiniz orayı daha fazla karıştırmadan veterinerinize başvurun.

 

Köpeğinizin Kesik ve Yaraları

Kesikler ya da yaralanmalar köpeklerde iki türlü meydana gelir. Ya başka bir köpekle kavga eder ya da ayağını yolda keser. Ayak kesiklerinde çoğunlukla çok acil bir durum söz konusu olmaz. Fakat içeride bir cam kırığının kalma ihtimalini mutlaka aklınıza getirin. Yarayı antiseptik sıvıyla temizleyip pamukla silin ve bandaj bağlayın. Kanı pamukla durduramadığınız kesiklerde hemen veterinerinize başvurun. Aynı şekilde üzerine basamadığı takdirde anlayın ki patinin içerisinde cam ya da kıymık gibi bir parça kalmıştır.

 

Köpek Isırmalarına Müdahale

Köpek ısırması sonucunda birçok hastalığın minik dostunuza bulaşabileceğini unutmayın. Salya ve salgıyla bulaşan çok sayıda hastalık vardır. Bu durumda köpeğinize ilk yardım yapmanız söz konusu değildir. Hemen veteriner kliniğinin yolunu tutun.

 

Köpeğinizde Kulak Rahatsızlıklarına Müdahale

Kulak için bir ilk yardım ritüeli yoktur. Keza yavru köpeklerde ilk yardım aşamasında kulakları yalnızca inceleyebilirsiniz. İçinin pembe oluşu ve kir barındırmayışı sağlıklı anlamına gelir. En ufak bir kulak akıntısı iltihaba, iltihap ise enfeksiyona habercidir. Mutlaka veterinere başvurmak zorunda kalırsınız.

 

Köpeğinizde Göz Sorunlarına Müdahale

Köpeğinizin gözlerinde de tıpkı sizin gibi farklı reaksiyonlar meydana gelebilir. Gerek polenler gerek böcek sokmaları ve dış faktörler buna sebep olabilir. Haliyle Konjunktivit riskine karşı daha ciddi enfeksiyon riskleriyle karşılaşmadan veterinerinize başvurmanız gerekir.

 

Nöbet Geçiren Köpeğe Nasıl Müdahale Edilir?

Nöbet anında sizin yapmanız gereken şey köpeğinize dokunmaktan ziyade ortamı ferahlatmaktır. Bir nöbet anında ışık ve ses çok büyük bir etken oluşturur. O an televizyonu kapatmanız, odanın ışıklarını düşürüp loş yapmanız ciddi bir yarar sağlayacaktır. Eğer ufak bir kasılma sonrasında dakikalar süren baygınlık gözlemliyorsanız hemen veterinerinize başvurunuz.

 

Köpeklerin Tırnak Kopması ve Sonrası

Köpeklerin tırnakları kesilirken çok ucundan alınarak kısaltılmalıdır. Biraz derine inerseniz hem tırnağın kanadığını hem de köpeğinize acı verdiğini göreceksiniz. Kopmuş ya da fazla kesilmiş bir tırnak ise köpeğiniz için çok ciddi bir psikolojik soruna sebep olabilir. Çektiği acı tahmin edilemez boyutlara ulaşacağından ötürü veterinerin muayene edip pansuman yapması şarttır. Aksi halde kanın bile durdurulamama imkânı gözlenebilir.

 

Köpeklerde Güneş Çarpmasının Sonuçları

Eğer köpeğiniz güneş ışınlarına fazla maruz kaldıysa yapmanız gereken tek şey onu ıslak bir havluya sararak veterinerinize götürmek. Tabi bu işlemin öncesinde eğer yapabiliyorsanız ona su içirmeyi ihmal etmeyin. Hiçbir köpek öğlen 12.00 ile 15.00 aralığında güneşe çıkmamalı. Keza bu sorun ciddi problemlere sebep olabilir. Güneş çarpması basit bir rahatsızlık olmayıp kalıcı travmalarla sonuçlanabilir.

 

Topallayan Köpeklere Nasıl Yardım Edilir?

Bir köpeğin topallaması için birçok farklı sebep olabilir. Ayağı kırılmış olabilir. Aynı şekilde çıkık olabileceği gibi patisinden yara almış olma ihtimali yüksektir. Bazen basit bir tırnak kesimi bile topallayarak yürümesine sebep olmaktadır. Bu durumun acı verdiğini gördüğünüz an vakit kaybetmeden veterinerinizle bağlantıya geçin.

 

Köpeğim Zehirlendi Ne Yapmalıyım?

Köpeklerin zehirlenmesi için birçok farklı sebeple karşılaşılabilir. Örneğin köpeğiniz kimyasal bir ürünü yemiş ya da içmiş olabilir. Bu durumda veterinerinize ne kadar çabuk ulaşırsanız o kadar iyi olacaktır. Gerekli müdahale yapılmadan evvel panzehir verilmesi büyük önem taşıyor. Haliyle veterinere neden zehirlendiğinizi söylemeniz kurtuluşu için önemli bir adım gibi duruyor.

 

Trafik Kazası Sonrası Köpeklere İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Eğer hareket etmekte zorlanacak bir durumu yoksa köpeğinizi kucaklayıp veterinerinize götürmeniz yararlı olacaktır. Eğer hareket ettiği anda acı çektiğini size belli ediyorsa veterineri kaza noktasına çağırın. Keza şok anında olma ihtimali, koma hali, baygınlık ve hayati risk taşıyor olabilir.

 

Köpeklerin Böcekler Tarafından Isırılmaları

Köpekler meraklı canlılardır ve çevresinde dönüp dolaşan tüm canlılar dikkatlerini çeker. Bu durumda da ister istemez arılar, böcekler ve benzeri hayvanlarca sokulurlar. Böcek ısırması köpekler için önemsiz bir durum gibi görünebilir. Fakat arının soktuğu bir köpeğin tüm yüzü şişebilir. Yine bir böcek tarafından ısırılarak zehirlenebilir. En kötüsü ise ısırıldığı böceğe karşı alerjisi olmasıdır. Vakit kaybetmemeniz ve doktorunuza gerekli bilgileri ileterek ona ulaşmanız çok doğru bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.